Pilkoji kardinolė: susipažinkite su Šiaurės Korėjos lyderio paslaptingąja seserimi

Kim Jong-Unas ir Kim Yo-Jong / „Scanpix“ nuotr.
Kim Jong-Unas ir Kim Yo-Jong / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
2018-05-27 10:51
AA

Pirmasis Pietų ir Šiaurės Korėjų viršūnių susitikimas per 10 metų – svarbus politinis įvykis. Ir dar vienas Kim YO-JONG (30), Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-uno (34) sesers, triumfas – ji labai prisidėjo prie šio vizito.

Žinoma, ir lydėjo savo brolį į Panmundžomo paliaubų kaimelį Pietų Korėjos demilitarizuotoje zonoje (tai pirmas kartas, kai Šiaurės Korėjos lyderis atvyko į Pietų Korėjos teritoriją po to, kai prieš 65 metus baigėsi Korėjos karas!), ir sėdėjo prie derybų stalo – juk yra ne tik lyderio jaunesnioji sesuo, bet ir patikėtinė ir galbūt net neoficiali pavaduotoja (Jong-uno žmona Ri Sol-ju (28) buvo tik vakarienėje).

Prieš kelis mėnesius Yo-jong pirmoji iš Kimų dinastijos išbandė, ką reiškia viešėti priešo šalyje, – Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse padarė įspūdį ir savo lediniu grožiu, ir arogancija (su JAV viceprezidentu Mike’u Pence’u ignoravo vienas kitą), ir gebėjimu atstovauti savo šaliai (ne oficialus delegacijos vadovas, o ji buvo susitikusi su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu).

Nejauki akistata: Kim Yo-Jong ir JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as su žmona / GETTY IMAGES nuotr.

Įtakingi politikos apžvalgininkai jau kuris laikas svarsto, ar šioji Kim – taikos balandė, lemsianti pokyčius tarp dviejų šalių, ar klastinga vanagė – savo brolio linijos tęsėja ir Šiaurės Korėjos propagandos ministrė.

Kad ir kaip ten būtų, Kim Yo-jong – gyva (kitaip nei Kim Jong-uno vyriausiasis brolis ir dėdė – pirmasis jo įsakymu nunuodytas, antrasis – nušautas); antra, ji – Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos aukščiausio valdžios organo – Politinio biuro – narė ir antroji moteris Šiaurės Korėjos istorijoje, pasiekusi tokį postą, – pirmoji buvo jos teta Kim Kyong-hui.

Yo Jong išties vadovauja Korėjos darbininkų partijos Propagandos ir agitacijos skyriui, nors pačioje partijoje dirba tik nuo 2014 metų. Tikima, jog tai ji atsakinga už žmogiškąjį šalies lyderio veidą: skatina jį lankytis pramogų parkuose, mokyklose bei paprastų piliečių namuose. Legendą apie Jong Uno draugystę su buvusia NBA žvaigžde Denniu Rodmanu irgi sukūrė ji (krepšinio veteranas išties keliskart lankėsi Šiaurės Korėjoje).

Kai lyderis rengiasi viešėti kokioje valstybės įstaigoje, kariniame dalinyje ar gamykloje, sesuo ne tik jį lydi, bet ir pati iš anksto patikrina, ar viskas saugu ten, kur važiuos brolis. Bet kokių viešų renginių metu nestypso įsmeigusi akis į lyderį – kaip įprasta Šiaurės Korėjoje, bet mėgina bent ką nors veikti pati. Šiaip ar taip, JAV specialiosios tarnybos rado pagrindo įtraukti šitą nepaprastą damą į žmonių, kuriems draudžiama įvažiuoti į šalį, sąrašą ir apkaltinti sunkiais žmogaus teisių pažeidimais.

Kalbama, kad būtent Kim Yo-Jong atsakinga už žmogiškąjį savo brolio Kin Jong-uno veidą / „Scanpix“ nuotr.

Apie Kim Jong-uno asmeninį gyvenimą žinoma ne tiek ir daug, apie jo seserį – dar mažau. Dvejojama net dėl tikrojo jos amžiaus – nuo 28 iki 30 metų – ir statuso: vieni sako, kad ji ištekėjusi už vieno iš partijos vadų ir turi vieną vaiką, kiti – kad yra vieniša ir bevaikė, nors ir mūvi vestuvinį žiedą. Dramatiškų istorijų mėgėjams turėtų patikti versija, jog moteris buvo įsimylėjusi savo asmens sargybinį ir viskas baigėsi tragiškai.

Brolis ir sesuo gavo europinį išsilavinimą – mokėsi elitinėje gimnazijoje Šveicarijoje, Yo-jong dar lankė baleto pamokas. Tuometinio Šiaurės Korėjos vyriausiojo vado Kim Jong-ilo vaikų tapatybė buvo griežtai slepiama, jie net vadinosi kitais vardais ir, sakoma, nuo tų laikų Jong-unas įprato kliautis seserimi ir yra prie jos prisirišęs.

2000 ar 2001 metais įkandin brolio grįžusi namo Yo-jong studijavo politikos mokslus Pchenjano Kim Il-sungo universitete. Esama versijų, kad Kim Jong-ilas iš šių dviejų savo vaikų išskyrė Yo- jong, ją net vadino savo princese ir skyrė postą vyriausybėje.

Yo-jong – sumani, perspektyvi, charizmatiška ir apdovanota lyderio savybėmis, tačiau aišku, kad šios savybės nekeitė paveldėjimo tvarkos – naujuoju vadu galėjo tapti tik jos brolis. Bet tikima, kad 2014-aisiais, kai Jong-unas dėl ligos kurį laiką nesirodė viešumoje, būtent Yo-jong neoficialiai valdė šalį.

Žodžiu, ji išties princesė – lyderio pareigos Šiaurės Korėjoje paveldimos, tik yra papildoma sąlyga – reikia gebėti laiku įžvelgti potencialius konkurentus ir jų atsikratyti. Jong-unas su šia užduotimi puikiai susidoroja, o Yo-jong žaidžia brolio komandoje.

Kim Yo-Jong / „Scanpix“ nuotr.