Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su „Misijos Sibiras'19“ dalyviais: šiemet vyks į Kazachstaną

Prezidentas Gitanas Nausėda Prezidentūroje susitiko projekto „Misija Sibiras“ dalyviais/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Prezidentas Gitanas Nausėda Prezidentūroje susitiko projekto „Misija Sibiras“ dalyviais/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2019-07-15 15:52
AA

Pirmadienį Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda Prezidentūroje susitiko su projekto „Misija Sibiras‘19“ komanda, poryt išvyksiančia į Kazachstaną.

Prezidentas, „Misijos Sibiras‘19“ dalyviams perduodamas simbolinę žvakelę, kuri bus uždegta ant lietuvių kapų, pabrėžė, kad šis projektas taip pat atspindi vienos Lietuvos idėją, nes įtraukia pilietišką jaunąją kartą ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.

Tarp šešiolikos projekto dalyvių yra ir Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenanti lietuvė Marija Čyvaitė, pažadėjusi savo patirtimi po ekspedicijos pasidalyti su JAV lietuvių bendruomene.  

„Misijos Sibiras‘19“ dalyviai padėkojo Prezidentui už palaikymą ir įteikė savo marškinėlius.

Skirtingų šaltinių duomenimis, Sovietų represijų metais Kazachstane kalėjo nuo 20 iki 80 tūkstančių lietuvių ir daugybės jų likimai nėra žinomi iki šiol. Todėl negavus vizų vykti į Sibirą, šių metų ekspedicija vyksta į Kazachstaną, Karagandos apylinkes, kur taip pat reikia sutvarkyti mūsų krašto gyventojų kapavietes.

Tačiau kelionės metu bus svarbu ne tik surasti ir sutvarkyti kuo daugiau kapaviečių, bet ir iškelti ne vieną kryžių.

„Vykdysime ypatingą misiją – išsidalinę dalimis vežamės tremtinio pagamintą kryžių, kurio bendras svoris daugiau nei 40 kg. Kryžiaus dalys rado vietą kiekvieno ekspedicijos nario kuprinėje“ – apie kelionės detales pasakoja ekspedicijos vadovas Arnoldas Fokas.

Prisidėti prie kilnios misijos – Lietuvos istorijos išsaugojimo bei žmonių, kurių netekome, pagerbimo – panoro daugiau nei 1000 žmonių. Vėliau sekusiame bandomajame žygyje dalyvavo bene 80 jaunuolių iš kurių surinkti komandą, kaip pati projekto „Misija Sibiras“ vadovė Aistė Eidukaitytė sako, yra tikras menas.

Tačiau surinkus šešiolikos narių komandą buvo iš karto kibta į kitus pasiruošimo darbus: pasiruošimo žygį, kryždirbystės meno analizę, susitikimus su tremtiniais, kelioninės kuprinės krovimą ir kitus. Projekto vadovė pastebi, kad pasiruošimas yra labai svarbus, nes išvykus galvoti apie patogesnę avalynę ar kitas smulkmenas tikrai nebus laiko.

„Pasiruošimas ekspedicijai yra vienas atsakingiausių projekto etapų – juk išvykstame vos keletui savaičių. Čia, Lietuvoje, komanda turi apgalvoti daugybę dalykų: nuo profilaktinio apsilankymo pas odontologą iki tinkamos užrašų knygelės ekspedicijos dienoraščiui rašyti“, – aiškina A. Eidukaitytė.

Nors komandos nariai ekspedicijai pasiruošė tinkamai, jaudulį vis tiek jaučia. „Ar jaučiuosi pasiruošusi? Manau, kad tokiai ekspedicijai negali niekuomet jaustis iki galo pasiruošęs. Visuomet galvosi, kad galėjai susitikti su daugiau tremtinių, išklausyti daugiau istorijų. O jaučiuosi tikriausiai vis dar taip pat, kaip ir sulaukusi projekto vadovės skambučio, kai pranešė, kad patekau į galutinę komandą. Netikiu, kad atrinko būtent mane. Tikriausiai tik išvažiavusi tuo patikėsiu“, – emocijomis dalijasi komandos narė Alginta Jasionytė.

Prezidentas Gitanas Nausėda Prezidentūroje susitiko projekto „Misija Sibiras“ dalyviais/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Pats projektas „Misija Sibiras“ gyvuoja nuo 2006 metų ir per visą šį laikotarpį yra sutvarkyta apie 150 Sibire ir Kazachstane esančių kapinių. Ekspedicija į Kazachstaną vyksta jau antrus metus iš eilės. Šiais metais ekspedicijos dalyviai planuoja iš Kazachstano į Vilniaus oro uostą parskristi liepos 27 dieną. 

Prezidentas Gitanas Nausėda Prezidentūroje susitiko su projekto „Misija Sibiras“ dalyviais (32 nuotr.)
+26