Pirmoji Meksikos čiabuvė nominuota „Oskarui“ Yalitza Aparicio: iš mokytojos į kino aukštumas

Yalitza Aparicio/ Kadras iš filmo „Roma“ ir „Vogue“ žurnalo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-01-23 14:30
Puikiai vertinama režisieriaus Alfonso Cuarono drama „Roma“ 2018 metais laurus nuskynė ne viename kino festivalyje, o neseniai paaiškėjo – filmas nominuotas „Oskarams“ net dešimtyje kategorijų. Be to, pagrindinį vaidmenį jame sukūrusi Yalitza Aparicio (25) pretenduoja tapti pirmąja Meksikos čiabuvių aktore, pelniusia šį prestižinį įvertinimą.

Režisieriaus Alfonso Cuarono filmas „Roma“ pasakoja viduriniosios klasės namų tvarkytojos Cleo istoriją. Būtent ją ir vaidina Yalitza Aparicio. 

Kai moteris sulaukė pasiūlymo vaidinti šią heroję, ji net nesvajojo apie kiną. Yalitza buvo neseniai įgijusi mokytojos laipsnį ir sulaukusi A. Cuarono skambučio atšovė jam, kad pirmiausia turi pasitarti su savo šeima.

Dabar Yalitza – vieną trokštamiausių pašnekovių Holivude. Jos pačios gyvenimo istorija gniaužia kvapą, o vaidybos meistriškumas – verčia iš nuostabos išsižioti ne vieną kino kritiką.

Beje, daugelis nežino, bet namų tvarkytoją ir Cuaroną išauginusią auklę („Roma“ iš dalies pasakoja tikrą režisieriaus gyvenimo istoriją) iš pradžių turėjo vaidinti Yalitzos vyresnioji sesuo Editha. Tačiau tuo metu ji laukėsi vaikelio, į atranką vykti atsisakė, ir sužinojusi apie jaunėlei suteiktą šansą, neatlyžo nuo jos, ragindama pabandyti. 

Sesers širdis juto Yalitzos laukiančią sėkmę. Po dviejų metų mokytojos amatą krimtusi 25-metė iš Meksikos tapo pirmąja čiabuve nominuota „Oskarui“, ir antrąja meksikiete, kuriai taip pasisekė. („Oskarą“ už filmą „Frida“ kadaise gavo meksikiečių aktorė Salma Hayek, tačiau skirtingai nei Yalitza – ji nėra čiabuvė).

Pristatome jums interviu su šia išskirtine moterimi, kuris buvo publikuotas leidinyje „Variety“.

Prieš filmą „Roma“ kada nors svarstėte apie aktorės karjerą?

Ne. Niekada net neįsivaizdavau galinti tapti tokio projekto dalimi.

Prisimenate savo pirmą reakciją, kai ražisierius Alfonso Cuaronas jums pasiūlė vaidinti filme?

Iš tiesų jaučiausi sumišusi. Manyje virė skirtingos emocijos ir sunkiai galėjau režisieriumi patikėti. Po kiekvieno bandomojo filmavimo mano artimieji teiraudavosi, kaip viskas praėjo, o aš jiems atšaudavau, jog neturiu nė menkiausio supratimo. Na, bent jau su mama aplankėme daugiau įvairiausių vietovių, pakeliavome.

Jums buvo bent kiek neįprasta žinoti, jog kine vaidinsite heroję, realybėje labai artimą režisieriui?

Tiesą sakant, taip. Faktas, kad Libo (Liboria-Libo Rodríguez – buvo režisieriaus Alfonso Cuarono auklė -aut. past. Būtent pagrindinė filmo herojė Cleo yra šios moters stapindys) jis pažinojo puikiai, mane vertė nervintis. Dvejojau, ar galėsiu įkūnyti charakterį taip, kaip jį įsivaizdavo Alfonso.

Yalitza Aparicio/ Vida Press nuotr.
Yalitza Aparicio/ Vida Press nuotr.

Esate bent kiek panaši į tą moterį?

Kažkiek. Dėl jos praeities ir kaip ši herojė sugeba žengti pirmyn, nepaisant nemalonumų stojančių jos kelyje.

Ji primena kokią nors kitą moterį iš jūsų gyvenimo?

Mano mamą. Kai Alfonso papasakojo apie Libo, apie tai, kaip ji „įsipaišė“ į jo šeimos paveikslą, iš karto pamąsčiau apie savo mamą. Visi vaikai, kuriais mano mama be galo rūpinosi, gerbė ją ir vertino.

Teko susidurti su nemaloniomis scenomis?

Žinoma. Sunkiausia su kuo susidūriau – scenos paplūdimyje. Nemoku plaukti, todėl beribis vandenynas išties gąsdino.

Režisierius Alfonso padėjo įveikti baimes?

Pasitikėjimas, kuriuo jis mane apdovanojo, gelbėjo nuo pat pradžių. Padėjo ir faktas, jog filmavimas vyko pagal tam tikrą tvarką, tai leido įsivaizduoti, visas filmas – mano gyvenimas. Tikras ir kiekvieną dieną kupinas netikėtumų.

Kas vaidinant „Romoje“ jums atrodė lengviausia?

Darbas su vaikais, nes tai man buvo paprasčiausiai artima. Kaip ir juokauti su Adela (akt. Nancy Garcia), mes ne tik ekrane, bet ir realybėje labai susidraugavome.

Yalitza Aparicio/ Vida Press nuotr.
Yalitza Aparicio/ Vida Press nuotr.

Minėjote, kad su filmavimo grupe daug keliavote. Kaip dabar vertinate visas tas keliones?

Sakau, kad tai išsipildžiusi svajonė, kuri net nesuvokiau, kaip greitai išsipildė. Prisimenu, kad keliauti aš visuomet norėjau, troškau aplankyti skirtingus pasaulio kampelius. Filmas praplėtė mano akiratį, iki to laiko aš turėjau tik keletą mokyklos ekskursijų, vykome į įvairias valstijas, netoliese Oachakos.

Buvo įdomu stebėti, kaip skirtingose šalyse žiūrovai priima gan asmenišką režisieriaus Alfonso Cuarono darbą?

Nepaisant fakto, jog filmas pačiam Alfonso toks artimas, ir kad jis paliečia skirtingas Meksikos problemas, kitų kultūrų ir miestų žmonės jį įsileido į savo širdis.

Jūsų šeima jau matė šį filmą?

Jie be galo džiaugiasi ir manimi didžiuojasi, nekantriai laukė, kol galės pamatyti kino juostą.

Toliau eisite aktorės keliu?

Jei tik įmanoma! Aišku, šiek tiek baisu, nes kiekvienas filmas yra kitoks. Bet mokysiuosi ir pradėsiu lankyti vaidybos pamokas.

Naujausi straipsniai