Pasaulį užvaldžiusi dokumentika: kas gi tas kontroversiškasis „Tigrų karalius“?

Joe Exotic/Vida Press nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-04-13 21:47
„Tiger King: Murder, Mayhem and Madness“ – tai nauja „Netflix“ dokumentinė laida, dėl kurios iš proto eina visas internetas. Serijų epicentre – neeilinė asmenybė. Šiuo metu įkalinimo įstaigoje dienas leidžiantis Joe Exotic (57) save laiko vienu iš „kiečiausių“ tigrų augintojų Amerikoje, jis kartą net bandė kandidatuoti į JAV vadovo postą ir... pasak Joe, buvo neteisingai „išstumtas“ iš sosto ir uždarytas į kalėjimą. Joe Exotic 22 metams sėdo už grotų.

„Tiger King“ pasakoja Joe Exotic (tikrasis vardas yra Joseph Schreibvogel (vėliau pakeitęs pavardę į Maldonado-Passage), kuris laiko save vienu didžiausių tigrų augintojų ir veisėjų Amerikoje, istoriją. Spalvingasis personažas buvo Oklahomoje esančio miestelio egzotinių gyvūnų parko savininkas. Šis kaimo vietovėje esantis parkas kadaise pripažintas vienu didžiausių privačių zoologijos sodų Amerikoje.

Septynių dalių „Netflix“ dokumentikoje apžvelgiama ne tik išraiškinga Joe Exotic asmenybė, bet ir atveriamos bei pabrėžiamos įstatyminės ir moralinės laukinių kačių auginimo Amerikoje „piktžaizdės“.

Joe Exotic/Vida Press nuotr.
Joe Exotic/Vida Press nuotr.

Kiti laidų ciklo veikėjai – ne ką mažiau intriguojantys,  pavyzdžiui, buvęs vienas stambiausių pasaulyje narkotikų prekybos baronas (galimai buvęs pagrindine inspiracija filmo „Scarface“ kūrėjams) ar „daktaru“ save pristatantis Bhagavanas Antle, kurie taip pat augina laukines kates.

Nuo jų neatsilieka ir didžiausia laukinių kačių mylėtoja bei jų gynėja save įvardijanti Carole Baskin, kurios praeitis – gan miglota.

Didžiausia Joe Exotic priešė Carole stengiasi padaryti viską, kad „karalius“ nustotų veisęs tigrus ir skatina žmones palaikyti jos idėją prie laukinės gamtos negalinčius prisitaikyti gyvūnus laikyti tam sukurtame rezervate.

Pagrindinis Carole troškimas – suteikti kuo geresnį gyvenimą gyvūnams ir gelbėti juos nuo bet kokio išnaudojimo.

Toks elgesys, nepaisant mažyčio nukrypimo, kad moteris neoficialiai kaltinama pradanginusi savo antrą milijonierių vyrą, žavi už gyvūnų teises kovojančius amerikiečius. 

Carole Baskin/Vida Press nuotr.
Carole Baskin/Vida Press nuotr.

Kas gaunasi, kai susitinka gyvūnų teisės, šou pasaulis ir verslas? Intriguojanti dokumentika su absurdo priekoniu.

Joe Exotic šiuo metu yra nuteistas ir sėdi kalėjime – prie to prisidėjo ne vien jo „karštas temperamentas“ bet ir kiti šios istorijos personažai.

„Tigrų karalius“ kaltinamas terorizavęs Carole Baskin ir planavęs jos žmogžudystę, taip pat jis nuteistas kalėti dėl netinkamomis sąlygomis nelaisvėje laikytų laukinių gyvūnų.

Joe Exotic/Vida Press nuotr.
Joe Exotic/Vida Press nuotr.

Kas paskatino filmuoti tokią dokumentiką?

„Tiger King“ kūrėjus filmuoti šou primenačią dokumetiką paskatino apsilankymas pas privatų gyvūnų pardavėją, kurio mikroautobusiuko gale kūrėjai išvydo ir leopardą – tai kėlė daug klausimų apie laukinių gyvūnų pardavimus Amerikoje.

Joe Exotic/Vida Press nuotr.
Joe Exotic/Vida Press nuotr.

„Kuo labiau gilinomės į situaciją, tuo labiau mus stebino egzotinių gyvūnų entuziastai, kurie augina tokius faunos atstovus. Ypatingą nuostabą sukėlė tigrų ir liūtų augintojai – jie visi nori parodyti pasauliui, kokie jie yra ypatingi, kad jie moka ir gali auginti bei veisti laukines kates. Iš esmės visi augintojai yra tiesiog garbėtroškos ir žmonės, mintantys dėmesiu“, – teigė dokumentikos autoriai.

Tiesa, didžiąja tigrų globėja ir geradare save laikanti Carole Baskin buvo įsitikinusi, kad šis šou bus filmuojamas tam, kad parodytų pasauliui laukinių kačių auginimo ir veisimo keliamas problemas, tačiau kai dokumentika buvo ekranizuota, ji supyko, kad „iš skaudžios problemos buvo padarytas didelis šou“ – tai nėra netiesa, tačiau reikėtų nepamiršti ir globėjos personažo bei praeities, ką puikiai atskleidžia kontroversiškai vertinamas „Tigrų karalius“.

Temos:
Kinas

Naujausi straipsniai