Pasaulinę diabeto dieną menininkė Agnė Kišonaitė Kaune pristatė paveikslą „Šeima“

Agnės Kišonaitės darbo „Šeima“ pristatymas
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-11-14 19:37
Šiandien, lapkričio 14 d., Kauno klinikose pristatytas joms dovanotas tapytojos, meno instaliacijų bei objektų autorės Agnės Kišonaitės darbas „Šeima“. Iš pačios menininkės panaudotų diagnostinių gliukozės juostelių sukurtas darbas tapo klinikose vykusio Pasaulinei diabeto dienai skirto renginio akcentu. Tai pirmasis iš šeimos temai dedikuoto ciklo paveikslų, kuriuos menininkė ketina sukurti per dvejus metus. Darbams reikalingų priemonių – diagnostinių juostelių A. Kišonaitė planuoja kreiptis į, kaip ir ji, diabetu sergančius žmones. Vien pirmajam paveikslui jų panaudota apie 2000.

Visą ciklą paveikslų dovanos Kauno klinikoms

„Menininkas kuria įtakotas aplinkos, o aš kasdien leidžiuosi insuliną, stebiu kraujo rodiklius. Prieš kelis metus pradėjusi įgyvendinti insulino švirkštų projektą, netrukus pradėjau kaupti panaudotas diagnostines gliukozės matavimo juosteles ir šiemet atėjo metas kurti iš jų. Visus šiuos metus Tarptautinė diabeto federacija skyrė temai „Diabetas ir šeima“ – būtent ji mane paskatino sukurti paveikslą, pavadinimu „Šeima“, – sakė jau ne pirmą jos pačios patiriamai ligai – diabetui skirtą meno objektą sukūrusi menininkė, siekianti atkreipti dėmesį į vis didėjantį šios ligos mąstą.

Kam dovanoti paveikslą, menininkei taip pat nekilo abejonių: „I Kauno klinikų Endokrinologijos skyrių nuvykau prieš trejus metus. Tuomet ieškojau būdų, kaip surinkti panaudotus insulino švirkštus iš diabetu sergančių žmonių savo projektui „Diabetas“. Pasakojau apie šią idėją gydytojams ir prašiau jų pagalbos. Klinikų endokrinologai entuziastingai palaikė mano kuriamą projektą – jie tikrai labai prisidėjo jį įgyvendinant“, – prisiminimais dalijosi A. Kišonaitė, kurios iš insulino švirkštų sukurtas meno objektas „Diabetas“ praėjusiais metais buvo pristatytas pasauliniame endokrinologų kongrese Abu Dabyje.

Agnės Kišonaitės darbo „Šeima“ pristatymas / Tomo Raižio nuotr.
Agnės Kišonaitės darbo „Šeima“ pristatymas / Tomo Raižio nuotr.

Kūrybai reikalingų diagnostinių gliukozės juostelių kreipsis į sergančiuosius diabetu

Kaip ir insulino švirkštų atveju, taip ir šį kartą menininkei jau teko kreiptis į šia liga sergančiųjų bendruomenę, prašant pasidalinti turimomis panaudotomis diagnostinėmis juostelėmis, nes paveikslui pabaigti jų pritrūko. „Žmonės gan greitai padėjo surinkti papildomą kiekį šių juostelių. Į su šia liga susidūrusius žmonės kreipsiuosi ir ateityje, prašydama padėti surinkti reikiamą kiekį juostelių kitiems paveikslų ciklo „Šeima“ darbams. Visi jie atiteks ir puoš Kauno klinikų Diabeto centro erdves, kurios ateityje primins galeriją“, – planais dalijosi menininkė.

Pristatydama pirmąjį Kauno klinikoms dovanotą paveikslą „Šeima“, A. Kišonaitė sakė, jog paveikslo kompozicija, konstruojama iš kairės apačioje į dešinę viršuje, nuteikia pozityviai, o šeimos vaizdavimas per grakščią grafinę liniją suteikia paveikslui lengvumo, linksmumo ir yra atsvara suklijuotoms kraujo juostelėms, simbolizuojančioms diabetą. Jos teigimu, būtent šeima yra didžiausias menininkės džiaugsmas ir stiprybė. „Stebėti rodiklius ir atlikti kasdienes procedūras būtina, bet į pačią ligą koncentruotis kuo mažiau – nukreipti mintis į darbą ir rūpestį šeima. Nors su vyru dirbame gana daug ir man dėl ligos dienų būna įvairių, tačiau kiekvieną vakarą leidžiame visi drauge, stebėdami kaip auga sūnus Henris, džiaugiamės kiekvienu momentu“, – sakė A. Kišonaitė.


Agnės Kišonaitės darbo „Šeima“ pristatymas / Tomo Raižio nuotr.
Agnės Kišonaitės darbo „Šeima“ pristatymas / Tomo Raižio nuotr.

Ruošiasi gruodį atidaromai autorinei kilimų parodai

Agnės paveiksle vaikus vaizduojanti linija neturi pabaigos ir suteikia galimybę kiekvienam tai interpretuoti savarankiškai. Pati menininkė atskleidžia su vyru galvojanti apie gausesnę šeimą, bet šiuo metu norintys džiaugtis augančiu Henriu. „Laukdamasi Henrio uoliai laikiausi disciplinos: mitybos, fizinio aktyvumo ir poilsio režimo, atidžiai stebėjau ligą. Aš ir toliau tai darau, tik gal ne taip griežtai. Tačiau apie ligą daug negalvoju, nes neturiu tam laiko“, – prisipažino A. Kišonaitė.

Vienas iš projektų, šiuo metu atimantis didžiąją dalį jos darbui skiriamo laiko, – pasiruošimas gruodį planuojamai atidaryti autorinei kilimų parodai. Jai kilimus iš natūralaus lino, pagal A. Kišonaitės tapybos darbus iš ciklo „Paukščiai“, audžia Lietuvos gamintojai. Parodoje bus eksponuojami ir 2015 m. konkurse „Geras dizainas“ Lietuvos dizaino prizą pelnę kilimai „Gervė“, „Žvirblis“, „Sniegena“, vėliau pristatyti konkurso nugalėtojų darbų parodoje Energetikos ir technikos muziejuje, Vilniuje. Šio ciklo kilimai puošia ir privačius namų interjerus Lietuvoje bei Šveicarijoje.

Naujausi straipsniai