Prenumeruokite mišką. Kokių gėrybių vasarą ieškoti miške?

Mėlynės
Mėlynės
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
2021-07-28 14:34
AA

Pirmas ženklas, jog prasidėjo miško gėrybių sezonas – ant turgelių prekystalių ar šalia jų močiučių pardavinėjamos žemuogės, mėlynės, voveraitės ar žolelės. Vasara – puikus laikas išnaudoti laukinės gamtos duodamą derlių. Tik, žinoma, svarbiausia jam nepakenkti, kad galėtume džiaugtis gėrybėmis dar daugelį metų.

Kai kuriems jau tapo įprasta nuo vaikystės kartu su seneliais ar tėvais pavasarį važiuoti į mišką rinkti medžių sulą, o vasarą uogauti ar riešutauti. Lietuvoje didžiausius uogynų plotus užima mėlynynai, po jų seka avietynai, bruknynai, spanguolynai, o žemuogynai tesudaro mažiau nei 1 proc.

Kaip ir bet kokių miško gėrybių, uogų daugiausiai galima rasti Dzūkijoje, nors mėlynių ar kitų populiaresnių uogų tikriausiai pasiseks aptikti ir didesniame aplinkiniame miške. Renkant uogas, svarbiausia nerauti, nelaužyti ar kitaip neniokoti augalų.

Beje, draudžiama naudoti uogienojus žalojančius įrankius. Dažniausiai nuo šukų ar brauktuvų labiausiai nukenčia mėlynės ir augalai yra stipriai sužalojami. Uogas ar kitas gėrybes galima rinkti ir privačiuose miškuose, tačiau priartėjant arčiau nei 100 m. prie sodybos ar namo, reikia gauti savininko leidimą.

Vasarą gamtoje taip pat galima prisirinkti įvairių žolelių ir vėliau iš jų virti arbatas, nuovirus ar trinti tepalams. Žolininkai pataria sultingų lapų ar žiedų nerinkti po lietaus ar anksti ryte. Reikia stengtis kuo mažiau žaloti augalus bei nenurinkti visų. Smulkias, iškastas šaknis nuvalyti ir palikti toje pačioje vietoje. Surinktas augalo dalis svarbu kuo greičiau išdžiovinti tam, kad pašalintumėte visą vandenį ir sustabdytumėte fermentų veiklą.

Vasarą galite rinkti čiobrelius, rugiagėles, juodagalves ar žąsines sidabražoles, iš kurių išsivirsite puikių su uždegimais ar peršalimais kovojančių arbatų. Kraujažolė ar gyslotis padės sustabdyti kraujavimą ir kovoti su pūlingomis žaizdomis.

„ŽMONĖS Cinema“ kartu su Sengirės fondu kviečia prisijungti prie iniciatyvos „Prenumeruokite mišką“. Iki rugpjūčio 31 d. dalis prenumeratorių sumokėto platformos mokesčio bus skirta senųjų miškų išsaugojimui.