Paskelbti „Lietuvos spaudos fotografijos 2018“ nugalėtojai

Manto Stankevičiaus, Dainiaus Ščiukos nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-05-04 20:30
Gegužės 4 dieną Vilniaus Rotušėje spaudos fotografams jau 17-tą kartą išdalyti apdovanojimai. Ceremonijos metu fotografams buvo įteikti Auksinio kadro apdovanojimai, įteiktas Kolegų prizas ir apdovanota „Multimedija“ kūrėjų grupė.

Fotožurnalistika turi atskleisti įvykį, tai yra viena jos užduočių, bet turi pateikti ir klausimų. Kartais ji gali atrodyti kaip klasikinė fotografija, bet ji turi turėti momentinę energiją ir dinamiškumą, spalvas, judesį, emocijas. Iš to ir susideda jos stiprybė. Spaudos fotografija turi sudominti ir parodyti požiūrį į tai, kas vyksta mūsų pasaulyje, atskleisti gyvenimo problemas bei įvykius, juos perteikdama subtiliais ir daugiasluoksniais vaizdais. Šiandien profesionalaus fotožurnalisto vaidmuo svarbesnis nei bet kada anksčiau – jis turi eiti pirma kasdienio gyvenimo įvykių, fiksuodamas tai, ko žmogaus akis nemato arba nepastebi. Štai jau 17-ą kartą jums pristatome šalies vizualųjį metraštį Lietuvos fotožurnalistų darbais.

Šiandien mes gyvename labiau nei kada nors anksčiau suklastotų naujienų laikotarpiu. Atsižvelgiant į nuolatinius debatus apie „netikras naujienas“ ir tiesos prasmę profesionaliems fotografams taikomi standartai tampa vis sudėtingesni. Nėra lengva viską patikrinti, pasitaiko, kad tam tikros detalės paaiškėja tik publikavus nuotraukas. Užsienio šalyse yra buvę atvejų, kai išaiškėjus naujoms aplinkybėms kitą rytą nuotraukų autoriai pabunda nebe fotožurnalistais, o menininkais. Mūsų konkurse jau antrus metus galioja papildytas etikos kodeksas ir daug ką draudžiančios, sukonkretintos fotografijų kompiuterinio apdorojimo taisyklės. Fotografijos gali pasirodyti ne tokios spalviškai efektingos ar patrauklios, kaip mes jau įpratę matyti telefonų ar kompiuterių ekranuose. Kertinė konkurso nuostata lieka, kad fotografijų vaizdo turinys negali būti pakeistas ir pagražintas. Iš tarptautinės vertinimo komisijos atrinktų dviejų šimtų konkurso finalininkų fotografijų, nustačius įvairių konkurso nuostatų pažeidimų, šiemet buvo eliminuota 14 nuotraukų, vienas reportažas ir vienas fotopasakojimas. Deja, kai kurios fotografijos buvo tarp nominuotųjų, – sako Jonas Staselis, Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas.

Fotografijų konkursui nuotraukas pateikė 121 autorius. Jos pateiktos pagal temas: „Naujienos“, „Gyvenimas“, „Portretas“, „Europos metai“, „Kultūra ir pramogos“, „Diplomatija“, „Kariuomenė“, „Sportas“, „Gamta ir jos apsauga“, „Reportažas / Fotopasakojimas“, „Spindesys“. Tarptautinė komisija vertino keturis tūkstančius darbų. Jau dešimtąjį kartą įteikiamas Kolegų prizas – kas jo vertas, nusprendžia patys konkurso dalyviai, rinkdami iš visų į metraštį ir parodą patekusių fotografijų.

Tema: „Naujienos“, rėmėjas: UAB „Foto 123“

Orestas Gurevičius

DELFI.lt

Sostinės policijos patrulis Vitalijus Vaitkevičius operatyviai sulaikė chuliganus Vilniuje, prie Žaliųjų ežerų, kurie užpuolė Karo akademijos kursantus. Tikėtina, kad kariūnai būtų be vargo sudoroję užpuolikus, tačiau jie stengėsi išvengti muštynių. Nepaisant to, vienas užpuolikų galva smogė vaikinui į veidą. Karinės disciplinos saistomiems kariūnams neliko nieko kito, tik iškviesti policiją.

Sulaikomi vyrai priešinosi, bet mikliai buvo suguldyti ant žemės. Pasak pareigūnų, jie elgėsi neadekvačiai, vienas, jau gulėdamas surakintas, daužė galvą į žemę. Nuotrauka padaryta atsitiktinai, pastebėjus patrulius, atvykstančius tramdyti muštynių. 2017 m. gegužės 27 d.

Oresto Gučevičiaus nuotr.
Oresto Gučevičiaus nuotr.

Tema: „Gyvenimas“

Justinas Stacevičius

Trečiasis Vilkpėdės ligoninės korpusas. Pro praviras vienos palatos duris girdėti monotoniškas giedojimas. Buvusioje Geležinkelininkų ligoninėje (taip anksčiau vadinosi Vilkpėdės ligoninė) pacientai sustingę guli lovose, ištisas dienas klausosi Marijos radijo. Daugelio beviltiškų ligonių širdys šaukiasi Dievo, tačiau katalikų kunigas iš Gerosios Vilties bažnyčios ateina tik kartą per mėnesį – šeštadienį. Stačiatikiai rūpestingesni, apsilanko kur kas dažniau, paguodžia ir savo ganytojo nesulaukiančius katalikus. Direktorė sako kreipusis ir į arkivyskupiją, kaip išspręsti kunigų problemą, bet jokio pasiūlymo nesulaukusi. Pacientė bando įsikibti už laikiklio, kad galėtų atsisėsti lovoje.

Justino Stacevičiaus nuotr.
Justino Stacevičiaus nuotr.

Tema: „Portretas“, rėmėjas: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Augustas Četkauskas

sportoakimirka.lt

Sergejus Maslobojevas – tituluočiausias Lietuvos kovotojas, daugkartinis Europos ir pasaulio kikbokso bei MMA kovų čempionas, pravarde Kuvalda. Šaltą pavasario vakarą sportininkas pozuoja fotografui savo rajono – Pašilaičių stadione. 2017 m. gegužės 2 d., Vilnius.

Augusto Četkausko nuotr.
Augusto Četkausko nuotr.

Tema: „Europos Metai“, rėmėjas: Europos Komisija

Petras Malūkas

AFP

2003 m. lapkričio 7 d. UNESCO pripažino Estijos, Latvijos ir Lietuvos dainų ir šokių švenčių tradiciją ir simboliką žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru.

Petrao Malūko nuotr.
Petrao Malūko nuotr.

Tema: „Kultūra ir pramogos“, rėmėjas: UAB „Taurakalnis“

Paulius Peleckis

alfa.lt

Kelios minutės iki grupės „The Temper Trap“ koncerto. Paskutinė galimybė ramiai pasitikrinti telefoną. 2017 m. vasario 19 d.

Pauliaus Peleckio nuotr.
Pauliaus Peleckio nuotr.

Tema: „Diplomatija“, rėmėjas: Užsienio reikalų ministerija

Justinas Stacevičius

lrytas.lt

Linas Jonauskas, aplinkos viceministras, kelia inkilą miško kirtime. Netoli Vilniaus esančio Nemenčinės miestelio apylinkėse, spygliuočių miškuose, ant medžių buvo tvirtinami inkilai į Lietuvą sugrįžusiems paukščiams. Taip paminėta visą savaitę trukusi tradicinė akcija „Paukščiai grįžta namo“, per kurią prie gamtos išsaugojimo ir aplinkos gerovės prisidėjo moksleiviai iš visos Lietuvos, o jiems talkino miško sergėtojai – urėdai. Iš viso buvo iškelta daugiau nei 10 tūkst. inkilų. 2017 m. kovo 31 d.

 Justino Stacevičiaus nuotr.
Justino Stacevičiaus nuotr.

Tema: „Kariuomenė“, rėmėjas: Krašto apsaugos ministerija

Vytenis Radžiūnas

LRT.lt

Garbės sargybos kuopos karys stovi netoli LRT pastato Vilniuje, kur minint 26-ąsias Sausio 13-osios metines atidengtas Sausio 13-osios memorialas.

Vytenio Radžiūno nuotr.
Vytenio Radžiūno nuotr.

Tema: „Sportas“, rėmėjas: Lietuvos tautinis olimpinis komitetas

Mantas Stankevičius

tv3.lt

Meditacija. Kovotojas Julius Mocka ruošiasi turnyro „King of Kings“ kovai – tai paskutinės susikaupimo minutės. Sportininkas net neįtarė, kad klaidžiuose ir tamsiuose arenos užkulisiuose jį gali pastebėti fotografas. 2017 m. kovo 19 d., Vilnius.

Manto Stankevičiaus nuotr.
Manto Stankevičiaus nuotr.

Tema: „Gamta ir jos apsauga“, rėmėjas: UAB „Inter Rao Lietuva“

Stasys Povilaitis

Eržilai mechanikai

Būdami aptvare jauni, 2–3 metų, Lietuvos sunkiųjų arklių veislės eržilai mėgsta pastudijuoti seną techniką. Tai jie daro kiekvieną dieną po keletą kartų. Fotografuota spalvota juosta. 2017 m. gegužė, Biržų r.

Stasio Povilaičio nuotr.
Stasio Povilaičio nuotr.

Tema: „Fotopasakojimas – Reportažas“, rėmėjas: Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija

Tadas Kazakevičius

„Tai, ko nebebus“

Dar praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje Jungtinėse Amerikos Valstijose Didžiosios depresijos metu grupelė fotografų, tokių kaip Walkeris Evansas, Dorothea Lange ir Jackas Delano, vedami Fermų apsaugos administracijos (FSA) vadovo Roy Strikerio, kiek įmanydami suskubo fiksuoti vaizdų, kuriems netrukus buvo lemta nugrimzti į užmarštį. Vykstant nuolatinei žmonių migracijai, ieškant lengvesnių gyvenimo sąlygų, neišvengiamai keitėsi ir Amerikos demografinis žemėlapis. JAV vienkiemiai, kaimai, maži miesteliai tiesiog nyko akyse. Tačiau šių fotografų dėka jie išliko archyvuose.

Panašus procesas, deja, vyksta ir dabartinėje Lietuvoje. Nors nei masteliais, nei gyvenimo sąlygomis šių dviejų situacijų gretinti nederėtų, vis tiek kyla noras įžvelgti dėsningumų.

Dėl nuolatinės emigracijos Lietuvos populiacija per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo vos ne šeštadaliu. Miestai, pasiglemžę visą šalies ekonomiką, netinkamas gyvenimo būdas, įtraukęs jaunąją provincijos kartą, nenumaldomai keičia ir mūsų šalį. Kyla tik vienas klausimas: kiek dar laiko Lietuvą puoš vienkiemių ir kaimų, kuriuose išlikęs visiškai kitoks laiko, artumo supratimas, vaizdai? Kiek dar egzistuos vietos, kur netikėtai užklydusio svečio laukiama kaip artimojo, o kiekvienas praeivis bus apdovanotas nuoširdžiu „Sveikas!“?

Man, kaip fotografui, kaskart apie tai susimąsčius kyla natūralus noras suskubti, kad šie jausmai, simboliai ir vietos taptų kiek daugiau nei prisiminimas ateinančios senelių ar prosenelių kartos pasakojimuose. Nors kadras ir nesugrąžins to, kas prarasta, jis priverčia susimąstyti apie tai, ką galbūt kadaise skubėdami palydėjome akimis šalikelėje. Galbūt šis monumentas lietuviškam kaimui sužadins žiūrovo sentimentalumą ir palies tas giliai pasislėpusias atminties kerteles, kurias visai nejučia uždarėme. Nes mes pripratę prie to, ko jau nebebus.

Tado Kazakevičiaus nuotr.
Tado Kazakevičiaus nuotr.

Tema: „Spindesys“

Dainius Ščiuka

sciuka.com

Rasa Ciūnė. Iš nuotraukų ciklo „Juodai baltos istorijos“.

Dainiaus Ščiukos nuotr.
Dainiaus Ščiukos nuotr.

Multimedijos konkursas

„NANOOK

„Kol dega raudona“ NOMINANTAS

NANOOK Žymės pereiti praeitį
NANOOK Žymės pereiti praeitį

„Kolegų prizas“, rėmėjas advokatas Gintautas Bartkus

Tadas Kazakevičius

tadaskazakevicius.com

gone.lt

Ugnė, Dovydas ir Egidijus.

Iš serijos „Tai, ko nebebus“.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai