Pragaištingi saulės spinduliai: kaip apsaugoti akis

Saulės akiniai / Shutterstock nuotr.
Saulės akiniai / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: 15min.lt
2015-04-24 08:12
AA

Jei norite gerai matyti, pasikalbėkime apie ultravioletinius spindulius. Deja, mieloji saulutė veikia akis pragaištingai – jei jos nesaugomos.

Bus suprantamiau, kodėl akis reikia labai labai ginti nuo UV spinduliuotės, jei trumpai sugrįšime į mokyklos suolą, tą pamoką, kurioje susipažinome su akies anatomija.  

Junginė

Tai plėvelė, kuri dengia vidinį voko paviršių ir priekinę akies obuolio dalį. UV spinduliai neretai sukelia trumpalaikį jos negalavimą – fotokonjunktyvitą. Šio požymiai – akių paraudimas, jautrumas šviesai, ašarojimas, pojūtis, kad į akis pateko svetimkūnių. Manoma, kad dėl ilgalaikio UV spindulių poveikio junginėje, ant baltymo, atsiranda geltonų plotelių (hialininė distrofija) ir specifinė klostė (sparninė plėvė). Šie defektai ne tik neestetiškai atrodo, bet ir gali pabloginti matymą, net pareikalauti operacijos. 

Ragena

Tai skaidrus priekinės akies dalies dangalas, panašus į laikrodžio stikliuką. Į jį pirmiausia patenka šviesos spinduliai, jis visiškai sugeria UVB spindulius. Per didelė šių dozė – tradicinė fotokeratito, ragenos uždegimo, priežastis. Patinę vokai, ašarojimas, akių paraudimas, skausmas, smėlio jose pojūtis, šviesos baimė, suprastėjęs matymas – tai jo simptomai, kuriuos pajutus būtina negaišuojant kreiptis į akių gydytoją. Fotokeratitas gali paskatinti kitas akių ligas. Iš išorės rageną nuo išdžiūvimo, dulkių, infekcijų saugo ašarų sluoksnis. Karštymečiu jis greičiau garuoja, todėl jei jus nuolat vargina akių sausumo pojūtis, reguliariai parūpinkite joms dirbtinių ašarų. Veiksmingiausios tos, kurių poveikis trejopas: drėkina akis, stiprina ašarų plėvelės lipidinį sluoksnį ir ragenos ląsteles.

Akis / „Shuterstock“ nuotr.

Rainelė

Ši disko formos plokštelė išklota pigmentinėmis ląstelėmis, kurios suteikia akiai spalvą. Tyrimai rodo, kad šviesiaakiams rizika susirgti senatvine makulos degeneracija – didesnė nei tamsiaakiams. Todėl ypač mėlynakiams, žaliaakiams, pilkaakiams reikia saugotis UV spindulių. 

Lęšiukas 

Už rainelės yra skaidri, minkšta, į abi puses išgaubta struktūra, kuri fokusuoja šviesą ir absorbuoja dalį į akį patenkančių UVA spindulių. Katarakta – tai akių liga, kai lęšiukas pamažu praranda skaidrumą, jame susidaro valktis, trukdantis patekti į akį šviesai ir prastinantis regėjimą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki 20 proc. kataraktos atvejų gali būti sukelta UV spinduliuotės. Nors liga dažniausiai pasireiškia brandžiame amžiuje, tačiau akių ligų specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad daugėja jaunų pacientų.

Tinklainė

Vokų odelė – itin gležna. UV spindulių poveikis ir žiūrėjimas prisimerkus tampa raukšlių priežastimi, be to, jie skatina amžiaus dėmes, vokų alerginę reakciją. Blogiausias variantas – akių vokų vėžys.

Tai šviesai jautri plėvelė, iš vidaus išklojanti akies obuolį. Joje yra geltonoji dėmė, arba makula. Ji – vos kelių milimetrų, bet būtent makula atsakinga už regėjimo aštrumą, t. y. leidžia matyti raides ir kitas smulkias detales, spalvų ryškumą. Tarp įvairių priežasčių, kurios gali provokuoti geltonosios dėmės degeneraciją, nurodomi ir ultravioletiniai spinduliai. Vadinamoji sausa degeneracija progresuoja lėtai, vaistų nuo jos nėra. „Drėgnos“ degeneracijos tempas kartais būna didelis ir ją turint egzistuoja pavojus apakti, tačiau sukurtos kelios jos gydymo metodikos. Skelbiama, kad ši liga – labiausiai paplitusi blogo regėjimo priežastis tarp pagyvenusių (kuriems per šešiasdešimt metų) žmonių.

Oda aplink akis

Akių srities, ypač vokų, odelė – itin gležna. UV spindulių poveikis ir žiūrėjimas prisimerkus tampa raukšlių priežastimi, be to, jie skatina amžiaus dėmes, vokų alerginę reakciją. Blogiausias variantas – akių vokų vėžys.

Akis / „Shuterstock“ nuotr.

Saulės akiniai – būtini!

Pasibalnoti nosį tamsintais akiniais – maža. Šis daiktas saugos akis tik tada, jei atitiks tam tikrus reikalavimus. 
  • Apie akinių vertingumą liudija šie užrašai: „CE“ – kokybės ženklas; „UV 100 %“ ir „UV 400“ rodo, kad akiniai maksimaliai saugo nuo UVA ir UVB spindulių. (UV spindulių bangos ilgis siekia iki 400 nanometrų.)
  • Akinių lęšių tamsumas nereiškia, kad šie akiniai geriau blokuoja UV spindulius nei kiti. Puikiai savo darbą daro ir pilkos, žalios, geltonos, rožinės, rusvos spalvų lęšiai.
  • Reikia turėti omeny, kad UV spinduliai patenka į akis per tarpus, susidarančius tarp akinių ir veido, todėl jas geriau saugo didesni ir labiau priglundantys. Tačiau akiniai neturi spausti, nes nemalonūs pojūčiai vers juos nusiimti.
  • Poliarizuoti ir fotochrominiai akiniai neužtikrina didesnės apsaugos, jie tiesiog gerina matymą. 
  • Saulės akinių ir kontaktinių lęšių, turinčių apsaugos filtrų, tandemas užtikrina geresnę akių gynybą.
  • Specialistai rekomenduoja akinius pirkti optikos salone – šitaip išvengiama rizikos įsigyti nekokybišką gaminį, be to, yra su kuo pasikonsultuoti.
Agnė Jagelavičiūtė konsultavo akinius norinčius įsigyti garsius žmones (25 nuotr.)
+19

Specialisto komentaras

Akių ligų specialistai primygtinai rekomenduoja akis nuo saulės saugoti akiniais. Kodėl nepakanka natūralios jų apsaugos?

Oftalmologė Rasa Jankauskienė (akių klinika „Lirema“): „Taip, akys turi natūralią apsaugos nuo saulės sistemą, kurią sudaro pigmentai, blakstienos, vokai, akiduobių kraštai, prisimerkimas, vyzdžio susiaurėjimas, tačiau ji nėra labai efektyvi, ypač jei žmogus daug laiko praleidžia saulėkaitoje. Dar ji priklauso nuo amžiaus – vaikų ir pagyvenusių žmonių, kuriems buvo pašalinta katarakta, akims ultravioletiniai spinduliai ypač pavojingi. Be to, reikia turėti galvoje, kad jie sminga į akis ir apniukusią dieną, bet tada natūrali apsaugos sistema veikia ne visu pajėgumu (neprisimerkiame, vyzdžiai nesusitraukia). Šiltuoju metų laiku jų padaryti pakenkimai žmones pas akių gydytojus atveda gana dažnai. Ašarojimas, niežėjimas, vokų paraudimas, pablogėjęs regėjimas... Šiuo sezonu, palyginti su žiema, tokių nusiskundimų padaugėja trečdaliu. Ypač juos provokuoja poilsis prie vandens. Jis ir smėlis gerai atspindi ultravioletinius spindulius, todėl kai žmogus žvejoja, maudosi, deginasi, jį veikia dar didesnis UV spindulių kiekis. Negaliu nepaminėti, kad dėl ilgalaikės žalingos UV spindulių įtakos atsiranda didesnė grėsmė susirgti onkologine akių liga.“