Pirmasis vaiko telefonas. Ką turėtų žinoti tėvai

Tėvai ir vaikas. / Fotolia nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-03-27 13:30
Sakyti, kad reikia vaiką „saugoti“ nuo technologijų dabar būtų naivu. Išmanieji telefonai labai greitai įsiveržė į mūsų gyvenimus, o vaikams tai neatskiriama kasdienybės dalis. Tačiau kada vaikas turėtų gauti pirmąjį telefoną, kokio jo reikėtų ir kaip apsaugoti jį nuo netinkamo naudojimo? Pataria „Šiaurės licėjaus“ pradinio ugdymo mokytoja Laura Stankevičiūtė.

Vos pasireiškus pirmiesiems vaiko nepriklausomybės požymiams – savarankiškai sugeba nueiti iki parduotuvės, vienas keliauja į žaidimų aikštelę pažaisti su draugais, pradeda lankyti pradinę mokyklą ar darželį – tėvai nori būti ramus, kad galės bet kada susisiekti su vaiku. Tačiau dabartiniams vaikams nereikia tiesiog telefono, jie nori išmaniojo įrenginio su galimybe naudotis internetu. Taigi tėvams kyla gausybė klausimų: kokį jį reikėtų pirkti? Ar būtinai jis turi būti išmanusis? Apie ką svarbu pasikalbėti su vaiku prieš duodant jam telefoną?

Suomių šeimos investuoja į naujausias technologijas ir augančią kartą, nes yra įsitikinę, kad išmanieji prietaisai ne tik palengvins buitį ir komunikaciją, bet ir pagyvins vaiko saviugdą ir saviraišką.

Skirtingose šalyse požiūris skiriasi

Žvalgantis po kitų šalių patirtis, galime rasti įvairiausių tendencijų: suomių šeimos investuoja į naujausias technologijas ir augančią kartą, nes yra įsitikinę, kad išmanieji prietaisai ne tik palengvins buitį ir komunikaciją, bet ir pagyvins vaiko saviugdą ir saviraišką.

Kita vertus, Didžiosios Britanijos ir Vokietijos šeimos, siekdamos sumažinti galimą žalą vaikams, stengiasi atkreipti dėmesį į išmaniųjų technologijų keliamas problemas ir riboja prieigą prie jų vaikams iki kuo vėlesnio amžiaus.

Lietuvos visuomenės sveikatos specialistai, vadovaudamiesi kitų šalių patirtimi ir rekomendacijomis, pataria vaikams telefonu leisti naudotis kuo įmanoma vėliau ir mokyti vaikus telefonu kalbėti trumpiau, naudoti jį tik esant poreikiui. Tėvams patiems reikėtų nuspręsti, kada jų vaikui reikia telefono. Svarstant šį klausimą reikėtų atsižvelgti į tokius faktorius, kaip atstumas nuo namų iki mokyklos bei kaip vaikas į ją nuvyksta ir grįžta, kokia jo popamokinė veikla ir pan.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Pirmieji vaiko telefonai – paprasti

Perkant pirmąjį telefoną vaikui, rekomenduojama nesirinkti pačių brangiausių mobiliųjų modelių. Jei vaikas dar gana mažas, pirmieji mobilieji telefonai turėtų būti patys paprasčiausi, kur vaikas tiesiog nuspaudžia mygtukus, surenka numerį ar pasirenka adresatą ir gali susisiekti su artimaisiais.

Priešmokyklinio ar pradinio ugdymo vaikams tikrai nėra reikalingas brangus telefonas, nes visų pirma, tai yra komunikacijos priemonė, o mūsų pareiga yra suteikti saugumo jausmą ir padėti vaikui suprasti, kad pirminė telefono paskirtis – supaprastinti komunikaciją tuo metu, kai negalime būti šalia.

Visgi, jei nusprendžiate vaikui pirkti išmanųjį telefoną ir leisti naudotis internetu, svarbu nepamiršti, jog dalis pareigų teks ir jums. Norint išmanųjį telefoną išnaudoti tinkamai ir skatinti vaikų tobulėjimą bei kryptingą technologijų panaudojimą, turime su vaikais apie tai nuolat kalbėti ir rodyti jiems pavyzdį.

„Šiaurės licėjaus“ pradinio ugdymo mokytoja Laura Stankevičiūtė pataria, į ką svarbu atkreipti dėmesį ir aptarti su vaikais.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Panaudojimas ir nauda. Esant gausybei internetinių svetainių, mokomojo pobūdžio programų bei reklamų, svarbu pasikalbėti su vaiku, kad prieš siunčiantis norimas programas reikėtų pasitarti su kuo nors šeimoje ar tikrai norima programa yra reikalinga. Jūs patys galite rekomenduoti ar kartu ieškoti naudingų edukacinių programėlių, kurios lavins vaikų loginį mąstymą, leis kūrybiškai spalvinti ar net įtvirtinti jau įgytas žinias mokykloje. Būtinai pakalbėkite apie naudojimosi telefonu laiką, susitarkite kada telefonu nebus galima naudotis – mokykloje, vakarienės metu ar atsigulus miegoti.

Pavojai ir rizikos. Priklausomybė nuo žaidimų, interneto bei virtualaus bendravimo – momentai, kuriuos turėtumėte pastebėti. Žaidimai išties įtraukia spalvų ir efektų gausa. Tačiau labai svarbu saikas, kad tai netaptų vieninteliu žaidimu ar veikla. Esant gausybei internetinių portalų į kuriuos vaikai nevengia užsukti, yra svarbu vaiką įspėti, kad niekada negali būti tikras, kad bendrauji su konkrečiu žmogumi – už slapyvardžio gali slėptis bet kas, turintis piktų kėslų. Anonimiškumu paremta virtualioji erdvė leidžia priekabiauti, vilioti ir pasisavinti asmeninę informaciją. Todėl kalbantis yra labai svarbu paminėti, kad socialiniai tinklai nėra vieta, kurioje galima viešinti asmeninę informaciją apie save ar šeimą.

Pagalbos telefonai. Mobilusis telefonas taip pat yra ir saugumo priemonė, kuria vaikas gali prisišaukti pagalbos. Rekomenduojama vaikui paminėti tris pagrindinius numerius: gaisrinės 01, policijos 02 ir greitosios pagalbos 03 arba vieną pagrindinį – 112. Suteikiant informacijos apie šiuos pagalbos numerius turėtumėte nepamiršti papasakoti apie tai, kad skambinant ištikus nelaimei yra labai svarbu aiškiai pasakyti savo vardą ir pavardę, suteikti kuo daugiau informacijos apie nelaimę ar situaciją ir įvardinti adresą ar vietą, į kurią reikia atvykti suteikiant pagalbą.

„Taigi, nusprendus įsigyti pirmąjį telefoną nepamirškite, kad prieš jį gaudamas vaikas žinotų, kokiu tikslu jis jam skiriamas, kokie pavojai tyko netinkamai naudojantis bei kokios telefono galimybės ir naudos. Svarbiausia – bendri susitarimai, kurie išmokys ne tik atsakomybės, bet ir padidins tarpusavio ryšį.

TAIP PAT SKAITYKITE Odontologė: „Tėvai vaikams dantis turi valyti iki 7–8 metų“

Jei tinkamai vaikui pateiksime išmaniojo telefono galimybes, tai taps puikia auklėjamąja priemone. Be to, įtrauks ir tėvus į vaikų gyvenimą“, – pastebi „Šiaurės licėjaus“ pradinio ugdymo mokytoja Laura Stankevičiūtė.

Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.

Naujausi straipsniai