„Pasaka“ rekomenduoja: penki dokumentiniai filmai meno gerbėjams

P. Pavlenskis
P. Pavlenskis
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-03-08 18:17
AA

Vakar Vilniaus širdyje įsikūrusiame kino teatre „Pasaka“ įvyko filmo „Pavlenskis: apnuogintas gyvenimas“ (angl. „Pavlensky: Life Naked“) premjera. P. Pavlenskis – radikalus menininkas, protesto priemone pasirenkantis savo paties kūną.

Protestuodamas prieš „Pussy Riot“ narių įkalinimą menininkas užsisiuvo burną; kritikuodamas Rusijos teisinę sistemą prie Sankt Peterburgo įstatymų leidžiamosios asamblėjos pastato Pavlenskis nuogas atsigulė įsisupęs į spygliuotos vielos ritinį, Raudonojoje aikštėje vinimi prie grindinio prisikalė sėklides.

Pavlenskis kuria gyvas skausmo skulptūras, kritikuodamas individo laisvę varžantį valdžios aparatą. Filme „Pavlenskis: apnuogintas gyvenimas“ žiūrovai gali iš arčiau pažinti prieštaringai vertinamą menininką, suvokti jo veikimo logiką. Žiūrovai išvys ir kaip radikalios pažiūros atsispindi su žmona bei kūrybine partnere Oksana Šalygina du vaikus auginančio P. Pavlenskio kasdieniame gyvenime.

Išskirtinės premjeros proga meno mėgėjams pristatome penketą įtraukiančių dokumentinių pasakojimų, supažindinančių su originaliais menininkais – nuo daugumai pažįstamos „Eames“ kėdės kūrėjų, bokso pirštinėmis paveikslus tapančio Ushio Shinohara iki bene garsiausios performansų menininkės Marinos Abramovič.

„Ai Weiwei niekada nesigaili“ („Ai Weiwei: Never Sorry“), rež. Alison Klayman, 2012 m.

„Nėra gracingesnės lauko sporto šakos nei akmenų svaidymas į diktatorius“, – sako Ai Weiwei. Jis – garsiausias Kinijos šiuolaikinis menininkas ir ryškiausias režimo kritikas. Ai Weiwei vardą pasaulis išgirdo 2008-aisiais, kai, padėjęs projektuoti Pekino olimpinį stadioną, vėliau viešai pareiškė, jog žaidynės tėra komunistų partijos propaganda. Nuo tada menininkas aktyviai kritikuoja opresyvų Kinijos režimą, kurdamas provokuojančius darbus. „Ai Weiwei niekada nesigaili“ – gyvas, informatyvus žvilgsnis į drąsaus ir charizmatiško menininko darbą, pažiūras ir visai nepompastišką kasdienį gyvenimą.

Marina Abramovič: dalyvauja menininkė“ („Marina Abramovic: The Artist is Present“), rež. Matthew Akersas, 2012 m.

„Performansas, tai peilis ir tavo kraujas, vaidinimas, tai netikras peilis ir pomidorų padažas“, – sako Marina Abramovič, menininkė, per savo ilgą ir įspūdingą karjerą ne kartą stačiusi savo kūną į nepatogias ir netgi pavojingas situacijas. Filme stebime menininkę, besiruošiančią vienam svarbiausių momentų jos karjeroje – didžiulei retrospektyvai Niujorko moderniojo meno muziejuje (MoMA). Tris mėnesius moteris kiekvieną dieną nepajudėdama iš vietos septynias su puse valandos akis į akį susitikdavo su visais prieš ją atsisėdančiais parodos lankytojais. Filmas ne tik piešia intriguojantį Marinos Abramovič portretą, bet ir kelia provokuojančius klausimus apie performanso meno vertę.

„Meilutė ir boksininkas“ („Cutie and the Boxer“), rež. Zachary Heinzerling, 2013 m.

„Meilutė ir boksininkas“ pristato japonų menininkų porą, įsikūrusią Niujorke, jau daugiau nei keturis dešimtmečius kuriančią, besipykstančią, mylinčią. Ant drobės bokso pirštinėmis tapantis, spalvingas pop meno skulptūras konstruojantis Ushio Shinohara ir jo žmona dailininkė Noriko kiekvienas savaip ieško savo balso ir vietos šiuolaikinio meno žemėlapyje.

„Eames: architektas ir dailininkė“ („Eames: The Architect & The Painter“), rež. Jasonas Cohnas, Billas Jersey, 2011 m.

Architektūra, baldų, grafinis dizainas, filmai, reklaminės kampanijos – atrodo, nėra srities, prie kurios nebūtų prisilietusi garsiausia ir įtakingiausia Amerikos dizainerių pora Charlesas ir Ray Eamesai. Kūrybine energija trykštanti pora įkvėps visus – ne tik moderniu dizainu besidominčius žiūrovus.

Nacionalinė galerija“ („National Gallery“), rež. Frederickas Wisemanas, 2014 m.

„Nacionalinė galerija“ kviečia pasižvalgyti po Nacionalinės Londono galerijos užkulisius. Švarus, minimalistinis pasakojimas atskleidžia kasdienį didžiulės meno institucijos ritmą, leisdamas žiūrovui dalyvauti viešųjų ryšių komandos susirinkime, meno istorijos paskaitoje, pamatyti, kaip vyksta regos negalią turinčių žmonių kūrybinės dirbtuvės ar nepaprasto kruopštumo reikalaujantis meno šedevrų restauravimo procesas.