Pasaulio virtuvė: Linco sausainiai (Austrija)

Linco sausainiai / Astos Černės nuotr.
Linco sausainiai / Astos Černės nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-06-25 17:11
AA

Linco sausainiai, kurių ilga istorija prasidėjo Austrijos mieste tokiu pačiu pavadinimu, išsiskiria savo grožiu ir jaukumu. Įvairių formų, pertepti mėgstamomis uogienėmis ar džemais, Linco sausainiai gali būti jūsų šventės stalo puošmena ar žavi dovana brangiam žmogui.

Linco sausainių istorija prasidėjo ne nuo sausainių, o nuo... torto. Ji gimė Linco mieste (Linz) – trečiame pagal dydį mieste Austrijoje, šiandien žinomame dėl savo puikiai išvystytos plieno ir chemijos pramonės, taip pat dėl menų ir muzikos.

Dar viena priežastis, kodėl Linco miesto vardas yra girdėtas ne vienam žmogui įvairiuose pasaulio kraštuose – garsusis Linco tortas (angl. Linzer cake). Pirmasis Linco torto receptas mus nukelia į 1653 metus, į Austrijos vienuolyną. Tai yra vienas iš seniausių tokio tipo tortų (angl. tart). Jis ruošiamas iš sviestinio tešlos krepšelio su maltais riešutais (ar riešutų miltais), pagardinto cinamonu ir tarkuotomis citrinų žievelėmis, o šis krepšelis tradiciškai pripildomas juodųjų serbentų uogiene ar džemu (amerikiečiai, tarp kurių šis tortas taip pat populiarus, dažniausiai renkasi aviečių uogienę, nors iš tiesų, šiek tiek nusižengiant tradicijoms, kiekvienas iš mūsų Linco tortą galime ruošti su savo mėgstamiausia uogiene, kad ir kokia ji bebūtų). Ant uogienės sluoksnio yra išdėliojamos tos pačios sviestinės tešlos juostelės, suformuojant tinklelį – toks tinklelis yra vienas iš būtinų Linco torto atributų, išskiriančių jį iš kitų tortų ar pyragų.

Europos šalyse ir JAV Linco tortą populiaru kepti Šv. Kalėdų laikotarpiu, tačiau tai tikrai ne vienintelis metas, kai žmonės mėgaujasi šiuo gardžiu kepiniu. Tiesa, pastaruoju metu Linco tortą savo populiarumu pralenkė kitas jo įkvėptas kepinys – XIX amžiuje išpopuliarėję Linco sausainiai (angl. Linzer cookies).  Šiems sausainiams naudojami tie patys produktai, tik paruošta ir iškočiota tešla yra ne įklojama į kepimo formą, o iš jos sausainių formelėmis spaudžiami dviejų rūšių sausainiai: pusė kepimui paruoštų sausainių turi būti kokios tik norite formos, tačiau be jokių išpjovimų (pilnaviduriai).

Tradicine yra laikoma paprasta apvali sausainių forma, tačiau galite rinktis ir kitokią, pavyzdžiui, šiais laikais labai populiarūs širdelės formos Linco sausainiai. Kita pusė sausainių turi būti tokios pačios formos kaip ir pirmieji, tik su mažais forminiais išpjovimais sausainio centre, vadinamais Linco akimis. Iškepti sausainiai yra pertepami uogiene, ir per sausainį su išpjovimu ji gražiai matosi – lygiai kaip ir per tešlos juostelių tinklelį, kuriuo puošiamas Linco tortas.

Taigi, be malonaus riešutinio skonio, Linco sausainių esmė yra jų forma, pertepimas ir puiki išvaizda, idealiai tinkanti ne tik kasdieniam, bet ir šventiniam stalui. Kad ir kokie būtų autentiški Linco sausainiai, šiandien juos galite ruošti įvairių formų ir pertepti savo mėgstamais džemais (tik atkreipkite dėmesį, kad šie turi būti pakankamai tiršti): ne tik juodųjų serbentų ar aviečių, tačiau ir slyvų, abrikosų, mėlynių ir kitais. Šiuos sausainius itin paprasta pritaikyti įvairioms progoms paminėti: žiemos švenčių metu galite iškepti snaigių formos sausainių ar sausainių su eglutės formos išpjovimais, Valentino dienai – širdelės formos sausainių, o vasarą rinktis gėlių formeles.

Fantazuokite, kurkite, kepkite ir mėgaukitės puikiu Linco sausainių skoniu!

{recipe|4339}