Pažadai, kuriais didžiuositės visus metus

Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-01-12 14:44
Naujieji metai skatina įvertinti ne tik savo pasiekimus, bet ir įpročius. „Šiais metais aš elgsiuosi kitaip.“ Kasmet mūsų mintyse praskrieja praėjusių metų įspūdžiai: ką patyrėme, ką išmokome, ką supratome. Naujieji metai – puikus laikas permainoms gyvenime, kurios ne tik pakeis mūsų gyvenimo kokybę, bet ir kurs harmoniją aplink.

Geriausias metų pažadas galėtų būti minimalistinio gyvenimo būdo pasirinkimas. Minimalizmu galime vadinti sveiką gyvenimo būdą su optimaliu daiktų skaičiumi. Ir tai nėra griežtas savo poreikių ar komforto ribojimas – tai vidinė laisvė, aplinkos ir estetikos kūrimas atsisakant to, kas gyvenime ne tik nebūtina, bet ir nereikalinga. Kai mažiname nereikalingų daiktų kiekį, ne tik išgryniname pojūtį apie tai, kas yra svarbu, bet ir rūpinamės gamta bei taupome pinigus.

Kai mažiname nereikalingų daiktų kiekį, ne tik išgryniname pojūtį apie tai, kas yra svarbu, bet ir rūpinamės gamta bei taupome pinigus.

Taigi, ką galime pažadėti, kad metų pabaigoje išties savimi galėtume didžiuotis?

1. Keltis anksčiau

Ugdykite įprotį keltis anksčiau, nei esate įpratę, ir paste­bėsite, kad dienos metu spėsite padaryti kur kas dau­giau. Anksty­vas kėli­ma­sis padidins pro­duk­tyvumą ir pasitikėjimą sav­imi.

2. Valgyti mažiau mėsos

Pop­u­liarė­jančios veg­e­ta­rizmo, veg­anų ar žaliavalgių diskusi­jos apie maisto kultūrą skatina susi­mąstyti – kiek gam­tos resursų reikia, kad mais­tas atke­li­autų iki mūsų stalo. Mėsa yra bran­gus produktas. Negana to, šviežia mėsa ir sūris yra du pagrin­diniai CO2 emisiją skati­nan­tys pro­duk­tai. Žinoma, nebūtina visiems tapti veg­e­tarais, tačiau užuot mėsą valgę kiekvieną dieną, mėsiškus produktus valgykime vieną ar du kartus per savaitę.

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

3. Rinktis vietinius, sezoninius vaisius ir daržoves

Glob­al­izacija suteikė gal­imybę plėsti prekių ir maisto pasirinkimo įvairovę, tačiau nulėmė ir nau­jas prob­le­mas — padidėjo trans­porto priemonių išmetamų dujų tarša, ben­druomeniškumo nyki­mas, naujų susirgimų/alergijų atsiradimams. Kasdien valgykime dau­giau vietinių vaisių ir daržovių, nes jie yra šviežesni, turi mažesnį neigiamą poveikį aplinkai, remia vietinę ekonomiką.

Taip pat skaitykite: 35 būdai, padėsiantys atsikratyti išsipūtusio pilvuko

4. Važiuoti dviračiu

Minant pedalus dirba visi kūno raumenys (skirtingai nei vairuojant automobilį), dėl nuolatinio sportinio krūvio atrodysite ne tik jaunesni, bet ir žvalesni.

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

5. Metai be naujos elektronikos 

Ketinate įsigyti naujausio modelio telefoną ar kompiuterį? Elektronikos pardavimai auga kiekvienais metais. Padarykite metų pertrauką ir pažadėkite nepirkti naujos elektronikos, nebent senoji visiškai neveikia.

6. Rūšiuoti, mažiau pirkti   

Jūs greičiausia turite skirtingas rūšiavimo dėžes, tačiau šiukšlių kiekis namuose vis auga. 2016 metais pažadėkite: mažiau pirkti ir pakartotinai naudoti tai, ką galima pritaikyti dar kartą. Ūkininkų krautuvėlėse, turguose, kai kuriuose prekybos centruose birius produktus pakuokite į atsineštą daugkartinę tarą. Taip apsipirkti yra ne tik greičiau, bet ir patogiau – namuose nereikės rūšiuoti didelio kiekio pakuočių, sumažės šiukšlių kiekis.

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

7. Praleisti daugiau laiko gamtoje

Grynas oras organizmui padeda geriau pasisavinti deguonį, o graži aplinka – atsipalaiduoti. Įrodyta, kad streso hormonas, kurį gamina žmogaus organizmas, gali būti slopinamas tik fiziniu krūviu, todėl pasivažinėjus dviračiu jausitės ne tik fiziškai energingesni, bet ir emociškai stabilesni. Norintys pail­sėti gam­toje kiekvieną savait­galį gali rink­tis vis kitokias pramogas: pasi­vaikščiojimą miške, paukščių, šikšnosparnių ste­bėjimą, istorinių vietų lankymą, keliones baidarėmis ir kt. Kad ir kaip ten būtų, tam, atgautumėte jėgas ir koky­biškai pail­sėtumėte gam­toje, gal­ime pradėti jau nuo šio savait­galio čia, Lietuvoje.

8. Namai be chemijos

Švarindami namus naudojame valymo priemones, kurios gali sukelti neigiamą poveikį žmogui ir aplinkai. O juk paprasčiausia soda, citrina ir actas –  pačios geriausios valymo priemonės. Negana to, jos padeda sutaupyti, yra saugios mūsų sveikatai, efektyvios ir draugiškos aplinkai.

Taip pat skaitykite: Baltoji magija: 40 būdų panaudoti sodą buityje

9. Pirkti mažiau, perdovanoti

Pirkdami mažiau išleisime mažiau. Tačiau jei daiktas mums daugiau nebereikalingas, ugdykime įprotį rūbus, vaikų žaislus, netinkančius riedučius ar baldus neatlygintinai atid­uoti žmonėms, kuriems jie suteiks daug džiaugsmo.

10. Metai be plastikinių maišelių

Išmesti plas­tikiniai maišeliai savo spalvomis ir maisto kvapu vil­ioja gyvūnus ir paukščius. Taip ne tik teršiama aplinka, bet ir žalo­jami gyvū­nai. Medži­aginius maišelius visuomet turėkime po ranka: auto­mo­bi­lyje, namu­ose, rank­inėje ar pato­gioje namų vietoje (pvz., prie durų), taip jų niekada nepamiršime, taupysime pinigus ir tausosime gamtą. 

Naujausi straipsniai