Pradėkite nuo šiandien: 7 patarimai mėgautis gyvenimu būnant senjoru

Senjoras bučiuoja ranką vaistininkei / Vida Press nuotr.
Senjoras bučiuoja ranką vaistininkei / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-12-14 14:50
AA

Kas pirmiausia šauna į galvą, pagalvojus apie senjoro gyvenimo tarpsnį? Dažniausiai – mintys, susijusios su sveikata, silpnumu, galbūt, net vienatve. Tačiau būti senjoru gali būti geriausias gyvenimo laikas – kai gali daryti tai, ką mėgsti, gerokai daugiau laiko skirti sau ir artimiesiems. Galiausiai, tiesiog sustoti ir pasidžiaugti aplinka.

Štai 7 patarimai, padėsiantys gyventi pozityviau, sveikiau ir išmokti mėgautis šiuo amžiaus etapu.

Bent pusvalandis per dieną – pasivaikščiojimui

Kad fizinis aktyvumas padeda mažinti širdies ligų tikimybę, krūties vėžio, diabeto riziką – niekam ne naujiena. Daugybė tyrimų atskleidė, jog vaikščiojimas yra lengviausias užsiėmimas, norint gyventi sveikiau, sureguliuoti kraujo spaudimą ir kūno svorį. Buvimas gryname ore vaiko negatyvias mintis, valo kvėpavimo takus ir stiprina imunitetą.

Gera žinia – kad vaikščiojimui reikia visai nedaug, užteks poros patogių sportinių batelių. O jei dar įsigysite šiaurietiškas lazdas, vaikščiojimą paversite efektyvia mankšta, stiprinančia visą kūno raumenyną ir tausojančia sąnarius.

Kokybiškas miegas – be televizoriaus

Mokslininkams seniai nekelia abejonių išvada, kad kokybiškas miegas yra neatsiejamas stiprios sveikatos komponentas. Gerai pailsėjęs žmogus kur kas geriau įsimena informaciją, susireguliuoja jo kraujo cirkuliacija, jam lengviau išlaikyti dėmesį, rečiau kamuoja stresas, organizmo atsparumas ligoms – didesnis.

Rekomenduojama kiekvieną vakarą eiti miegoti tuo pačiu metu, nepamirštant išjungti televizorių bent jau vieną valandą prieš miegą. Be to, vakarienę suvalgyti derėtų bent dvi-tris valandas prieš nakties poilsį.

Skambutis artimajam

Visi žinome, kad rūpintis fizine ir psichologine sveikata – būtina, tačiau vyresniame amžiuje ypač nereikėtų apleisti gyvybiškai svarbaus elemento – bendravimo su artimaisiais. Šeimos nariai turėtų palaikyti reguliarų artimą kontaktą.

Net ir kasdienių darbų sūkuryje pravartu nusistatyti konkretų laiką, kuris bus skiriamas susitikti ar pasikalbėti telefonu – nepamirškite vieni kitiems paskambinti! Užmegzkite kontaktą su savo kaimynais.

Bendravimas gali būti ir apdovanojamas. Iniciatyvos „Paskambink mamai“ autoriai kiekvieną, įsigijusį specialų priemonių rinkinį, kviečia dalyvauti loterijoje ir laimėti vakarienę sau ir šeimai restorane „Džiaugsmas“. Ją paruoš žymus virtuvės šefas Martynas Praškevičius. Daugiau apie loteriją:

Duokite darbo smegenims

Vyresniame amžiuje sukoncentruoti dėmesį darosi sunkiau. Dėl šios priežasties išlikti protiškai aktyviam ir kūrybiškam užtenka visai nedaug: spręskite kryžiažodžius, „Sudoku“, žaiskite kortomis, pasikvieskite draugus, vaikus ar anūkus ir pasiruoškite stalo žaidimų vakarui!

Atraskite skaitymo džiaugsmą. Aplankykite artimiausią biblioteką. Joje ne tik galite susipažinti su naujais žmonėmis, bet ir atrasti savo mylimiausią rašytoją, jei iki šiol jo neturite, skaityti naujausią spaudą. Knygų skaitymas gali tapti nauju laisvalaikio užsiėmimu, kuris dar ir naudingas jūsų smegenų veiklai. Jei skaityti sunku, nes greitai vargsta akys – įgarsintų knygų galite klausytis ir per telefoną ar kompiuterį.

Nebijokite paprašyti pagalbos ir patys ją pasiūlykite

Daugelis žmonių slapta norėtų būti herojais. Jaustis geriau kartais gali padėti net kito žmogaus šypsena. Leiskite artimiesiems ar svetimiems žmonėms jums padėti – nebijokite klausti ir prireikus pagalbos jos paprašyti.

Ieškokite bendraminčių

Vyresniame amžiuje, kai darbinės veiklos sumažėja, gali apimti jausmas, tarsi esate izoliuotas nuo visuomenės. Tačiau nepamirškite: tokių kaip jūs – tūkstančiai ir jie norėtų su jumis susipažinti. Įstokite į senjorų klubą, prisijunkite prie jums įdomios iniciatyvos. Galbūt jūsų patirtis praverstų vietos bendruomenei bažnyčioje, o galbūt turite užtektinai energijos padėti kitiems senjorams, tapdamas Maltiečių ordino ar kitos organizacijos nariu?

Klausykitės muzikos

Daugybė tyrimų patvirtina muzikos terapijos naudą. Muzikos garsai turi universalų poveikį gerinti nuotaiką, lengvinti nerimą ir skatinti laimės pojūčius. Klausydamas mėgstamos muzikos niūniuokite, dainuokite. Taip pat nepraleiskite progos pasinaudoti senjoro privilegijomis bilietus į koncertus gauti su geroka nuolaida. Malonūs įspūdžiai ilgam pakels nuotaiką ir įkvėps pamatyti, kiek daug gražių akimirkų jums dar gali dovanoti gyvenimas.