Pilvo pūtimas – ne smulkmena. Kaip su tuo kovoti be vaistų?

Pilvo pūtimas / Vida Press nuotr.
Pilvo pūtimas / Vida Press nuotr.
2017-09-27 13:30
AA

Meteorizmo, vadinamojo dujų kaupimosi skrandyje ir žarnyne, sukelti nemalonūs pojūčiai puikiai žinomi kiekvienam. Anot gydytojų, jie gali signalizuoti ir rimtesnius sveikatos sutrikimus. Nenumokite ranka!

Pilvo pūtimo priežasčių yra begalė. Įtakos turi ir nejudrus gyvenimo būdas, persivalgymas, piktnaudžiavimas pilvą pučiančiais produktais, valgymas paskubomis, kalbant, ryjamas blogai sukramtytas maistas ir pan. Daugiau oro nuryjama geriant daug skysčių, ypač prisotintų angliarūgštės, čiulpiant ledinukus, kramtant gumą. Dujos kaupiasi ir dėl patiriamo streso. Todėl labai svarbu išmokti valdyti įtampą!

Dujos kaupiasi ir dėl patiriamo streso. Todėl labai svarbu išmokti valdyti įtampą!

Meteorizmas dažnai vargina ir tuos, kurie vartoja daug sunkiai virškinamo maisto (ankštinių daržovių, ridikų, riebių patiekalų), produktų, kurių netoleruoja organizmas (pieno ir kt.). Dažnas pilvo pūtimas, spazmai – ženklas, kad kažkas negerai. Svarbu nelaukti, kol kils rimtesnių sveikatos sutrikimų.

Gydytojai teigia, kad dujų kaupimasis gali reikšti, kad prasčiau funkcionuoja kasa. Kai ji nepakankamai išskiria fermentų, skrandis gerai neatlieka savo darbo, maistas prasčiau suskaidomas, o žarnyne kaupiasi toksinų, dėl kurių ima pūsti pilvą.

Taip pat pilvą gali imti pūsti sutrikus tulžies nutekėjimui, arba kai jos nepakankamai išsiskiria. O juk tulžis su kasos fermentais detoksikuoja organizmą, naikina įvairius alergenus – svarbu, kad šie organai gerai funkcionuotų. Tad jei diskomfortą kelia išsipūtęs pilvas, tikslinga ištirti vidaus organus.

Pilvo skausmas / Vida Press nuotr.

10 natūralių gydymo būdų ir patarimų

  • Kaip teigia gydytojai dietologai, viena dažniausių meteorizmo priežasčių – netinkama mityba. Stebėkite, kokių produktų užvalgius ima pūsti pilvą, tad jų venkite. Dažniausiai taip nutinka suvalgius kopūstų, porų, ankštinių daržovių (pupų, pupelių, žirnių ir kt.), laiškinių svogūnų, ridikų, ridikėlių ir kt. Pilvo pūtimą gali sukelti ir keptos bulvės (valgykite virtas), riebūs produktai (mėsa, pienas, sūris), mielinės tešlos gaminiai. Taip pat per didelis suvartojamų maistinių skaidulų kiekis (jų dienos norma 20–25 mg). Iš kruopų labiausiai pilvą pučia miežinės ir perlinės. Tokiu atveju jas pakaitaliokite su grikiais, rudaisiais ryžiais ar avižomis.
  • Disbakteriozė irgi gali sukelti pilvo pūtimą. Gerąsias žarnyno bakterijas naikina piktnaudžiavimas antibiotikais, nevisaverčiu, perdirbtu ir daug sintetinių maisto priedų turinčiu maistu (ypač greituoju), vidurius laisvinančiais preparatais. Tokiu atveju tikslinga valgyti raugintų produktų (natūralaus jogurto, kefyro, pasukų su gyvosiomis bakterijomis, raugintų agurkų, kopūstų ir kt.). Arba maisto papildų su gerosiomis bakterijomis.

TAIP PAT SKAITYKITE: Intuityvioji mityba: kai valgai ką nori ir kada nori

  • Mokslininkų nustatyta, kad storosios žarnos veiklą blogina piktnaudžiavimas gyvūniniais produktais (ypač mėsa) ir valgymas didelėmis porcijomis. Tai išduoda vidurių užkietėjimas, dantų ir liežuvio apnašos, iš burnos sklindantis nemalonus kvapas, ant kūno atsirandančios senatvinės karpos, dažni galvos skausmai, apetito stoka bei padidėjęs dirglumas. Tad lėkštėje turi būti daugiau daržovių nei mėsos.
  • Viena iš meteorizmo priežasčių – per mažas fizinis aktyvumas. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, per dieną būtina aktyviai pajudėti mažiausiai pusvalandį, o rimčiau sportuoti kas antrą dieną po valandą. Vakarus leidžiant prie televizoriaus ar kompiuterio, nesportuojant aptingsta ir mūsų žarnynas. Tad keiskite ne tik valgiaraštį, bet ir gyvenimo būdą. Raskite malonų aktyvų pomėgį, rinkitės intensyvų laisvalaikį.
Šiaurietiškas ėjimas / „Fotolia“ nuotr.
  • Kad vyktų normali medžiagų apykaita, per dieną svarbu išgerti pakankamai vandens (apie 1–1,5 litro). Pasak mitybos žinovų, gerti papildomai reikia tiek, kad būtų sugrąžintas prarastų skysčių kiekis. Kiekvienai sudegintai kalorijai reikia maždaug 1 ml vandens. Mokslininkų ištirta, kad valgant visavertį, mišrų maistą (daug vaisių ir daržovių), medžiagų apykaitos proceso metu organizme per dieną susidaro iki 300 ml vadinamojo oksidacinio vandens. Na, o kasdien sportuojančių žmonių organizme – net 500 ml. Žinoma, jo daugiau ir išeikvojama, nes dalis pasišalina su prakaitu.
  • Dėl skysčių stygiaus gali susidaryti tulžies akmenų, blogiau nutekėti tulžis. Ją gamina kepenys, o tulžies pūslėje tulžis kaupiama. Suvalgius aštriau, riebiau, organizmas panaudoja tulžies atsargas virškinti sunkų maistą. Jeigu žmogui pūslė išoperuota, to rezervo nėra, tada atsiranda įvairių negalavimų: pučia ir raižo pilvą bei kt.
  • Jei pilvo pūtimo priežastis vidurių užkietėjimas, galite pagerti raugintų kopūstų sulčių (gerkite ryte ir vakare po 0,5–1 stiklinę prieš valgį). Jei vargina lėtinis vidurių užkietėjimas, patartina vartoti kmynų sėklų ištrauką (šaukštą sėklų užplikykite stikline vandens, po 30 min. nukoškite. Gerkite po šaukštą 4–5 kartus per dieną prieš valgį). Normalūs viduriai yra tada, kai tuštinamės po kiekvieno valgymo arba bent jau kartą per dieną. Jeigu tik kas antrą, vadinasi, jau yra sutrikimų.
  • Kai pilvą pučia dėl dirgliosios žarnos sindromo, viduriuojama, padeda vaistažolių mišinys su valerijonų šaknimis, pankolių vaisiais, pipirmėčių lapais ir ramunėlių žiedais. 2 arbatinius šaukštelius mišinio užplikykite 200 ml vandens ir gerkite po stiklinę ryte ir vakare prieš valgį. Kai lyg ir norisi, bet nepavyksta normaliai išsituštinti, lygiomis dalimis sumaišykite kmynų ir anyžių vaisių, ramunėlių žiedų, pipirmėčių lapų ir valerijonų šaknų. Valgomąjį šaukštą šio mišinio užplikykite stikline vandens, po pusvalandžio nukoškite ir gerkite dusyk per dieną (ryte ir vakare) 15–30 minučių prieš valgį. Po savaitės kursą kartokite.
Moteris geria arbatą. / Fotolia nuotr.

  • Suaktyvinti žarnyno veiklą ir sumažinti pilvo pūtimą padeda paprastas pratimas: atsitūpkite taip, kad keliai spaustų pilvą (į grindis remkitės pilna pėda) ir patupėkite kelias minutes. Šį pratimą darykite kuo dažniau: per darbo pertraukėlę, kalbėdama telefonu, žiūrėdama televizorių ir pan.
  • Ūmų pilvo pūtimą padeda sumažinti akupresūra. Vienos rankos nykščiu apie minutę stipriai spaudykite kitos rankos vidinę delno pusę – čia yra žarnyno zoną atitinkantys aktyvūs taškai. Kuo skaudesnis taškas, tuo ilgiau jį maigykite. Taip pat galite tarp delnų paridenti briaunotą pieštuką ar masažinį kamuoliuką tol, kol pajusite šilumą. Arba tiesiog kuo dažniau patrinkite delnus vieną į kitą. Profilaktikai aktyvius taškus reikėtų spaudyti mažiausiai du kartus per dieną (ryte ir vakare), o dar geriau kas 4 valandas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką valgyti, kad miegas būtų ramesnis?

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!