Atidaryta 21-oji Vilniaus knygų mugė

„ŽMONĖS Knygos“ stendas Vilniaus knygų mugėje/ Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
„ŽMONĖS Knygos“ stendas Vilniaus knygų mugėje/ Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-02-20 11:14
AA

Jono Meko citatos „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“ improvizacija šiandien pradėta 21-oji Vilniaus knygų mugė. Atidarymo scenoje vaizdais, vietoje gimstančiais žodžiais bei repo ritmais šiuolaikinį performansą „fluxus“ dvasia pradėjo renginio vedėjas Andrius Bialobžeskis, lyg garsusis avangardinio kino kūrėjas „filmindamas“ save bei susirinkusią publiką.

Šių metų Vilniaus knygų mugė pradėta ir ką tik šį pasaulį palikusio poeto Kęstučio Navako eilėraščio citata – kūrėjas vos viena diena prasilenkė su dienos šviesą išvydusia paskutine savo poezijos knyga „Poetas pamiršta pavarde“, šiandien pristatoma mugėje.

Šių metų Vilniaus knygų mugės globėjo, Lietuvos respublikos Prezidento Gitano Nausėdos sveikinimo žodžius scenoje perskaitė jo patarėja Sonata Šulcė, perdavusi linkėjimą gyventi be formulių ir atvira širdimi. „Ji yra tas orientyras, pagal kurį knygos atranda mus, o mes – jas. Būtent šio orientyro vedami ieškome naudingos literatūros, kuri pakylėtų dvasią ir plėstų akiratį, – Prezidento vardu kalbėjo S. Šulcė. – Lietuva neabejotinai turi kuo didžiuotis – talentingais žodžio meistrais, grynuolio ieškančiais leidėjais, tekstų tyrinėtojais ir visa skaitančia savo tauta. Linkiu šiandien visiems drąsos ir smalsumo peržengti tai, kas yra įprasta, ir ieškoti netikėtų atradimų. O jų ši mugė visada žada ir daug dovanoja“.

Sveikinimo žodį taręs Lietuvos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas kalbėjo, kad dažnai šių metų mugėje tariamas žodis „formulė“ lotyniškai reiškia „formelę“ – tokią formą, kuri yra labai ribota, siaura, suspausta, o Jonas Mekas apie formą yra rašęs kaip apie stebuklą. „Kas yra knyga? Ar tai sėkmės ir pelno formulė, reklamuojama, tiražuojama, bet ribota, suspausta į rėmus, ar vis dar kalbos ir meno stebuklas, prie kurio prisilietus suskamba mūsų proto ir kūno ląstelės?“ . – retoriškai klausė Kultūros ministras. – Kas yra Vilniaus knygų mugė? Jau nusistovėjęs, įprastas modelis ar gyva, kintanti, auganti, užpildanti vis naujas erdves didžiausio mūsų literatūrinio įvykio forma? Kviečiu jus visus gyvai ieškoti atsakymų į atvirus klausimus 21-ojoje Vilniaus knygų mugės programoje, jos susitikimuose ir diskusijose. Visada geriau ieškoti atsakymų kaip hipotezių, o ne kaip formulių“.

21-oji Vilniaus knygų mugė/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Dėkodamas mugės organizatoriams, kad jie nuolat siekia jau atrastas formas toliau tobulinti, į paskutinį scenoje savo ištartą klausimą „Kas yra forma, kuriai netinka jokia formulė?“, atsakė Kęstučio Navako žodžiais: tai – taškas.

Sveikindamas susirinkusius Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasidžiaugė, kad Vilniaus knygų mugė pasirinko tokį šūkį, kuris verčia mąstyti. „Smagu gyventi su mažiau formulių, atviriau, labai linkiu, kad ši knygų mugė padėtų to pasiekti, – sakė Vilniaus meras. – Mes labai dažnai apie knygą kalbame vien tik iš gerosios pusės. Mažai tokių, kurie pasakytų „perskaičiau blogą knygą ir jos nerekomenduoju“. Knygų būna visokių. Ir jei jau gyvename be formulių, noriu palinkėti drąsos. Kad galėtume atsirinkti tai, kas geriausia, kas mums priimtiniausia. Mes turime apie knygas kalbėti atvirai. Yra įkvepiančių knygų ir nelabai, yra gerų ir blogų. Tad linkiu visiems atrasti kuo geresnes knygas, o kūrėjams – kuo daugiau įkvėpimo, kad jos būtų vis geresnės, padedančios siekti aukštesnių idealų“.

Scenoje visus Knygų mugės dalyvius bei svečius sveikino ir Lietuvos Nacionalinės kultūros bei meno premijos laureatas rašytojas Saulius Šaltenis, vis bandantis sau atsakyti į klausimą, kur slypi šio renginio paslaptis. „Man čia daug kas neaišku, bet aš ateinu, pasėdžiu, knygas pavartau ir namo grįžtu geriau galvodamas apie lietuvių tautą. Nes kasdien vis skaitai, kad kasdienybė ne tokia jau graži, kad visi nusivylę ir panašiai. O čia žmonės traukia tūkstančiais. Kur jie eina? Normalus gi neitų, yra juk rimtesnių dalykų. Ko čia eiti? Aš tai rašytojas, aš esu priverstas....“ – juokavo S. Šaltenis.

Jau ne pirmus metus mugės lankytojai ras ir „ŽMONĖS Knygos“ stendą – tik čia galėsite susitikti su knygų autoriais – Agne Jagelavičiūte, Beata Nicholson, Vytautu V. Landsbergiu, Mariumi Jovaiša ir kt. autoriais. Stende galėsite įsigyti šių bei kitų autorių knygas ir gauti parašą. Be to – perkantys knygą „ŽMONĖS Knygos“ stende bus vaišinami gurmaniška L'OR kava. 

„ŽMONĖS Knygos“ stendas Vilniaus knygų mugėje/ Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
„ŽMONĖS Knygos“ stendas Vilniaus knygų mugėje/ Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Šių metų naujovė – galimybė nusifotografuoti prie specialiai mugei sukurtos – unikalios knygų fotosienelės. Dalyvius įamžins profesionalūs fotoagentūros „ŽMONĖS Foto“ fotografai. Jei jūsų mylimas autorius „ŽMONĖS Knygos“ stende bus kitą dieną, nei planuojate eiti į mugę – pokalbius su autoriais galėsite stebėti žurnalo „Žmonės“ feisbuko paskyroje.

  

Mugės dienos ir darbo laikas:

Vasario 20 d., ketvirtadienis, 10.00–19.00 val. BIČIULIŲ DIENA

Vasario 21 d., penktadienis, 10.00–21.00 val. PENKTADIENIS BE FORMULIŲ

Vasario 22 d., šeštadienis, 10.00–21.00 val. ATVIRŲ PASIMATYMŲ DIENA*

Vasario 23 d., sekmadienis, 10.00–17.00 val. ŠEIMOS SEKMADIENIS

*nuo 21:00 val. iki 23:00 val. Muzikos salėje vyks specialus renginys „Naktis mugėje“

21-oji Vilniaus knygų mugė. I diena (132 nuotr.)
+126