Pirmoji pagalba, jei esate vienas: ką daryti paspringus, sustreikavus širdžiai ar stipriai susižeidus

Infarktas / „Fotolia“ nuotr.
Infarktas / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-07-28 19:00
AA

Ką daryti, jei esate vienas namuose ir pjaustydami daržoves netyčia persipjaunate pirštą ir pradedate itin stipriai kraujuoti? O jei staiga pajuntate stingdantį skausmą krūtinės srityje? Akivaizdu – kaipmat ieškositės pagalbos ir kviesitės greitąją, tačiau kas tada?

Kai ištinka grėsmė gyvybei, svarbi kekviena sekundė – delsimui čia vietos nėra, o greitoji gali ir nebespėti.

Gydytojai perspėja, kad, tarkim, paspringus maistu ir negalint kvėpuoti, smegenys be deguonies išgyventi gali vos tris minutes, todėl labai svarbu žinoti, ką tokiu atveju daryti ir kaip išgelbėti sau gyvybę.

Didžiosios Britanijos Raudonajame Kryžiuje dirbantis pirmosios pagalbos gydytojas Joe Mulliganas tikina, kad kai ištinka grėsmė gyvybei, ypač jei esate vienas namuose, pagalbos sau veiksmų reikia imtis tuojau pat. Jis kartu su kitais medicinos ekspertais vardija veiksmus, kuriuos reikėtų atlikti įvairiose grėsmę gyvybei keliančiose ir kritiškose situacijose.

Jei paspringote

Paspringimas / „Fotolia“ nuotr.

Jei kas nors įstringa jūsų kvėpavimo takuose, natūralus žmogiškasis refleksas reikalaus to tuojau pat atsikratyti, arba kitaip – tiesiog iškosėti. Ir tai padeda daugeliu atvejų. Vis tik, jei atsikosėti sekasi sunkiau, J. Mulliganas pataria kiek įmanoma pasilenkti į priekį, nuleisti galvą žemyn ir pabandyti dar kartą stipriai atsikosėti.

Tačiau jei kosėjimas jau visiškai nepadeda, darosi itin sunku kvėpuoti ar kvėpuojant atsiranda švilpesys, derėtų sau kuo skubiau atlikti Heimlicho manevrą, kitaip – greitai neteksite sąmonės.

Kai esate vienas namuose ir šio manevro jums niekas negali atlikti, padėti sau galite dviem būdais. Pirmasis atrodo taip – stovėdami nugara atsiremkite į sieną. Tuomet suspauskite kumštį, pridėkite jį kiek aukščiau bambos, kita ranka tą kumštį spausdami darykite spūstelėjimus. Kartokite šį manevrą bent penkis kartus arba tol, kol pavyks atsikratyti įstrigusio objekto.

Heimlicho manevrą išbandyti galite ir su kėde, turinčia atlošą; tai padaryti bus netgi lengviau. Tiesiog atsistokite už kėdės, kad atlošas jums pasilenkus atsiremtų į pilvo sritį, staigiai lenkitės. Darykite tai keletą kartų. 

Kaip sau atlikti Heimlicho manevrą, žiūrėkite vaizdo įraše:

Net jei suteikti sau pirmąją pagalbą ir pavyko, nuvykti į medicinos įstaigą apžiūrai vis tiek derėtų – kad įsitikintumėte, jog negresia joks pavojus sveikatai.

Jei pradėjote stipriai kraujuoti

Paspringimas / „Fotolia“ nuotr.

Priklausomai nuo to, kurioje vietoje įsipjovėte, kraujas gali pradėti tekėti itin greitai ir gausiai. Tokiu atveju veikti derėtų kuo greičiau, nes kitaip, praradę daug kraujo, galite greitai netekti sąmonės.

„Stipriai įsipjovus ir esant rimtai žaizdai, žmogus nukraujuoti gali vos per vieną minutę“, – tikina gydytojas Alanas Weiras ir pataria žaizdą kuo skubiau užspausti švariu rankšluosčiu ar kita didele medžiagos skiaute.

Taip pat skaitykite: Jei patyrėte traumą: pirmoji pagalba sau ir kitam

Jei susižeidėte ar įsipjovėte koją ir pradėjote stipriai kraujuoti, J. Mulliganas pataria užspaudus žaizdą atsigulti ant žemės ir koją iškelti aukščiau širdies lygmens. Taip belaukdami greitosios pagalbos mažiau nukraujuosite.

Gydytojas taip pat perspėja niekuomet nebandyti nieko traukti iš žaizdos, jei į ją kas nors įstrigo, mat gali būti, jog tas objektas kiek pristabdo kraujavimą. Verčiau palaukite greitosios pagalbos.


Jei atsirado problemų su širdimi

Paspringimas / „Fotolia“ nuotr.

Jei pajutote stiprų ir veriantį skausmą širdies srityje, pirmas dalykas, kurį išsikvietę greitąją pagalbą turite padaryti, tai sučiulpti aspirino tabletę (taip ji suveiks greičiau nei prarijus) ir prigulti, galvą bei pečius pasidėję kiek aukščiau. Gydytojas Alanas Weiras tikina, kad ši pozicija yra bene tinkamiausia siekiant kiek įmanoma labiau palengvinti širdies darbą.

Aspirinas mažina kraujo krešulių susidarymo riziką, taigi neleis jiems susiformuoti ar padidėti dar labiau, o taip sumažins ir infarkto riziką.

Jei pajutote stiprų ir veriantį skausmą širdies srityje, pirmas dalykas, kurį išsikvietę greitąją pagalbą turite padaryti, tai sučiulpti aspirino tabletę (taip ji suveiks greičiau nei prarijus) ir prigulti galvą bei pečius pasidėję kiek aukščiau. 

Jei greitąją pagalbą kviestis delsiate, o skausmas širdies srityje nepraeina ir nemažėja net ir po 15 minučių, būtinai kreipkitės į medicinos specialistus, mat tokiu atveju didelė tikimybė, kad prasidėjo infarktas ar iškilo kitų rimtų problemų su širdies sveikata.

Belaukdami pagalbos pasistenkite giliai ir tolygiai kvėpuoti – taip, gydytojo Alano Weiro teigimu, aprūpinsite plaučius deguonimi, pagerės kraujo cirkuliacija.

Taip pat skaitykite: Pirmosios pagalbos atmintinė. Dera žinoti kiekvienam!

Tiems, kuriems anksčiau buvo diagnozuota tachikardija (širdies susitraukimų dažnio padidėjimas) ar kurie pajuto greitą širdies plakimą, sau padėti gali ir atlikdami Valsalvos manevrą. Nors pavadinimas ganėtinai įmantrus, jį atlikti galima labai paprastai. Tam tereikia pirštais užspausti nosį ir užsičiaupus kuo stipriau bandyti išpūsti orą – taip, kaip darome užsikimšus ausims.

Šis manevras padeda sulėtinti širdies plakimą, mat greitas jos dažnis gali tik dar labiau pabloginti situaciją. Vis dėlto gydytojai rekomenduoja šį veiksmą bandyti tik vieną kartą ir stebėti savo savijautą.

Jei vabzdys įgėlė burnos srityje

Paspringimas / „Fotolia“ nuotr.

Įvairūs vabzdžių įgėlimai šiltuoju metų sezonu yra itin dažnas reiškinys ir nors retkarčiais jie daug žalos sveikatai ir nepridaro, gydytojai skatina rimtai sunerimti, jei vabzdys įgėlė burnos srityje ar netgi į gerklę. Taip nutikti gali net ir valgant ar geriant vaisvandenius arba kitus gėrimus gamtoje. Vabzdžius ypač traukia saldus maistas ar gėrimai.

Taip pat skaitykite: Pirmoji pagalba įgėlus bitei ir prasidėjus alerginei reakcijai. Specialistės patarimai

Nuo įgėlimo burnos srityje gali patinti liežuvis ar gerklė, o tai kaip reikiant apsunkins kvėpavimą. Alergiškiems žmonėms paprastas įgėlimas laiku nesuteikus pagalbos gali vos per keletą akimirkų baigtis uždusimu, tad veikti čia taip pat būtina kuo skubiau.

Anot Didžiosios Britanijos Raudonojo Kryžiaus specialistų, būtina kuo greičiau kviestis greitąją pagalbą, o jos belaukiant į burną galima įsidėti šaldytų ledukų – jie padės sumažinti tinimą ir juntamą skausmą.

Ko, ištikus grėsmę gyvybei keliančioms situacijoms, jokiu būdu negalima daryti:

  • Jei pradėjo svaigti galva, nesistenkite ja remtis sau į kelius, tai tik dar labiau pablogins situaciją ir galite nualpti. Tuomet verčiau atsigulkite ant žemės ir pakelkite abi kojas – taip padėsite kraujui lengviau tekėti į jūsų smegenis. Po šio veiksmo turėtumėte pasijusti kur kas geriau, mat galva dažniausiai ir apsvaigsta dėl to, kad sulėtėja kraujo tekėjimas į smegenis.
  • Jei manote, kad perdozavote vaistų ar netyčia išgėrėte ko nors nuodingo, nesistenkite išgerti kuo daugiau vandens, jog šios medžiagos išsivalytų iš jūsų organizmo. Taip sau pridarysite dar daugiau žalos, mat tokiu atveju vaistai ar kitos medžiagos tik lengviau pateks į kraują. Jei apsinuodijote, iškart kreipkitės į gydytojus tiksliai žinodami, ko, kiek ir kada išgėrėte.
  • Jei draugas ar giminaitis paspringo maistu, jokiu būdu netrankykite jam ranka per nugarą – mat taip situaciją dar labiau pabloginsite ir gerklėje įstrigęs objektas gali patekti į kvėpavimo takus. Vietoje to, verčiau atlikite jam Heimlicho manevrą.