Pasenusių vaistų pavojai: ką būtina žinoti, peržiūrint namų vaistinėlę?

Vaistai / „Shuterstock“ nuotr.
Vaistai / „Shuterstock“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-12-13 09:01
AA

Atvėsus orams ir pradedant siausti peršalimo ligoms, dažnas pagalbos pirmiausia ieško savo namų vaistinėlėje, nes joje paprastai būna likę vaistų nuo pastarojo peršalimo pavasarį, o gal net nuo praėjusios žiemos. Turėti svarbiausių vaistų namuose iš tiesų svarbu, tačiau pasenę vaistai gali atnešti ne naudos, o žalos, ypač jei jie laikomi netinkamai.

Pasak vaistininko Roberto Medučio, namuose laikomus vaistus rekomenduojama peržiūrėti kas pusmetį ir patikrinti, ar ant pakuočių pažymėta galiojimo data dar nepraėjo. Mamoms, kurios augina mažus vaikus ir namuose turi skystų preparatų, vaistų galiojimo terminą tikrinti reikėtų dar dažniau. Nesandariai laikomus skystus vaistus aplinka gali paveikti greičiau, nei nurodyta jų galiojimo data.

„Visų vaistų galiojimo laikas skirtingas, tačiau trumpiausiai galioja skysti preparatai – sirupai, lašai. Tokius medikamentus reikėtų suvartoti per mėnesį nuo atidarymo, nebent ant pakuotės yra nurodyta kitaip“, – išskiria vaistininkas.

Peržiūrint vaistus, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į jų galiojimo laiką, bet ir konsistenciją, spalvą, patikrinti, ar nėra didesnių pokyčių. O jei vaistai vis dėlto pasenę ar pakeitę spalvą, struktūrą, tokių preparatų negalima išmesti į šiukšliadėžę ar išpilti į kanalizaciją, juos reikėtų atnešti ir priduoti į vaistinę saugiam sunaikinimui.

Laikyti saugiai

Nors kiekvieno namų vaistinėlės turinys priklauso nuo šeimos narius dažniausiai varginančių ligų, pasak R. Medučio, vaistų nuo visų įmanomų negalavimų kaupti tikrai nebūtina. Taip pat pavojinga gydytis praėjusių metų paskirtų vaistų likučiais. Netikėtai susirgus, geriau kreiptis į gydytoją ar vaistininką.

„Pasibaigusio galiojimo vaistas, geriausiu atveju, tiesiog nesuveiks. Tačiau gresia ir apsinuodijimai, virškinimo sutrikimai“, – įspėja „Eurovaistinės“ vaistininkas ir priduria, kad net ir nesuveikęs vaistas gali daryti poveikį kepenims, tad neigiamų reakcijų būna ir daugiau.

Vaistams įtaką daro ir laikymo sąlygos. Dalis žmonių juos laiko virtuvės stalčiuose, kiti – vonios spintelėse, kur būna nemažai drėgmės, ar miegamajame, kad būtų po ranka. Tačiau yra tokių preparatų, kuriuos būtina laikyti šaldytuve, arba, itin dažnu atveju, vaistą svarbu laikyti sausai, saugant nuo saulės spindulių. Tiksliausią informaciją apie vaisto laikymo sąlygas geriausia pasitikrinti informaciniame lapelyje arba pasikonsultavus su vaistininku.

Pasak R. Medučio, laikymo sąlygos itin aktualios ir tais atvejais, kai susigundoma pirkti vaistų iš nelegalių prekeivių, pavyzdžiui, nežinomose interneto svetainėse ar turguose. Nelegaliems prekeiviams griežtos vaistų laikymo taisyklės nebūtinai yra svarbios, tad tokie preparatai gali būti itin pavojingi.

„Netinkamai laikant ar transportuojant vaistą, kinta jo aktyvumas, jis gali suirti ir tapti neveiksmingu ar kenksmingu. Tokių vaistų vartojimas neigiamai paveikia visą ligos gydymą, kai kuriais atvejais jie gali sukelti pykinimą ar alerginę reakciją – odos paraudimą, niežulį, patinimą, dusulį“, – įspėja „Eurovaistinės“ vaistininkas. Ypač atsakingai reikėtų rinktis vaistus nuo padidėjusio kraujo spaudimo, nes dėl netinkamų preparatų gali sutrikti širdies ritmas, pasunkėti kvėpavimas. Pajutus tokius neigiamus simptomus, būtina kreiptis į gydytoją ar sveikatos specialistą.