Per avariją dviratininką pražudęs aktorius Petras Dimša nuteistas kalėti 6 metus

Petras Dimša / Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr.
Autorius: Saulius Chadasevičius
Publikuota: 2015-03-03 09:29
Teismas sostinėje išnagrinėjo ir antradienio rytą paskelbė verdiktą baudžiamojoje byloje, kurioje 76 metų aktorius Petras Dimša, bene labiausiai išgarsėjęs vaidmeniu TV seriale „Giminės“, yra nuteistas dėl tragiškos avarijos sukėlimo. Teismas nustatė, kad, būdamas girtas, P.Dimša vairavo automobilį ir mirtinai sužalojo žmogų – dviračiu važiavusį talentingą menininką Šarūną Surblį. Už tai kaltę dėl nelaimės piktybiškai neigusiam aktoriui paskirta šešerių metų laisvės atėmimo bausmė, be to, avarijos kaltininkas įpareigotas atlyginti priteistus civilinius ieškinius.

Pripažinti kaltės ir atgailauti dėl padaryto nusikaltimo nepanoręs vilnietis aktorius Petras Dimša pats sau pasirašė juodžiausią teismo scenarijų.

Kovo 3 d. rytą teisėja Ainora Kornelija Macevičienė paskelbė, kad automobilio „VW Polo“ nesuvaldęs P.Dimša pripažįstamas kaltu dėl eismo nelaimės, kurios metu žuvo dviratininkas Šarūnas Surblys.

Teismo posėdžio metu paskelbta, kad Petras Dimša, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, pažeidė Kelių eismo taisyklių saugumo reikalavimus – nepasirinko saugaus greičio, neatsižvelgė į eismo intensyvumą, nesilaikė saugaus atstumo. Nustatyta, kad nusikalstama veika padaryta esant šioms nusikalstamoms aplinkybėms.

Teismas nesutiko ir su kaltinamojo gynybine pozicija, nes surinkta bylos medžiaga tai paneigia. Surinkti įrodymai paneigia ir kaltinamojo pateiktą versiją, kad dviratininką partrenkė kitas automobilis: tyrimo metu nustatyta, kad dviračio kontaktas buvo būtent su P.Dimšos automobiliu, aptikta kraujo lašų.

Teismas taip pat paskelbė, kad nuo gudobelių ekstrakto kaltinamasis P.Dimša negalėjo apsvaigti iki 1,67 promilės girtumo – tyrimas tai paneigė. Teismas taip pat įžvelgė akivaizdžius prieštaravimus P.Dimšos parodymuose, rado ne vieną netikslumą ir nelogišką paaiškinimą.

Vieną kartą jis nurodė, kad sustojo, pamatęs nuo stulpo krentantį dviratininką, kitą kartą jis teigė, kad dviratininką pamatė jau gulintį ant žemės, po susidūrimo su neva kitu automobiliu – pastaroji versija buvo iškelta tik praėjus kelioms dienoms po įvykio.

Teismas pabrėžė, kad kaltinamasis neprisipažino padaręs nusikalstamą veiką, toliau vairavo transporto priemonę net ir paėmus jo vairuotojo pažymėjimą, klaidino tyrėjus – dėl šių priežasčių nuspręsta skirti jam realią laisvės atėmimo bausmę.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Teismas nustatė, kad byloje yra pakankamai duomenų, patvirtinančių, kad P.Dimša neblaivus pažeidė KET reikalavimus ir sukėlė eismo įvykį, kurio metu nuo patirtų sužalojimų žuvo žmogus.

Atsižvelgiant į kaltinamojo amžių bei sveikatos būklę, kaltinamajam numatyta  mažesnė bausmė ją atliekant atvirojoje kolonijoje. Pagal įstatymą, seriale „Giminės“ išgarsėjusiam P.Dimšai grėsė laisvės atėmimas nuo trejų iki dešimties metų.

Teismas aktorių pripažino kaltu padarius nusikalstamą veiką ir skyrė jam  šešerių metų laisvės atėmimo bausmę ją atliekant atvirojoje kolonijoje, taip pat uždraudė trejus metus vairuoti transporto priemonę.

Teismas iš dalies tenkino ir civilinį artimųjų ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo: sūnaus netekusiems tėvams P.Dimša turės sumokėti 80 tūkstančių eurų, o žuvusio dviratininko sužadėtinei Gabijai Špokaitei – 25 tūkst. eurų.

Į kalėjimą sėsti neketina

Po teismo nuosprendžio kalbintas P.Dimša toliau neigė savo kaltę ir teigė neketinąs sėsti į kalėjimą bei sieksiantis toliau įrodinėti savo teisybę. „Ar jūs galėtumėte prisipažinti tai, ko nepadarėte?“ – retoriškai klausė P.Dimša.

Žuvusiojo artimieji teigė, kad net jeigu P.Dimša skųs teismo sprendimą, jie kovos iki galo, kad jis bet kokiu atveju gautų realią laisvės atėmimo bausmę ir atgailautų už pražudytą žmogų.

„Baisiausia, kad jam jau ir taip liko mažai laiko atgailauti, bet jis to nė neketina daryti“, – apgailestavo ašaras sunkiai tramdydama žuvusiojo motina Eglė Surblienė, patikinusi, kad „dėl sūnaus garbės kovos iki galo“.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Griebėsi neigimo taktikos

Avariją P.Dimša sukėlė būdamas girtas, tačiau po nusikaltimo ne tik nepripažino kaltės, neatsiprašė artimųjų, nebandė bent iš dalies atlyginti šeimai žalos, o griebėsi priešingos taktikos: dėstė sąmokslo teorijas apie apsvaigimą nuo gudobelių tinktūros, klaidino teisėsaugą pasakojimu apie mistinį kitą neva iš avarijos vietos pasišalinusį automobilį.

Drabužių modeliuotojos Eglės Surblienės ir architekto Arvydo Surblio vienturtis sūnus buvo talentingas grafikos dailininkas ir ambicingas dviračių entuziastas. Tragiška lemtis Šarūną ištiko likus mėnesiui iki vestuvių – jaunas vyras buvo susižadėjęs su filosofijos studente Gabija.

Nubloškė į pakelės stulpą

Eismo nelaimė įvyko 2013 m. liepos 17 d., kai sostinės Oslo gatvėje P.Dimšos vairuojamas automobilis „VW Polo“ partrenkė dviratininką Š.Surblį.

Į pakelės stulpą nublokštas 24 metų dviračio vairuotojas patyrė itin sunkių traumų ir medikams jo gyvybės išgelbėti nepavyko.

Nukentėjusiam dviratininkui buvo atliktos kelios operacijos, tačiau Šarūnas neišgyveno – liepos 27 d. jo gyvybė užgeso.

Sūnaus netekusi motina prisiminė, kad Šarūnas po vienos operacijos užrašė ant lapelio ir jai padavė du klausimus ir teiginį: „Koks asilas mane partrenkė? Ar aš vaikščiosiu? Man stringa kvėpavimas.“

Policija paties dviratininko taip ir nespėjo apklausti.

Grėsė iki 10 metų kalėjimo

Netrukus garbaus amžiaus aktorius sulaukė kaltinimų pagal Baudžiamąjį kodeksą, kuris numato, kad tas, kas būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ir vairuodamas kelių transporto priemonę pažeidė kelių eismo saugumo ar transporto priemonės eksploatavimo taisykles, jeigu dėl to įvyko eismo įvykis, dėl kurio žuvo žmogus, baudžiamas laisvės atėmimu nuo 3 iki 10 metų.

Bylą kuruojantis prokuroras Egidijus Motiejūnas per baigiamąsias kalbas buvo pasiūlęs skirti teisiamajam 7 metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymo neatidėliojant ir atliekant ją pataisos namuose.

Guodėsi, kad sunkiai serga

Populiariuose televizijos serialuose „Giminės“ bei „Dapkai ir Butkai“ sublizgėjęs garsus aktorius P.Dimša avariją sukėlė būdamas neblaivus (1,67 promilės alkoholio).

„Aš susirgau ir atlaikiau 38 švitinimo seansus. Po to vartoti alkoholio negalima. Ir aš nevartojau“, – teisme yra pasakojęs aktorius.

Tačiau teisme kaltinamasis netikėtai pareiškė, kad avariją sukėlė visai ne jis. Be to, anot P.Dimšos, alkoholio jis visiškai nevartoja, o promilės jo organizme atsirado nuo gudobelės tinktūros, kuri esą išgelbėjo jo paties gyvybę.

„Aš susirgau prostatos vėžiu ir atlaikiau 38 švitinimo seansus. Po to vartoti alkoholio negalima. Ir aš nevartojau“, – yra pasakojęs aktorius.

P.Dimša visą laiką laikėsi versijos, esą avarijos vietoje sustojo tik norėdamas padėti partrenktam dviratininkui.

Nuo susijaudinimo avarijos vietoje jam, esą, prasidėjo širdies skilvelių virpėjimas, jis ėmėsi gelbėti savo paties gyvybės liaudiškais metodais.

„Vežiojuos su savimi gudobelės tinktūros. Trys gurkšneliai – ir man palengvėjo“, – teisme yra sakęs P.Dimša.

P.Dimšos turtas areštuotas

Tapęs teisiamuoju P.Dimša sukėlė rimtų nepatogumų ir savo šeimai. Mat siekiant užtikrinti būsimo civilinio ieškinio įvykdymą, teismas uždėjo laikinąjį areštą aktoriaus nekilnojamajam turtui. Jei nuteistasis nerastų būdo sumokėti iš jos priteistos kompensacijos, areštuotas būstas gali būti parduotas iš varžytinių, reikiamą sumą skiriant žalos atlyginimui.

Žuvusiojo artimieji reikalavo, kad P.Dimša atlygintų 0,5 mln. litų moralinę žalą.

Šiandienis Vilniaus miesto apylinkės teismo nuosprendis dar neįsiteisėjo, per 20 dienų jis gali būti apeliacine tvarka apskųstas aukštesnės instancijos Vilniaus apygardos teismui.
 

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai