Petras ir Julius Geniušai pristato išskirtinę programą: „Tarp mūsų visada buvo muzikinė draugystė“

Julius ir Petras Geniušai / Dmitrijaus Matvejevo fotomontažas
Autorius: Ieva Bačiulytė
Publikuota: 2021-10-06 21:53
Pianistas Petras Geniušas kartu su savo broliu dirigentu Juliumi Geniušu ir Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru rengia ypatingą programą. Spalio 8 d. 19 val. Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje klausytojus pakvies koncertas „Naktys Ispanijos soduose“, kuriame skambės Maurice‘o Ravelio, Manuelio de Falla ir Ottorino Respighi kūriniai. „Visa ši muzika savyje turi labai daug vitamino D – jai skambant tiesiog fiziškai galima pajusti Ispanijos saulę ir kaitrą“, – šypsosi garsus pianistas.

Kaip kilo mintis atlikti ispanų kompozitoriaus M.de Falla koncertą fortepijonui „Naktys Ispanijos soduose“?

Šis kūrinys mano mylimas jau labai seniai. Niekada anksčiau jo negrojau, tad norėjosi publikai parodyti kažką naujo. Praėjusį šeštadienį koncertą pirmą kartą atlikau Lenkijoje, nuostabaus grožio Torunės mieste, neįtikėtinai puikioje, naujoje koncertų salėje, kurios 200 tūkst. gyventojų miestui galima tik pavydėti. Grįžtant prie kūrinio, ispanų kultūra ir muzika mano yra labai mėgstama – ji surišta su flamenko tradicija, kartais su arabišku, kartais su čigonišku atspalviu. „Naktys Ispanijos soduose“ – labai egzotiškas kūrinys, čia skamba neįtikėtinai spalvinga, autentiška muzika, kurios pagrindas – ispanų liaudies motyvai.

Petras Geniušas / Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Petras Geniušas / Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Bet Ispanija – didelė, tad ir muzikoje atsispindi daugybė stilių, kuriuos kompozitorius labai įdomiai ir skirtingai panaudoja. Be to, M.de Falla daug laiko praleido Paryžiuje, draugavo su Claude‘u Debussy, M.Raveliu, tad neabejotinai jaučiama ir šių kompozitorių įtaka – toks šiek tiek prancūziškas prieskonis. Gintaras Rinkevičius mielai priėmė idėją atlikti šį kūrinį, o vėliau susidėliojo ir visa likusi programa – Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras koncerte atliks M.Ravelio „Ispanišką rapsodiją“ ir O.Respighi simfonines poemas „Romos pinijos“ ir „Romos fontanai“ iš „Romos trilogijos“.

Julius ir Petras Geniušai
Julius ir Petras Geniušai

Šiame koncerte scenoje pasirodysite kartu su broliu dirigentu Juliumi Geniušu. Tarp Jūsų – vos vienerių metų skirtumas, abu esate žymūs muzikai. Su broliu nuo vaikystės labiau konkuruojate ar draugaujate?

Mano tėvas Rimas Geniušas buvo dirigentas ir pianistas. Kai mus su broliu leido į muziką, jis iškart pasakė: „Susitariam, kad šios dvi profesijos bus pasidalintos tarp jūsų – vienas diriguoja, kitas groja.“ Taigi mūsų kelias buvo nukreiptas iš anksto – tėvų strategija buvo išvengti konkurencijos. Todėl tos konkurencijos ir nebuvo, nes mes – labai skirtingose sferose. Tarp mūsų visada buvo muzikinė draugystė, ir aš visada labai laimingas, grodamas su Juliumi. Jis yra puikus, jautrus partneris ir fantastiškas ansamblistas – ne veltui tiek metų dirba operoje.

2016 m. sezono pabaigos koncertas / J.Stacevičiaus nuotr.
2016 m. sezono pabaigos koncertas / J.Stacevičiaus nuotr.

Tačiau pamatyti jus kartu vienoje scenoje – retas atvejis?

Mūsų grafikai labai intensyvūs. Be to, Juliaus pagrindinė specifika yra operos dirigavimas, jis dirba Vilniaus ir Kauno teatruose, o aš dėstau Škotijos karališkojoje konservatorijoje, tad nuolat važinėju tarp Škotijos ir Lietuvos. Šalia to groju rečitalius, kamerinę muziką, dalyvauju džiazo projektuose. Kartais juokauju, kad su Juliumi vienas kitam netrukdome, nes tam neturime laiko (šypsosi).

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertas „Petras Geniušas: naktys Ispanijos soduose“ įvyks 2021 m. spalio 8 d., penktadienį, 19 val. Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje. Bilietų galite įsigyti Vilniaus kongresų rūmų, „Tiketos“ ir „Teatrai.lt“ kasose.

Julius ir Petras Geniušai / Dmitrijaus Matvejevo fotomontažas
Julius ir Petras Geniušai / Dmitrijaus Matvejevo fotomontažas

Naujausi straipsniai