Pirmąsyk po Nobelio premijos: Olgą Tokarczuk specialiai Lietuvos auditorijai kalbins Kristina Sabaliauskaitė

Kristina Sabaliauskaitė ir Olga Tokarczuk
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2021-02-12 11:09
Vasario pabaigoje pirmą kartą organizuojamoje virtualioje knygų šventėje „Knygų savaitė“ visų, kurie pasiilgo susitikimų su rašytojais ir jų pokalbių, laukia neeilinis įvykis – nobelistės Olgos Tokarczuk ir menotyros mokslų daktarės rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės pokalbis.

Pirmasis toks, skirtas Lietuvos skaitytojams ir auditorijai po to, kai 2018-aisiais lenkų rašytoja įvertinta Nobelio literatūros premija ir „Man Booker International“ prizu.

Pasikalbėti apie istorinį romaną ir jo kūrimo principus autorės nusprendė neatsitiktinai: lietuvių skaitytojai laukia pasirodysiančio O. Tokarczuk opus magnum tituluojamo romano „Jokūbo knygos“ (2014) vertimo, o Lenkijoje didžiulės sėkmės sulaukusi K. Sabaliauskaitės tetralogija „Silva rerum“ tęsia savo kelionę – skaitytojus netrukus pasieks „Silva rerum III“ (2014) vertimas į lenkų kalbą.

Be to, abi rašytojas vienu metu sudomino tas pats laikotarpis – XVIII a. vidurys ir žydiškoji tema.

O.Tokarzcuk – viena labiausiai pasaulyje vertinamų ir apdovanojamų lenkų rašytojų, pasižyminti ir nepaprastu populiarumu tarp skaitytojų, Nobelio literatūros premijos laureatė. 2018 m. už romaną „Bėgūnai“ ji pelnė vieną prestižiškiausių anglakalbiame pasaulyje apdovanojimų – „Man Booker International Prize“ (angliškai romanas pasirodė pavadinimu „Flights“). Antrą kartą autorė „Man Booker International Prize“ premijai buvo pristatyta 2019 m. už romaną „Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“ – kūrinys pateko į trumpąjį premijos sąrašą. Rašytoja yra JAV „National Book Award“ premijos nominantė, Lenkijos „Nike“ ir Vokietijos „Brücke Berlin-Preis“ premijų laureatė. Jos kūryba išversta į daugiau nei dvidešimt kalbų.

K.Sabaliauskaitės kūryba puikiai pažįstama ne tik Lietuvos bet ir Lenkijos skaitytojams – ji neabejotinai kaimynų labiausiai skaitoma lietuvių prozininkė, sulaukusi itin palankių kritikų recenzijų. Lenkijoje 2016 m. pirmasis „Silva rerum“ romanas pateko į prestižinės Vidurio Europos literatūros premijos „Angelus“ finalą. 2018 m. „Silva rerum II“ nominuotas Metų knygos rinkimuose istorinio romano kategorijoje.

Pokalbio lenkų kalba su lietuviškai subtitrais nuo vasario 22 d. ieškokite LRT Mediatekoje.

Naujausi straipsniai