Plaukų dažymo paslaptys: kaip parenkama spalva ir kodėl koloristai kartais laužo taisykles?

Šukuosenų pavyzdžiai / Gedimino Žilinsko nuotr.
Šukuosenų pavyzdžiai / Gedimino Žilinsko nuotr.
Šaltinis: Reklama
2023-02-08 12:39
AA

Stilistų kūrybinė komanda „Atwins“, kažkada pirmieji Lietuvoje sukūrę specializuotą, kirpėjams skirtą programą „Koloristika Pro“, per keliolika metų apmokė šimtus kolegų koloristo amato pagrindų ir subtilybių. Šįkart jie dalijasi keliomis plaukų spalvos parinkimo taisyklėmis, kurias kasdien taiko savo darbe – ir paaiškina, kodėl kartais jas verta kūrybiškai laužyti.

Kaip pašviesėja ruduo?

Parinkdami klientui plaukų spalvą, koloristai atsižvelgia ne tik į spalvinį tipažą, bet ir į daug subtilių niuansų: tokių kaip neverbalinė kalba, žmogaus gyvenimo būdas ir konkretūs pageidavimai.

Ar tai reiškia, kad meistras dažys žmogų jo trokštama spalva, net matydamas, kad ji visiškai netinka? Vargu: paprastai bus ieškoma kompromisinio sprendimo, kuris ir sukurtų norimą pokytį, ir išpildytų visumą.

Šukuosenos pavyzdys / Gedimino Žilinsko nuotr.

Kaip, pavyzdžiui, šios merginos atveju, kuri labai norėjo pašviesėti. Ir nors jos rudens tipažui šviesinimas paprastai nerekomenduojamas, meistrai sprendimo ieškojo atsargiai parinkdami šiltas, neskaidrias spalvas ir pasitelkdami proporcijas: siekiant išlaikyti balansą, taikoma taisyklė 80+15+5, atitinkamai tiek procentų plaukuose tenka pagrindinei, papildomai ir akcentinei spalva.

Tai reiškia, kad tuose 5 proc. plaukų akcentus galima dažyti kokia tik nori spalva – tai prieskonis, pagardinantis pagrindinę spalvą, kuriuo nebus pažeistas žmogaus tipažas, bet išryškintas dažymo žaismingumas. Konkrečiai šuo atveju, panaudojus pašviesinimo technikas sruogose kiek toliau nuo veido, klientė gavo šviesumo efektą, kurio taip troško, bet kuris nekontrastuoja su jos rudeniška veido oda ir akimis.

Kuriame emocijas

Paklaustas, kas sunkiausia kolegoms, atėjusiems mokytis koloristikos, „Atwins“ komandos narys Andrius Mašauskas nedvejodamas atsako:

„Pamatyti žmogų kaip visumą. Nes tai apima daug informacijos: tipažas, žmogaus amžius, jo veikla, neverbalinė kalba, psichologinis portretas, balanso ir proporcijų pajautimas. Be to, kartais meistrai nori padaryti per sudėtingai ir per idealiai – o tuomet gauname labai negyvą, dirbtiną rezultatą. To nereikia. Mes akcentuojame organiškumą. Stebėkite plaukų natūralias tekstūras, išlaikykite jų gyvumą, tikrumą. Juk galutinis rezultatas, kurio visada siekia geras koloristas – kad žmogus be makiažo ir atrodytų kuo sveikesnis, gaivesnis, jaunatviškesnis“.

Šukuosenos pavyzdys / Gedimino Žilinsko nuotr.

Vienas šio principo pavyzdžių – dažymas, atliktas neutralaus vasaros tipažo klientei, norėjusiai tamsesnės, sodresnės spalvos.

„Ši mergina norėjo solidumo, rimtumo; iš laisvos, atostogų emocijos – į griežtesnę, rimtesnę, santūrią. Tačiau dažymas nebuvo kompromisinis, jos vasaros tipažui ši spalva tinka. Tiesa, įdomu tai, kad konkrečiai šis neutralus tipažas – kai oda šiltesnė, o akys šaltos, arba atvirkščiai, yra retesnis, tad parenkant plaukų spalvą tenka ieškoti alternatyvų, kad negesintume nei odos, nei akių. Tad šis darbas unikalus tuo, kad reikia kruopščiai suvaldyti spalvinę temperatūrą ir dažyme supinti šiltus/šaltus atspalvius. Taip plaukuose atsiranda organiška, švelni vibracija,“ – pasakoja A.Mašauskas.

Praktiškumas atkartoja gamtą

Dar vienas itin dažnas klientų lūkestis, kurį privalo išgirsti ir išpildyti geras koloristas – tai dažymas, nereikalaujantis greito atnaujinimo ir dažno lankymosi salone.

Šukuosenos pavyzdys / Gedimino Žilinsko nuotr.

„Ši mergina atėjo šviesiomis šaknimis ir tamsesniais plaukų galais. Mūsų užduotis buvo sukurti praktišką, artimesnį jos natūraliai spalvai dažymą, kuris nereikalautų dažno lankymosi salone. O ką reiškia natūralesnis dažymas? Atsisukame į gamtą, kurioje žmogaus plaukų šaknys paprastai būna šiek tiek tamsesnės ir šaltesnės, o galai – šviesesni ir šiltesni. To ir siekėme šiuo dažymu,“ – pasakoja „Atwins“ komandos narys Anatolijus Pajanok.

Šukuosenos pavyzdys / Gedimino Žilinsko nuotr.

Panašaus efekto siekta ir šiuo dažymu: gaivaus, natūralaus šviesių plaukų grožio. Tačiau tam teko atlikti ne vieną žingsnį: iš pradžių šviesinami plaukai ties šaknimis, tuomet, dažus nuplovus, dedama speciali kaukė, vėliau plaukai išdžiovinami ir dažomi dar kartą – ties šaknimis šaltesniu atspalviu nei per visą ilgį.

„Tai dar viena mūsų darbo ypatybė: tam, kad sukurtum natūralumą, neretai tenka pasitelkti daug žinių ir atlikti daug nematomo, bet sudėtingo darbo,“ – šypsosi Anatolijus.

Svarbi detalė: atlikus tokius šviesinimus, plaukus būtina kruopščiai prižiūrėti namuose, nepamirštant reguliariai palepinti kaukėmis iš ATWINS el. parduotuvės, saugančiomis jų drėgmę ir atkuriančiomis vidinę struktūrą.

Kūryba – tai nėra anarchija

Dažymo sprendimus lemia ir kliento plaukų būklė bei pasiryžimas – arba, atvirkščiai, nenoras – jais papildomai rūpintis namuose.

Pavyzdžiui, šiai klientei teko ieškoti plaukus tausojančių dažymo sprendimų: nors plaukai gan sveiki, tačiau natūraliai linkę pūstis ir lengvai banguotis bei veltis dėl neteisingos priežiūros namuose. Be to, tokio tipo plaukai yra gan opūs ir greičiau išsausėja nei tiesūs ir blizgūs.

Šukuosenos pavyzdys / Gedimino Žilinsko nuotr.

„Žvelgdama į ją pajutau, kad prieš mane – neformali, drąsi, ryški asmenybė, kuri nebijo nestandartinių sprendimų ir ryškių spalvų. Tad atsivėrė erdvė kūrybai. Beje, labai didelė klaida kūrybą suvokti kaip „ant galvos galiu kurti bet ką“ – kuriant taip pat būtina paisyti visų koloristo darbo principų. Šiuo atveju nusprendėme palikti natūralią pagrindinę spalvą, o kad visuma būtų išpildyta iki galo, netikėtumo ir mistiškumo įspūdį sukūrėme šiltos žalsvos spalvos akcentinėmis sruogomis. Parinkdami dažymą, kartu siekėme atgaivinti plaukus, užpildyti juos, padaryti sveikus ir blizgančius. Todėl šviesinome tik kelias sruogas priekinėje veido dalyje ir šonuose už ausų,“ – pasakoja Alvita.

Spalvos, pakeičiančios žmones

Netinkama plaukų spalva ne tik griauna stilistinę harmoniją, bet ir paryškina patamsėjusius paakius, raukšles, papilkina odą, kurią norisi maskuoti. Ir atvirkščiai, atitaikius reikiamus atspalvius ir spalvines temperatūras, oda įgauna švytėjimo, paryškėja akių spalva, įvaizdis tampa gaivesnis, pailsėjęs net be makiažo.

Šukuosenos pavyzdys / Gedimino Žilinsko nuotr.

Pavyzdžiui, ši mergina atėjo su akį rėžiančiu pernelyg šiltu plaukų atspalviu, nors jos oda ir akių spalva – vėsi. Tad buvo parinkti šaltesni atspalviai ir sukurtas kontrastingas, daugiau charakterio suteikiantis dažymas. Nugaros dalyje patamsinti plaukai paleisti krenta ant veido, tuo pačiu optiškai sumažindami apatinę veido dalį.

„Mes, koloristai, ne tik dažome plaukus, bet iš esmės galime pakeisti žmogaus išvaizdą. Taip jau yra, kad įgijus kokybiškų žinių, nebeišeina tiesiog „dažyti plaukus“. Tampi koloristu, kuris geba kiekvienam individualiai parinkti spalvos toną, temperatūrą, kontrastingumą ir optimalų šių trijų galingų elementų išdėstymą. Turbūt todėl ir mūsų koloristikos kursas metai iš metų nepraranda savo populiarumo – nes ne tik suteikiame kirpėjams dažymo žinių, bet ir išmokome „skaityti“ klientų informaciją, pažinti bei dovanoti spalvų harmoniją“, – šypsosi Alvita.