Prestižinėje pasaulinėje fejerverkų fiestoje skambės ir Lietuvos vardas

Fejerverkai / Organizatorių nuotr.
Fejerverkai / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-06-20 09:45
AA

Keturios danguje grožį ir teigiamas emocijas žadinančius vaizdus kuriančios pasaulio kompanijos šįmet pakviestos į tradicinį fejerverkų meno festivalį Monake „Art en Ciel“. Tarp jų – ir bene žinomiausi Lietuvoje fejerverkų ir pirotechnikos meistrai iš „Bliko“.

„Kasmet festivalio organizatoriai itin atidžiai atsirenka tuos, kuriuos pakviečia dalyvauti konkurse. Vien tai, kad turi galimybę pademonstruoti savo profesionalumą, yra svarus pripažinimas“, – sakė „Blikas“ vadovas Gytis Lagunavičius.

Lietuviai „Art en Ciel“ „scenoje“ pasirodys pirmieji – liepos 20 d. Tuomet Monako uosto teritorijoje kuriamu reginiu bus galima pasigrožėti tiek iš sausumos, tiek iš vandens – plaukiojant jachtomis Žydrąja pakrante.

„Bliko“ konkursui paruošta programa vadinsis „Laikas“. Tai bus reginių danguje ir muzikos šou, kuriuo norima priminti ryškiausius žmonijos išgyventus laikotarpius nuo seniausių amžių iki šių dienų. Garso takelį pasirodymui ruošia kompozitorius Audrius Balsys.

Fejerverkai / Organizatorių nuotr.

Pirmą kartą prestižiniame fejerverkų konkurse dalyvaujančių lietuvių varžovais šįmet taps Ispanijos, Didžiosios Britanijos ir Ukrainos komandos. Kiekviena šalis savo dvidešimties minučių trukmės darbų pristatymui turi atskirą dieną. Ispanai savąjį meistriškumą demonstruos liepos 27 d., anglai – rugpjūčio 3 d., o ukrainiečiai – rugpjūčio 10 d. Visus šou vertins komisija ir žiūrovai. Būtent bendri balsai lems, kurie fejerverkų meistrai šįmet pasipuoš „Art en Ciel“ laurais ir galės teisėtai vadintis vienais stipriausių savo srities profesionalų pasaulyje.

Monake vykstantis renginys patenka į svarbiausiųjų fejerverkų meno konkursų penketuką. Solidžios varžytuvės dar rengiamos Kinijoje, Australijoje, Kanadoje ir Filipinuose. Europoje dar išsiskiria Vokietijoje bei Belgijoje vykstantys stiprių meistrų pasirodymai.
„Tai, kad esame pakviesti į Monaką, yra ir pripažinimas, ir atsakomybė“, – sakė G. Lagunavičius.


Neabejojama, jog Lietuvos fejerverkų meno atstovai buvo pastebėti dėl vis daugiau publikos dėmesio sulaukiančio kasmetinio, „Vingio“ parke vykstančio, tarptautinio fejerverkų festivalio „Vilniaus fejerija“. Šįmet jis rengiamas rugsėjo 21 d., o publika galės išvysti Amerikos, Čekijos ir Portugalijos komandų pasirodymus.

Fejerverkai / Organizatorių nuotr.
Fejerverkų istorija prasidėjo prieš daugiau nei 2 000 metų Kinijoje, gerokai anksčiau nei prieš parako atradimą. Manoma, kad pirmąja petarda tapo atsitiktinai į laužą įmesta žalia bambuko lazdelė. Bambukai auga taip greitai, kad oras kartu su augalo sultimis lieka įkalintas augalo viduje. Kaitinamas oras ima plėstis, kol galiausiai susprogdina bambuko lazdelę su trenksmu. Pirmą kartą išgirdę tokį keistą garsą išsigando tiek žmonės, tiek naminiai gyvuliai. Vėliau sproginėjančius bambukus imta naudoti naujų Mėnulio metų šventimui, o dar vėliau ir kitoms linksmoms šventėms paminėti. Ši tradicija tęsėsi dar gerą tūkstantį metų.


Šių laikų fejerverkų šou išsiskiria originalumu bei šiuolaikiškumu, juolab, kad naujųjų technologijų dėka, danguje galima pamatyti tikrą iliuzijų ir meno renginį. Kompiuterine įranga valdomi fejerverkai, pirmiausiai yra komponuojami ekrane ir tik vėliau paleidžiami į orą. Vienas svarbiausių elementų yra fejerverkų galimybės. Jau vien tik tai, kad jie į dangų yra paleidžiami grojant parinktai muzikai, o liepsnelių kuriami vaizdai ore atitinka kiekvienai jos milisekundei. Šiuolaikiniai fejerverkai dar ir „šoka“ bei gali būti atvaizduojami skirtingose formose ir pavidaluose – žaibo ar lietaus imitacija, gėlės, žodžiai bei daugybė kitų ornamentų yra tik maža dalis to, ką danguje gali sukurti šio akimirkos meno atstovai.

Temos: