Patarimai, kaip išsirinkti odą ir plaukus tausojančią kosmetiką

Kosmetika / Vida Press nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-12-12 14:54
Kuo natūrali kosmetika skiriasi nuo įprastinės cheminės? Kas yra ekologiška kosmetika ir kaip išsirinkti geriausią? Ar brangi kosmetika yra gera kosmetika? Šie ir daugelis kitų klausimų kyla renkantis kosmetikos priemones iš didžiulės jų pasiūlos. Kaip išsirinkti ir ko vengti pataria sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė, neseniai pristačiusi knygą „Kosmetika: ką mes darome su ja, o ji su mumis“.

Rinkitės sertifikuotą kosmetiką

Anot G. Azguridienės, teisiškai rizikingų medžiagų naudojimas kosmetikoje stipriai ribojamas. Tačiau kiekvieną dieną sukuriama vis naujų sintetinių medžiagų, kurios dar niekaip nereglamentuotos. Be to, su laiku susikaupia tyrimų, verčiančių keisti nuomonę dėl anksčiau saugiomis laikytų medžiagų.

„Teisės aktai griežtai nereglamentuoja žodžių „ekologiškas“ bei „natūralus“ vartojimo kosmetikoje, todėl natūralumo įvaizdis ir reklama negarantuoja tokio pat turinio. Norint natūralumo, ant kosmetikos pakuotės reikia ieškoti natūralios, ekologiškos arba biodinaminės kosmetikos sertifikato arba aiškintis gaminio sudėtį.“

Tiek natūrali, tiek ekologiška ar biodinaminė kosmetika turi panašumų – visos jos gaminamos iš augalinių aliejų, ekstraktų, molio, dumblių, mineralų, pieno ir bičių produktų bei kitų gamtoje randamų medžiagų. Tačiau yra ir keletas skirtumų.

Svarbiausi sertifikatai: „Demeter“, USDA, „Soil Association“, NSF, BDIH, COSMOS, „Ecocert“, „Natrue“, ICEA.

„Natūralios kosmetikos standartai sintetinių medžiagų leidžia išskirtinai mažai: neleidžiami GMO, jonizuojanti radiacija, gyvūnų dalys. Natūralios kosmetikos standartai paprastai reikalauja tam tikro kieko ekologiškų medžiagų. Biodinaminėje kosmetikoje nenaudojamos jokios sintetinės medžiagos, o natūralios medžiagos turi būti iš biodinaminių arba ekologinių ūkių. Ekologiškos kosmetikos standartai leidžia naudoti kelis sintetinius konservantus. Nuo standarto priklauso ir reikalaujamas ekologiškų medžiagų kiekis, kitos gali būti natūralios.“

Svarbiausi sertifikatai, kuriuos specialistė išskiria: „Demeter“, USDA, „Soil Association“, NSF, BDIH, COSMOS, „Ecocert“, „Natrue“, ICEA. G. Azgurdienė pabrėžia, kad ateityje Europos Sąjungoje palaipsniui turėtų būti pereita prie vieningo COSMOS standarto.

Domėkitės sudėtimi

Jei kosmetika sertifikuota pripažintu natūralios arba ekologiškos kosmetikos sertifikatu, agresyvių medžiagų sudėtyje nebus. Jei sertifikato nėra, reikia domėtis konkretaus gaminio sudėtimi.

Sveikos gyvensenos tyrinėtoja teigia, kad įprastinės sintetinės kosmetikos priemonėse rizikingiausios medžiagos yra konservantai ir kvapikliai. Tačiau sudirginti gali ir daugybė kitų medžiagų.

„Reikėtų vengti aršių putoklių šampūnuose ir prausikliuose (SLS, SLES), cheminių saulės filtrų, amoniako plaukų dažuose. Kosmetiniai aliejai, kieti muilai, riebesni kremai ir balzamai, netgi lūpų dažai ir plaukų kondicionieriai lengvai pagaminami be sintetinių konservantų ir kvapiklių.“

Jeigu kosmetikoje nėra potencialiai dirginančioms priskiriamų medžiagų, ekspertė pataria atkreipti dėmesį, kas sudaro jos pagrindą, t. y., kokios medžiagos yra išvardytos pirmose keturiose-penkiose pozicijose.

„Jei ten randate naftos chemijos produktą mineralinį aliejų (mineral oil, petrolatum, paraffinum), jis nebus palankus nei odai, nei plaukams. Šios medžiagos, net ir nebūdamos toksiškos, trikdo odos gyvybines funkcijas, padengia paviršių plėvele, ištraukia iš audinių vandenį.“

Rinkitės pagal savo tipą

Anot G. Azguridienės, kosmetika turi tikti jūsų odai ir plaukams pagal tipą. Jei ji sausa – kosmetika turi drėkinti ir maitinti, jei jautri – raminti, jei riebi – balansuoti riebalų išsiskyrimą.

Gera kosmetika turi teikti odai patogumo pojūtį, leisti jai atsipalaiduoti.

„Rinkitės priemones konkrečiai savo odai, ne tiesiog madingas ar kitų rekomenduotas.“

Knygos apie kosmetiką autorė teigia, kad gera kosmetika turi teikti odai patogumo pojūtį, leisti jai atsipalaiduoti. Jeigu kosmetikos priemonė iš karto arba pavartojus kurį laiką ima gerinti jūsų odos būklę – tai jums tinkama kosmetika.

„Nenaudokite priemonių per daug. Jei oda riebi ir blizga, nereiškia, kad ją reikia nusausinti bet kokiomis priemonėmis. O jei sausa, nereiškia, kad ją reikia skandinti kreme. Jei norite blizgių plaukų, nereiškia, kad ant jų reikia sutepti visas įmanomas blizginimo priemones.“

Balansuokite savo lūkesčius ir rizikas

Anot G. Azguridienės, renkantis natūralią ir ekologišką kosmetiką, labai svarbu balansuoti tarp lūkesčių ir rizikos.

„Tai ypač aktualu renkantis dekoratyvinę kosmetiką ir plaukų dažus – jei spalva nenatūraliai ryški, padengimas itin lygus, tušas ar makiažas laikosi ilgai, nenubyra, greičiausia kosmetika turi daug chemijos. Natūrali kosmetika negali išgauti tik kai kurio norimo efekto – sintetiškai ryškių spalvų ar garantuotai nudažyti žilų plaukų, nes ilgalaikiai plaukų dažai turi sintetinių medžiagų. Taip pat – nulakuoti nagų ar padaryti ilgalaikio makiažo“, – teikia sveikos gyvensenos tyrinėtoja.

Tačiau visur kitur, anot jos, natūrali kosmetika gali patenkinti visus įprastos kosmetikos poreikius ir suteikti norimą efektą.

Elaima.lt

Naujausi straipsniai