„Piligrimai“ grįžo namo: pasaulyje įvertinto filmo premjeroje – kviestiniai svečiai

Filmo „Piligrimai“ premjera Vilniuje / Luko Balandžio nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Aukščiausią apdovanojimą Lietuvos kino istorijoje pelnęs Lauryno Bareišos filmas „Piligrimai“ pagaliau grįžo namo. Ketvirtadienį Vilniuje įvyko ilgai laukta nacionalinė premjera, kur pasidžiaugti pasaulyje įvertinto filmo sėkme susirinko gausus būrys šalies kino žvaigždžių ir mėgėjų.

Gausiai susirinkusius kultūros pasaulio ir kino industrijos atstovus bei lietuviško kino palaikytojus pasveikino festivalio „Kino pavasaris“ vadovas Algirdas Ramaška.

Į filmo „Piligrimai“ premjerą kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ rinkosi būrys svečių. Tarp jų – režisierės Giedrė Žičkytė ir Rugilė Barzdžiukaitė, žurnalistai Edmundas ir Rasa Jakilaičiai, aktorės Gabija Jaraminaitė-Ryškuvienė, Emilija Latėnaitė, Vaiva Mainelytė ir kiti.

Vos prieš kelias dienas šioje scenoje buvo įteiktas festivalio apdovanojimas, skirtas Pauliaus vaidmenį „Piligrimuose“ sukūrusiam Giedriui Kielai, o ketvirtadienio vakarą dėmesys skirtas visai kūrybinei komandai. Ji po pertraukos susitiko kino salėje pamatyti prieš beveik dvejus metus Karmėlavoje nufilmuoto savo kūrinio.

Laurynas Bareiša, Klementina Remeikaitė, Gabija Bargailaitė, Giedrius Kiela / Luko Balandžio nuotr.
Edmundas ir Rasa Jakilaičiai / Luko Balandžio nuotr.

Kauno rajone, Karmėlavoje filmuotos psichologinės dramos pasaulinė premjera 2021 m. rugsėjį įvyko Venecijos kino festivalyje. Debiutinė ilgametražė L.Bareišos juosta  už naujų kino formų paieškas įvertinta kaip geriausias filmas konkursinėje „Orizzonti“ programoje. „Piligrimų“ komanda namo parvežė aukščiausią apdovanojimą Lietuvos kinui – Venecijos liūtą.

„L.Bareišos debiutas – tai lėtai įsideganti, bauginanti paslaptis, kuri palenda po žiūrovo oda ir palieka ilgai neblėstantį susižavėjimą“, – po pasaulinės filmo premjeros rugsėjį sakė vienas Venecijos kino festivalio konkursinės programos sudarytojų Paolo Bertolin. 

Premjeros svečių fotogalerija:

Filmo „Piligrimai“ premjera Vilniuje (76 nuotr.)
+70

Pagrindinė pasaulyje įvertinto filmo tema – kaip žmogui pavyksta susitvarkyti su patirtomis traumomis. „Piligrimai“ pasakoja apie du žmones (aktoriai Giedrius Kiela ir Gabija Bargailaitė), važiuojančius aplankyti miestelio Kauno rajone, kur lygiai prieš ketverius metus buvo nužudytas Pauliaus brolis, Indrės vaikinas Matas. Ko jie čia atvyko, kaip juos pasitiks vietiniai ir ką pakeis ši kelionė? Kūrybinė komanda L.Bareišos gimtojoje Karmėlavoje praleido visą mėnesį, kur, scena po scenos, filmas kurtas chronologiniu principu.

„Bareiša nemoralizuoja, nesmerkia, tik kelia klausimus ir kartu su žiūrovu ieško atsakymų (šie neabejotinai bus gvildenami ir pasibaigus filmui). Jam įdomi sena kaip pasaulis žmogiškoji prigimtis ir joje glūdinti tamsa – ne tik žmogaus polinkis nusikalsti, bet ir aplinkinių apsimestinis abejingumas bei gebėjimas nematyti kitus darant nusikaltimą, besikartojantys karta iš kartos ir lydintys visus istorinius įvykius“, – apie „Piligrimus“ savaitraštyje „7 meno dienos“ rašė kino kritikė Elena Jasiūnaitė.

Filmo anonsas:

Šį savaitgalį „Piligrimus“ galės pamatyti visos Lietuvos kino žiūrovai. Artimiausios istoriniu įvykiu tapusio filmo stotelės – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Utena, Ukmergė, Marijampolė, Alytus, Gargždai, Varėna. Vėliau jis aplankys ir mažesnius Lietuvos miestus, jų kultūros centrus ir kitas kinui pritaikytas erdves. Parodyti „Piligrimus“ kuo didesniam skaičiui Lietuvos žiūrovų – vienas kūrėjų tikslų.

Filmą sukūrė kino gamybos kompanija „Afterschool“.

Skaitykite daugiau