Perdegėte darbe? Galbūt jūsų pareigos neatitinka pasąmonės lūkesčių

Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.
Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-08-20 11:15
AA

Perdegimas darbe nėra retas ir jį sukelti gali daugybė veiksnių. Viršvalandžiai, per dideli lūkesčiai, nesupratingas darbdavys, neįdomios užduotys ir t. t. Naujas tyrimas, paskelbtas „Frontiers in Psychology“ žurnale, atskleidžia, kad viena svarbi perdegimo priežastis nėra susijusi tik su darbu – tai asmenybės ir darbo pobūdžio nesutapimas.

Logiškai mąstant, žmonės turėtų rinktis tik tokį darbą, kuris atitinka jų gabumus ir poreikius, tačiau tyrimo vadovė – mokslų daktarė, Ciuricho universiteto psichologijos profesorė – Veronika Brandstätter teigia, kad dažnai nutinka kitaip: žmonės pasirenka darbą, kuris neatitinka jų pasąmonėje slypinčių poreikių.

Žmonės dažnai renkasi tokį darbą, kuris atitinką jų „sąmoningus“ motyvus, kurie yra suformuoti visuomenės normų ir aplinkinų lūkesčių.

„Žmonės dažnai renkasi tokį darbą, kuris atitinka jų „sąmoningus“ motyvus, suformuotus visuomenės normų ir aplinkinių lūkesčių. Pavyzdžiui, individas, kuris save laiko įtakingu, gali pasirinkti vadovaujantį darbą, nors su tuo darbu susijusi veikla nesuteiks jam tikro pasitenkinimo.“ Atsakomybė, įtampa ir kaita gali sukelti didelį stresą.

V.Brandstätter su kolegomis nusprendė pažiūrėti, kaip neišreikšti žmonių motyvai turi įtakos jų bendrai psichinei sveikatai įvairioje darbinėje aplinkoje. Buvo ištirti 97 Šveicairijos gyventojai, pasirinkti iš interneto svetainės, skirtos žmonėms, patyrusiems perdegimą. Tiriamieji buvo klausiami apie sveikatą, darbo pobūdį, taip pat jiems buvo pasiūlyta užduočių, kuriomis buvo siekiama išsiaiškinti apie tą žmonių asmenybės dalį, kurios jie galbūt patys nepažįsta.

Žmonės, kurių motyvas – jėga, valdžia, darbe turi prisiimti atsakomybę už kitus, laikytis disciplinos, mokėti argumentuoti ir išmanyti derybų meną. Žmonės, kurie jaučiasi priklausomi nuo kitų, darbe trokšta asmeninių santykių, nori jausti šilumą, pasitikėjimą ir priklausymą socialinei grupei. Ir, kaip paaiškėjo, ne visada tai, ko manai, kad nori ar kas tau tinka, iš tiesų yra tai, ko nori.

Tyrimas atskleidė, kad perdegti gali bet kurios profesijos žmonės – ir tie, kurie trokšta (ar mano, kad trokšta) valdžios, ir tie, kurie visiškai nenori atsakomybės, taip pat ir turintys dideles galimybes bendrauti ir bendradarbiauti su kitais.

Pagrindinė perdegimo priežastis – ne vienas konkretus dalykas, bet darbo ir asmens vidinių motyvų neatitikimas. Kuo jis didesnis, tuo blogiau žmogus jaučiasi darbe.

Pastebėta, kad tokie neatitikimai paskatina ne tik psichologines problemas, bet ir fizines – galvos skausmą, krūtinės skausmą, dusimą, silpnumą. Kitaip tariant, atrasta, kad pasąmonės emocinių poreikių frustracija, kurią sukelia galimybių pasireikšti ir motyvacijos trūkumas, kenkia psichinei ir fizinei sveikatai. Taip pat tai kenkia darbo našumui ir jo kokybei.

Ilgalaikis perdegimas gali sukelti depresiją, chronišką nerimą, širdies ligas, imuninius susirgimus ar nemigą.

Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.

Ką daryti

Jeigu šiuo metu kaip tik esate darbo pasirinkimo kryžkelėje, apgalvokite, kuriose srityse / situacijose jūs jaučiatės kaip žuvis vandenyje. Kalbame ne apie darbą, o apskritai apie gyvenimą. Tarkime, ar jums patinka bendrauti su žmonėmis, būti draugų apsuptyje, ar pasisemiate iš to energijos, ar – atvirkščiai, geriau jaučiatės būdami vieni, žmonės jus vargina ir erzina? Pastaruoju atveju geriau nesirinkti komandinio darbo ir nedirbti aptarnavimo srityje, nes kentėsite ne tik jūs, bet ir aplinkiniai.

Įsivaizduokite, kad tą darbą dirbate diena iš dienos kelerius metus. Ar tai yra tai, ko jūs norite?

Galvodami apie konkretų darbą, pamąstykite, kaip jūs jaustumėtės dirbdami tai, ko tas darbas reikalauja. Kokios emocijos dažniausiai jus aplankytų? Ar su užduotimis susidorotumėte sėkmingai ir noriai, ar tai labiau primintų nemėgstamo darbo atidėliojimą iki paskutinės minutės? Ar jums svarbus palaikymas darbe – iš vadovų ir kolegų, o galbūt norite, kad visi jūsų klausytų? Ar mėgstate prisiimti atsakomybę, daryti įtaką kitiems? Kaip reaguojate į kaitą? Įsivaizduokite, kad tą darbą dirbate diena iš dienos kelerius metus. O gal ir visą gyvenimą. Ar tai yra tai, ko jūs norite? Ar ši mintis jums maloni, ar ji gąsdina?

Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.

Visi likusieji, kurie turi darbą ir neketina jo keisti, taip pat gali apgalvoti, ko širdies gilumoje norėtų iš savo darbo. Galbūt užtektų nedidelių pakeitimų, kad jaustumėtės geriau? Jei dirbate seniai, tikriausiai užsitarnavote gerą reputaciją ir galėtumėte su darbdaviu aptarti, kaip būtų galima pakeisti / paįvairinti jūsų atsakomybes ar pagerinti darbinę aplinką. Iniciatyvūs darbuotojai vadovų mėgstami.​