Prasidėjo kino festivalis „Scanorama“: ką verta pamatyti?

Festivalio „Scanorama“ atidarymo akimirka / Pauliaus Peleckio nuotr.
Festivalio „Scanorama“ atidarymo akimirka / Pauliaus Peleckio nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-11-09 09:53
AA

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje prasideda 16-asis Europos šalių kino forumo „Scanorama“ sezonas. Jau 16 metų „Scanorama“ kerta visą Europą – nuo Šiaurės iki jos Pietų, supažindindama su ryškiausiais europietiškais filmais ir kviesdama mėgautis geru kinu iš įvairių Europos šalių. Šiemet kruopščiai atrinkti ir sugrupuoti filmai iš 34 šalių sugulė į 12 tradicinių „Scanoramos“ programų.

„Šiemet savo programą ruošėme galvodami ne tik apie kasmet besilankančius festivalyje, bet ir apie tuos, kurie galbūt tik pradeda atrasti ir pažinti „Scanoramą“. Siūlome ne tik klasikinius, didžiausių kino festivalio laureatais tapusius filmus, bet ir ryškiausius debiutus, netradicinio hibridinio žanro kiną. Šiemet festivalyje savo favoritus atras ir siaubo kino mėgėjai. Tai festivalis visiems, todėl linkiu žiūrovams po festivalio programos labirintą vaikščioti drąsiai ir smalsiai priimti visus jame esančius netikėtumus“, – kviesdama apsilankyti festivalyje kalbėjo „Scanoramos“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Pateikiame TOP 4 filmus, kuriuos verta pamatyti

„Akla meilė“. Ferdis negražus. Jis desperatiškai nori susirasti merginą, bet negali, nes kas su tokiu, kaip jis, apskritai norėtų prasidėti? Tačiau kartą jis sutinka Joną, ir Jona – akla. Pirmąsyk Ferdžio gyvenime yra vilties! Tačiau Ferdis nežino, kad Jona nėra akla, tik apsimetinėja.

Filmo režisierius Tomas Lassas ėmė vaidinti 1999-aisiais, būdamas penkiolikos. Nuo 2005 m. jis pradėjo dirbti filmavimo aikštelėje, kol tapo režisieriaus asistentu. Tomas debiutavo improvizuotu mažabiudžečiu filmu „Papa Gold“ (2011), kuris, be kitų apdovanojimų, pelnė Vokietijos kino kritikų apdovanojimą Berlyno festivalyje „Achtung“. „Akla meilė“ – jo trečias filmas.

„Akloji zona“. Marija, Andersas, jų duktė Tėja ir sūnus Bjornas – laiminga ir darni šeima, kurios kasdienybėje, atrodytų, nėra vietos negandų debesims. Tačiau, kai vieną dieną juos sudrebina nelaimingas atsitikimas, kiekvienam tenka suvokti tikrąją tobulo gyvenimo spektaklio kainą. Norvegės Tuvos Novotny debiutas savo emocinio išgyvenimo įtaiga gali būti lyginamas su garsiuoju E. Muncho paveikslu „Klyksmas“: aktorių nepriekaištingai artikuliuojama emocijų gama neišvengiamai priverčia žiūrovus patirti katarsį.

Festivaliai: San Sebastian tarptautinis kino festivalis – geriausias aktorės darbas

Filmo režisierė Tuva Novotny geriausiai žinoma kaip jaunosios kartos norvegų aktorė, nuo dešimtojo dešimtmečio aktyviai vaidinanti kine ir televizijoje. Nuo 2010-ųjų ji pradėjo režisuoti atskirus norvegų serialų epizodus. „Akloji zona“ – jos pilnametražis debiutas.

„Kaltė“. Policijos dispečeris ir buvęs pareigūnas Asgeras Holmas atsiliepia į pagrobtos moters skambutį. Netikėtai nutrūkęs telefono ryšys įsuka aukos ir pagrobėjų paieškas – apsiginklavęs tik telefonu Asgeras ryžtasi išlaisvinti nepažįstamąją. Vyras greitai supranta, kad reikalas kur kas sudėtingesnis, nei atrodė. Įtemptas trileris „Kaltė“ įtraukia į klaustrofobišką tikrovės ir vaizduotės pasaulį, atskleidžia realybės dvilypumą ir pavaldumą akimirkos galiai.

Festivaliai: Sandanso kino festivalis – publikos apdovanojimas; Roterdamo kino festivalis – publikos apdovanojimas; Sietlo kino festivalis – apdovanojimas už geriausią režisieriaus darbą

Filmo režisierius Gustavas Mölleris studijavo kino meną Danijos kino mokykloje. 2015 m. už trumpametražį filmą „Tamsoje“ pelnė „Next Nordic Generation“ apdovanojimą. „Kaltė“ yra jo ilgametražis vaidybinis debiutas.

„Per tave visos bėdos“. Detektyvė Ivona – jauna policijos pareigūno Sančio, vietos herojaus, našlė. Kai ji sužino, kad jos ne toks jau tobulas vyras vietoj savęs 8 metams įkalino jaunuolį Antoaną, Ivonos gyvenimas apsiverčia. Ji nori padaryti viską, kad tik padėtų žaviajam Antoanui grįžti į gyvenimą. Viską, išskyrus pasakyti tiesą. „Per tave visos bėdos“ – reta komedija, kurią Kanuose žiūrėdami žmonės klykė iš juoko.

Festivaliai: Kanų kino festivalis – programa „Dvi režisierių savaitės“, SACD apdovanojimas

Filmo režisierius Pierre Salvadori studijavo kiną ir literatūrą Paryžiaus universitete, mokėsi vaidybos teatre vadovaujamas Jacqueline Chabrier. Jis kuria filmus nuo 1993-iųjų.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 8–25 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.