Kankina nerimas? Patarimai, kaip jį suvaldyti

Moteris. / Fotolia nuotr.
Moteris. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio remiamas turinys
2016-07-06 09:54
AA

Nerimas turi daug veidų. „Šiandien pokalbis dėl naujo darbo, kažin kaip aš pasirodysiu“, - sako nerimas, ir jūs kruopščiai apgalvojote, ką apsirengsite ir ką sakysite. „Lėktuvai dažnai krenta, o dar padidėjusi terorizmo grėsmė“, - sako jis jums, ir jūs atidedate kelionę, apie kurią svajojote.

„Kelias per miškelį trumpesnis, bet tamsus ir nesaugus“, - kužda kažkas

viduje, ir renkatės ilgesnį, bet gerai apšviestą kelią. „Vaikams šiais laikais gali bet kas atsitikti“, - tvirtina jis, ir jūs neleidžiate savo 12-mečio sūnaus į klasės žygį. „Pasaulis yra baisi vieta, pilna pavojų“, - šnibžda nerimas. Ką jūs jam atsakysite?

Nerimas yra natūrali reakcija į stresines ir pavojingas situacijas. Jis perspėja mus apie galimus pavojus ir mes galime joms pasiruošti arba jų išvengti. Nerimas gali tapti varomąja jėga, stumiančia mus pirmyn. Be abejonės, kažkada jis padėjo mūsų protėviams geriau prisitaikyti ir išgyventi.

Tačiau kartais nerimas tampa toks stiprus, kad nebemotyvuoja, o paralyžiuoja. Jūs pradedate nerimauti dėl kokio nors dalyko, nerimas auga, plečiasi, apima vis daugiau sričių, po truputį savinasi jūsų pasitikėjimą savimi, jausmą, kad galite kontroliuoti savo gyvenimą, jūsų nerūpestingumą ir džiaugsmą, kol galiausiai lieka tik jis – jo didenybė nerimas. Pakalbėkime apie tai, kas padeda sugrįžti į normalų gyvenimą ir kaip galima tvarkytis su nerimu.

Atskirkite tikras grėsmes nuo tariamų

Kaip visi žinome, kartais nerimas kyla net tada, kai jokios realios grėsmės nėra. Tad vieni pirmųjų klausimų, kuriuos galima sau užduoti: „Kiek pavojinga yra situacija?“ ir „Kiek tikėtina yra grėsmė?“. Atskirkite tikras grėsmes, susijusias su realia situacija, nuo jūsų įsivaizduojamų. Juk ne paslaptis, kad savo vaizduotėje kartais sukuriame tokius pavojus, kurie niekada neįvyksta.

Paklauskite savęs, ką jūs galite kontroliuoti šioje situacijoje. Kokius veiksmus galite padaryti, ką galite pakeisti? Jeigu jaučiate, kad pačiam atsakyti į šiuos klausimus yra sunku, pasitelkite į pagalbą šeimos narius ir draugus. Neretai esame tiek įsipainioję į savo problemas, kad nebematome jų sprendimo. Pokalbis su žmonėmis, kuriais pasitikite, padeda geriau įvertinti savo realias galimybes.

Nepamirškite įvertinti ir to, ko pakeisti negalite. Gyvenime yra daug dalykų, kurių nepakeisite, kad ir kiek dėl to nerimautumėte. Juos tiesiog reikia priimti.

Mokykitės atsipalaiduoti

Besiilsinti moteris / Vida Press nuotr.

Meditaciją, joga, piešimas, muzikos klausymasis – tinka viskas, kas padeda jums atsipalaiduoti. Nepamirškite kvėpuoti: pastebėta, kad nerimą išgyvenantys žmonės sulaiko kvėpavimą, tad gilus įkvėpimas ir iškvėpimas padeda pasijausti geriau..

Fizinis aktyvumas yra dar vienas dalykas, kuris padeda tvarkytis su nerimu. Eikite pasivaikščioti, bėgiokite, užsirašykite į sporto klubą, darykite kasrytinę mankštą – tinka viskas. Net jeigu iš pradžių jums nepatiks šį veiklą, nenutraukite jos, mat ilgainiui pastebėsite, kad fizinis aktyvumas padeda ne tik sumažinti nerimo lygį, bet ir teikia jums daugiau jėgų, energijos ir džiaugsmo.

O svarbiausia, išmokite nekaupti problemų. Sunkumai ir problemos dažnai atrodo pateisinama priežastis jaustis blogai. Tačiau kai jos yra kaupiamos ir nesprendžiamos, jos po truputį pradeda griauti gyvenimą.

Tvarkykitės su negatyviomis mintimis

Kai nerimaujame, nuspalviname ateitį tamsiomis spalvomis. Panašiai atsitinka ir su mintimis. Galime net nepastebėti, kaip mintys tampa negatyviomis: „Aš niekada su tuo nesusitvarkysiu“, „Man tikrai nepavyks“, „Niekada nerasiu darbo“, „Būtinai susimausiu“ – tai tik keli negatyvių minčių pavyzdžiai.

Kai galvoje ir vėl pradeda suktis panašios mintys, paklauskite savęs – ar tai palaikanti mintis? Ar ji padeda man pasiekti norimo tikslo? Jeigu atsakymas „ne“, vienintelis dalykas, kurį jūs galite ir turite padaryti – pasakyti tokioms mintims „Stop“. Taip, tai yra sunku. Iš pirmo karto atrodo beveik neįmanoma. Tačiau ilgainiui jums taps vis lengviau ir lengviau pastebėti ir stabdyti negatyvias mintis.

Meskite nerimui iššūkį kiekvieną dieną

Kol niekas nesugalvojo stebuklingos tabletės nuo nerimo, jums teks priimti tai, kad nerimas yra jūsų gyvenimo dalis. Tačiau tai nereškia, kad gyvenimas turi sustoti dėl to, kad nerimaujate. Geriausiai, ką galite padaryti dėl savęs – kiekvieną dieną daryti mažus žingsnelius, padedančius tvarkytis su nerimu.

Nereikalaukite iš savęs neįmanomų dalykų – nerimas niekur nedings nei po savaitės, nei po mėnesio. Tačiau nuolatinis ir atkaklus darbas padės ilgainiui atgauti jausmą, kad jūs, o ne nerimas, kontroliuojate savo gyvenimą.

Ieškokite pagalbos

Kartais nerimas tampa toks stiprus ir viską apimantis, kad įprastas gyvenimas sustoja. Jeigu taip stipriai nerimaujate dėl susitikimo, kad lengviau yra į jį nenueiti; jeigu taip nerimaujate dėl galimos klaidos arba kitų reakcijos, kad nepadarote savo darbų; jeigu matote, kad dėl nerimo nukenčia jūsų gyvenimo kokybė, o įprasti tvarkymosi būdai nepadeda – laikas ieškoti profesionalios pagalbos. Psichoterapija, psichologinės konsultacijos padeda sumažinti nerimo lygį ir susigrąžinti gyvenimo kontrolę. Vaistai neišgydo nerimo sutrikimų, tačiau padeda kontroliuoti nerimo lygį.