Petro Bingelio kolegos: jis – vienas ryškiausių chorvedžių, tikras dzūkas su didele širdimi

Gintaras Rinkevičius, Petras Bingelis, Juozas Domarkas / Asmeninio albumo, Kauno valstybinio choro, I.Juodytės nuotr.
Autorius: BNS, Žmonės.lt
Publikuota: 2020-12-06 12:43
Gruodžio 6-ąją miręs Kauno valstybinio choro dirigentas Petras Bingelis (1943–2020) buvo vienas ryškiausių Lietuvos chorvedžių ir tikras dzūkas su didele širdimi, sako jo kolegos.

„Lietuva neteko pačio ryškiausio chorvedžio. Skaitau, kad trys mohikanai yra Saulius Sondeckis, Juozas Domarkas ir profesorius Petras Bingelis“, – BNS sekmadienį sakė Kauno valstybinės filharmonijos vadovas Justinas Krėpšta.

„Nepaprastai nuoširdus, žmogiškas, korektiškas savo kolektyvui, draugams, kolegoms. Jis buvo tikras Dzūkijos vaikas, tikras dzūkas su didele širdimi“, – pridūrė jis.

J.Krėpšta taip pat sako, kad P.Bingelis stipriai prisidėjo prie Lietuvos chorinio dainavimo garsinimo pasaulyje.

„Jis daugiau nei prieš 50 metų sukūrė Kauno valstybinį chorą ir iki paskutinio atodūsio jam vadovavo, jis išvedęs mūsų chorinį dainavimą į pasaulinę areną“, – kalbėjo Kauno valstybinės filharmonijos vadovas.

Valdas Adamkus, Petras Bingelis, Justinas Krėpšta ir Juozas Gudzinevičius / Redo Vilimo nuotr.
Valdas Adamkus, Petras Bingelis, Justinas Krėpšta ir Juozas Gudzinevičius / Redo Vilimo nuotr.

Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro garbės dirigentas Juozas Domarkas teigė ilgametį kolegą prisimenantis kaip išskirtinį specialistą.

„Aukšto lygio specialistai gimsta ne kasdien, bet mūsų šalis išaugino tokį chorvedį, kuris įėjo ne tik į mūsų kultūros istoriją, bet plačiai žinomas ir kitur“, – sakė žymus šalies muzikas.

„Mes labai daug visko esame atlikę, daug kūrinių ir ne tik Lietuvoje – kur tik mes nebuvę“, – pridūrė jis. Dirigento teigimu, P.Bingelis buvo itin profesionalus ir bendraudamas su savo kolegomis.

„Jis turėjo aukštus ir protingai gerus standartus, kaip dirbti su kolektyvu, su choru. Tai buvo jo įgimtas bruožas, jis tiesiog pagavo save su šita specialybe, turėjo nežmonišką įžvalgą, kaip reikėjo dirbti. Jis buvo puikus kolega, visada palaikydavo visus, man su juo niekada nebuvo bėdų, supratome vienas kitą iš pusės mirksnio“, – teigė J.Domarkas.

Juozas Domarkas / Ingos Juodytės nuotr.
Juozas Domarkas / Ingos Juodytės nuotr.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro įkūrėjas, meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Gintaras Rinkevičius sako buvęs šokiruotas žinios apie P. Bingelio mirtį.

„Man ta žinia labai netikėta. Nors žinojau, kad jis serga, bet galvojau, kad išsikapstys. Tokios naujienos yra labai blogos naujienos, labai“, – BNS sakė G.Rinkevičius.

Jo teigimu, su P.Bingeliu dar buvo suplanuota ir koncertų. „Labai daug kultūrinių dalykų, daug koncertų susieta su P.Bingeliu – ir buvusių, ir būsimų. Turėjome suplanuotus koncertus gruodžio pabaigoje, turime suplanavę su Kauno choru ir toliau koncertų“, – teigė dirigentas.

Anot jo, Lietuva neteko didelio menininko, be kurio neįsivaizduojama šalies kultūra.

„Tiesiog neįmanoma įsivaizduoti Lietuvos kultūros be Petro. Lietuva neteko didelio menininko ir žmogaus, su kuriuo susijęs labai ilgas laiko tarpas Lietuvos kultūroje“, – kalbėjo G.Rinkevičius.

Gintaras Rinkevičius/Asmeninio archyvo nuotr.
Gintaras Rinkevičius/Asmeninio archyvo nuotr.

Jautrius žodžius P.Bingeliui skyrė ir operos solistas Liudas Mikalauskas.

„P.Bingelis buvo ir išliks chorinės muzikos Epocha, visam pasauliui įrodęs, kad Lietuva – dainų šalis! Tai antras legendos išėjimas po Virgilijaus Noreikos... Ilsėkitės ramybėje, Maestro“, – rašė socialiniame tinkle L.Mikalauskas.

MIRĖ PETRAS BINGELIS. Labai labai liūdnas rytas... Tai yra didžioji COVID netektis, dėl kurios muzikos pasaulis niekada...

Posted by Liudas Mikalauskas on 2020 m. gruodžio 6 d., sekmadienis

P.Bingelis mirė eidamas 78-uosius metus, tai sekmadienį patvirtino Lietuvos muziko ir teatro akademijos Muzikos fakulteto dekanas Deividas Staponkus.

Koronavirusu susirgęs P.Bingelis iš pradžių buvo gydomas LSMU Kauno ligoninėje, o prieš kelias dienas perkeltas į specialų Kauno klinikų reanimacijos skyrių, skirtą COVID-19 pacientams, rašė lrytas.lt. Buvo pranešta, kad jo būklė – sunki.

Petras Bingelis gimė 1943 metais Mardasavo kaime, dabartiniame Varėnos rajone.

1969 metais jis baigė Lietuvos konservatoriją, vėliau stažavosi Felixo Mendelssohno‑Bartholdy aukštojoje muzikos mokykloje Leipcige.

Nuo 1969 metų P. Bingelis – Kauno valstybinio choro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas, nuo 1980 metų dėstė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

P.Bingelis pastaruoju metu buvo Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos profesorius.

Jis dirigavo eilę metų dirigavo Lietuvos dainų ir kitose šventėse, buvo Pasaulio lietuvių dainų švenčių vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, nuo 1996 metų – Pažaislio muzikos festivalio meno vadovas.

Dirigentas kartu su choru gastroliavo Afrikos, Azijos, Europos ir Pietų Amerikos šalyse.

P.Bingelis apdovanotas Lietuvos nacionaline premija, Gedimino ordino Karininko kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, šiemet jam įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Naujausi straipsniai