Prancūziškos festivalio „Žiemos ekranai“ pradžios: odė genialiam klasikiniam kinui

Agnė Kuzmickaitė/Gretos Skaraitienės nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-01-17 15:08
Keturioktąjį kartą susėdę prie prancūziško kino festivalio spaudos konferencijos stalo iš Jean‘o-Marie Sani, prancūzų instituto Lietuvoje direktoriaus, išgirdome: „Žiemos ekranai. Nauja pradžia“.

Vienas iš geriausių pranzūciškos naujos pradžios pavyzdžių yra festivalio atidarymo filmas „Mano dama su kamelijomis“. 

Trumpametražio filmo prodiuserė Živilė Gallego konferencijoje pasakojo, jog tai „filmas apie žmogų, kuris yra ilgai neturėjęs darbo aktorius, nusprendžiantis, jog padarys viską, kad gautų savo svajonių vaidmenį. Šis vaidmuo – tai Marguerite Gautier, pagal A. Diuma kūrinį „Dama su kamelijomis”. Marguerite yra jauna baltaodė moteris, o jis yra vyresnio amžiaus tamsiaodis vyras.“

Šis filmas – tai groteskas, maištas ir revoliucija arba prancūzų nauja pradžia per penkiolika minučių.

Tačiau festivalis skelbs ne tik revoliucingas naujas pradžias, tačiau taip pat naują pradžią suteiks ir jau šiek tiek primirštam, tačiau nenustojusiam būti genialiam prancūzų klasikiniam kinui. Festivalyje bus rodoma režisieriaus Henri-Georges’o Clouzot bei aktorės Romy Schneider filmų retrospektyva. O kaip pasakojo festivalio programos koordinatorė Justė Litinskaitė, dokumentis filmas „Henri-Georges’o Clouzot Pragaras“ atkurs šių dviejų kūrėjų neišsipildžiusį bendradarbiavimą kuriant filmą „Pragaras“ ir taip tarsi sukurs ne tik naują pradžią, bet ir pabaigą filmui, kuris buvo pradėtas, bet niekada nepabaigtas.

Festivalis lietuvių žiūrovus supažindins su dar tik savo karjeros pradžiose, tačiau labai sėkmingose, esančiais režisierių darbais. Tarp jų Antony Cordier‘o „Gasparas vestuvėse” bei Thomas‘o Lilti filmas „Pirmakursiai“ ir Robyn Sykes‘o „Finalas“. Bus galim išvysti ir jau apdovanojimų nusipelniusių filmų: Mikhaël Hers‘o filmas „Amanda“ tarptautinės sėkmės sulaukęs Venecijos bei Tarptautiniame Tokijo kino festivalyje, o filmo „Malda“ aktorius Anthony Bajon‘as Tarptautiniame Berlyno festivalyje yra gavęs „Sidabrinio lokio“ apdovanojimą.

„Žiemos ekranų“ atidarymo metu sulauksime svečių iš Prancūzijos. Atvyks Tom‘as Dingler, vaidmenį kuręs filme „Gy“ bei lietuviams puikiai iš ekranų pažįstamas Edouard‘as Montoute, tikrąja to žodžio prasme, sukūręs vaidmenį „Mano dama su kamelijomis“.

Kas yra toji prancūziška nauja pradžia ir kodėl ji yra užšifruota festivalio šiųmetiniame pavadinime leido susivokti istorikė Sonata Sulcė priminusi, jog garsiausia prancūziška nauja pradžia buvo dar XVIII-ajame amžiuje. Tada Prancūzijoje seną absoliutinę monarchiją pakeitė tuo metu nauja konstitucinė-parlamentinė santvarka. Naujos pradžios mada pasivijo ir LDK didikus, skaitančius prancūziškai ir šia kalba vertusius knygas prancūziškai nekalbančiai visuomenei.

Šiandien prancūzai taip pat nenustoja pasauliui skelbti naujos pradžios madas ir, kaip teigė dizainerė Agnė Kuzmickaitė, lietuviai kasmet turi tą pačią ambiciją pasivyti prancūzų drabužių mados eleganciją. Tačiau įdomu ir tai, kad ne tik prancūziškos drabužių naujos pradžios lietuviams yra aktualios. Pilietinis prancūziškas maištas Lietuvoje tapo madingas ir praeitų metų žiemos sezone, kuomet mokytojai užsibarikadavo Švietimo ministerijoje ir švelniai priartėjo prie revoliucingos prancūzų dvasios, kuri atsispindėjo ir praeitais metais radikaliame bei masiniame maište Paryžiaus gatvės.

Kino salėse taip pat laukiami ir savo gyvenimą tik pradedantys žiūrovai programoje vaikams, žadančioje rimtąją animaciją.

Festivalis „Žiemos ekranai“ kviečia Lietuvos žiūrovus pradėti naujus metus kartu su visada gaivališkai madingu prancūzišku kinu.

Kino festivalis „Žiemos ekranai“ vyks sausio 24 – vasario 8 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Varėnoje, Ukmergėje, Marijampolėje, Plungėje, Alytuje, Palangoje ir Nidoje.

Temos:

Kinas

Naujausi straipsniai