Pilietinės organizacijos vienijasi kovai su dezinformacija

Mykolas Markauskas/Karolinos Pansevič nuotr.
Mykolas Markauskas/Karolinos Pansevič nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-07-17 10:04
AA

Nepriklausoma, pilietinė ir žiūrovų išlaikoma internetinė televizija „Laisvės TV“, iniciatyva Demaskuok.lt bei Lietuvos „elfai“ žengė tvirtą žingsnį kovoje su kasdien atsirandančiomis vis naujomis manipuliacijos informacija formomis – kartu įkūrė Pilietinių Organizacijų Asociaciją (POA). Šios asociacijos tikslas – keistis žiniomis, kontaktais, inicijuoti bendrus projektus ir vienyti pajėgas kovai su dezinformacija.

Asociacijos idėja kilo „Laisvės TV“ direktoriui Mykolui Markauskui, kuris ir buvo išrinktas pirmuoju jos vadovu.

„Poreikis tokiai organizacijai atsirado pasikalbėjus su kolegomis ir supratus, kad nežinome ką vieni ir kiti veikiame, kokių tikslų siekiame. Dažnai varstome tas pačias duris, susiduriame su tokiomis pačiomis problemomis, tačiau būti stipresni bei daugiau nuveikti Lietuvos labui galime tik drauge“, – sako M. Markauskas. 

Dalyvauti steigime „Laisvės TV“ vadovas pakvietė jo manymu labiausiai Lietuvoje nusipelniusias ir aktyviausias pilietines iniciatyvas, kovojančias su dezinformacija bei priešiškų jėgų įtaka Lietuvos informacinėje erdvėje.

Demaskuok.lt – tai organizacija, sukūrusi dirbtiniu intelektu grįstą analitinį internetinės žiniasklaidos stebėsenos įrankį, gebantį aptikti dezinformaciją straipsniuose vos per porą minučių nuo jų publikavimo. Lietuvos „elfai“ – savanoriškai veikiantys įvairių sričių profesionalai, sekantys ir analizuojantys priešiškas melagingas naujienas žiniasklaidoje, padedantys užkirsti kelią jų sklaidai.

Demaskuok.lt komandos vadovas Viktoras Daukšas teigia, jog dezinformacija gali daryti stiprią įtaką demokratiniams procesams, mažinti pasitikėjimą valstybe, jos organizacijomis ir tai – didžiulė problema.

„Įsivaizduokime, jog artėjant rinkimams staiga pasklistų melaginga žinia, jog vienas kandidatų į prezidentus slepia mokesčius. Žmonės neturėtų laiko ir noro ieškoti teisybės, o rinkimų štabas nespėtų suvaldyti krizės. Galiausiai tai nulemtų visų rinkimų baigtį“, – pavyzdį pateikia V. Daukšas. 

Jis primena, jog 2016-aisiais terminas fake news (liet. „netikros naujienos“) buvo pradėtas naudoti kaip įrankis daryti įtaką žmonių nuomonės formavimui ir sprendimų priėmimui. Per dvejus metus fake news koncepcija evoliucionavo nuo skandalingų, dėmesį traukiančių antraščių iki galingo įrankio komerciniams ar politiniams tikslams pasiekti.

Siekdama užbėgti nacionaliniam šalies saugumui įtakos turintiems įvykiams už akių, POA jau kloja pamatą bendriems projektams, o pirmasis dienos šviesą turėtų išvysti šį rudenį. POA netrukus bendram darbui prisijungti kvies kitas stiprias pilietines organizacijas.

Temos: