Pavasarinė ruoša: kaip efektyviai nuvalyti langus ir atnaujinti kilimus

Namų ruoša / Fotolia nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2015-03-24 19:00
Saulė pašvietė, o jūs jau griebiatės už galvos? Atrodo, per žiemą susikaupė tiek daug dulkių, nereikalingų daiktų, tad taip ir kirba noras kuo greičiau į namus įsileisti pavasarinės švaros ir gaivos!

Pradėkite nuo durų

Nušveiskite pagrindines namų duris (o vėliau skubėkite atšviežinti ir visas kitas) bei būtinai atkreipkite dėmesį į kojų kilimėlį, kurį dažna šeimininkė pamiršta. Kruopščiai išpurtykite dulkes, o dar geriau išplaukite drėgnu skuduru. Rankenos, kurias liečiame kasdien, kažkodėl taip pat lieka užmaršties zonoje. O kai pagalvoji, kiek ten bakterijų ir mikrobų... Taigi, nesnauskite ir visas durų, spintelių, stalčių rankenas nuvalykite specialiomis priemonėmis.
 
Kilimai, apmušalai, užuolaidos

 
Per žiemą visi mūsų namai prisigeria dulkių, todėl užuolaidas meskite skalbyklėn, perbraukite drėgnu skuduru per apmušalus, išsiurbkite ir išplaukite kilimus (geriausia tam naudoti aitinkamus siurblius ir specialius šampūnus).

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.


 Būtinai pasitelkite geriamąją sodą. Geriamoji soda – tai natrio bikarbonatas, visiškai nekenksminga medžiaga. Geras šveitiklis, puikiai neutralizuoja rūgštį, minkština vandenį ir audinius. Dezodoruoja šaldytuvą, kilimus!

Kiliminei dangai valyti reikia labai galingo dulkių siurblio ir specialaus kilimams skirto šepetėlio. Vilnonę kiliminę dangą siurbkite bent kartą per savaitę, sintetinę – mažiausiai du.

Sintetinių dangų priežiūrai tinkama valymo priemone reguliariai valykite vietas, kuriose daug vaikštoma.

Sunkiai pašalinamas sintetinių dangų dėmes galite valyti bespalviu indų plovikliu, acetonu, silpnu amoniako tirpalu, vaitspiritu, mineraliniu terpentinu ir acto tirpalu. Vilnonėms dangoms valyti tinka vilnos skalbiklio ir acto tirpalas, acetonas, vaitspiritas, terpentinas, denatūruotas spiritas.
 

Langų valymas

Langai langams nelygu. Jeigu jie per žiemą kaip reikiant pajuodo, iš pradžių nuvalykite juos šiltu muiluotu vandeniu. O štai patyrusios šeimininkės sako, kad tam puikiai padeda kreidos tirpalas. Paskui jį nuo lango pašalinsite nušveitusios paprasčiausiais laikraščiais ar specialiomis šluostėmis. Apskritai laikraščiai puikiai sugeria drėgmę ir nepalieka vandens žymių. Galite burnoti ir sakyti, kad akmens amžius, tačiau modernios šluostės taip gerai langų nenublizgina. Beje, vietoj laikraščio galite naudoti ir popierinius rankšluosčius.

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

Saulėtos dienos, beje, nėra pačios tinkamiausios langų šveitimui. Kodėl? Ogi todėl, kad stiklai greitai džius, todėl bus sunku juos gerai išvalyti, gali likti negražių nubėgusių dėmių.

Virtuvėje valydamos langus, geriau nieko tuo metu negaminkite, kad langai nepradėtų rasoti. Juk nesinori, kad darbas nueitų šuniui ant uodegos?

Sunkiai pašalinamas sintetinių dangų dėmes galite valyti bespalviu indų plovikliu, acetonu, silpnu amoniako tirpalu, vaitspiritu, mineraliniu terpentinu ir acto tirpalu.

Acto tirpalas – nepakeičiama priemonė įvairiose buitinėse situacijose. Matinius ir įprastus stiklus puikiai nuvalo karštas vanduo, sumaišytas su actu: į litrą vandens įpilkite kelis šaukštus acto ir gerai išmaišykite. Tam tikslui puikiai pasitarnaus ir citrinų sultys.

Kai kas langams valyti naudoja paprasčiausias žalias bulves. Reikia per pusę perpjauta bulve nušveisti langus ir po to nuvalyti sausa šluoste. Žinia, krakmolo į vandenį beria tam, kad langai blizgėtų, taigi vietoj bulvės galite išbandyti ir krakmolo tirpalą (1 valg. š. litrui vandens).

Langus galima išvalyti ir amoniako tirpalu, jį reikėtų skiesti tokimis dalimis: 1 dalis amoniako ir 10 dalių vandens.

Štai dar vienas įdomus receptas: išspauskite 3 citrinų sultis, sumaišykite su 2 puodeliais gazuoto vandens bei 1 arbat. š. kukurūzų krakmolo. Viską supilkite į butelį su purkštuvu ir, gerai sukračiusios, naudokite langų švarinimui.

Labai panašiai skamba ir kitas pasiūlymas, taigi, jeigu neturite aukščiau išvardytų ingredientų, tuomet griebkitės: ¼ puodelio acto, sumaišykite jį su 2 puodeliais šilto vandens ir 1 valg. š. bulvių krakmolo. Išbandžiusieji sako, kad rezultatas išties pribloškiantis.

O štai valydamos veidrodžius būkite atsargesnės, kadangi galite lengvai subraižyti veidrodžio paviršių. Rinkitės kuo minkštesnio audinio šluostes, o valykite acto, kreidos tirpalu, tinka netgi juodoji arbata, paprastas muiluotas vanduo, perpus perpjautas svogūnas.

Taigi idealiai langus nuvalysite, atlikusios šiuos žingsnius: iš pradžių nuplaukite purvo sluoksnį, paskui valykite priemone (namuose pasidaryta ar pirktine) ir galiausiai nublizginkite langą (jei būtina).

Taip pat skaitykite: Ko nepatartina valyti actu

Grindys

Nesvarbu, jos medinės, o gal išklotos plytelėmis, tačiau pasirūpinti jomis būtina. Galite dulkes šalinti drėgnomis šluostėmis, specialiais šepečiais, taip pat rinktis priemones, skirtas grindų valymui. Nepalikite džiūti – verčiau iškart išvalykite sausa šluoste.

Šviestuvai

Kabantys ar stovintys šviestuvai, įvairios grotelės taip pat tampa miela dulkių ir kitų nešvarumų užuovėja. Pakelkite galvas aukščiau ir griebkitės drėgnos šluostės, kad namai spindėtų švara. 

P. S. Galite rinktis ne tik įprastinę buitinę chemiją iš parduotuvės, bet ir natūralias medžiagas, kurias atrasite virtuvėje. Pavyzdžiui, puikiai pravers soda, actas, citrinų sultys ir pan. Dar daugiau informacijos apie nekenksmingus valiklius atrasite štai ČIA

Ji24.lt

Naujausi straipsniai