Paliesiaus dvare – išskirtinio talento pianisto iš Izraelio Nitai Hershkovitso koncertas

Nitai Hershkovits
Nitai Hershkovits
Šaltinis: Žmonės
2021-09-30 15:41
AA

Pianistą ir kompozitorių Nitai Hershkovits BBC pavadino „tikru vunderkindu“. Charizmatiškasis atlikėjas turi nepaprastai stiprų balsą ir išsiskiriančią muzikinę viziją. Nitai, priešingai nei dauguma kitų atlikėjų, iš pradžių studijavo džiazą ir vėliau perėjo prie klasikos. Toks neįprastas muzikinis išsilavinimas prideda žavios eklektikos jo atlikimo stiliui.

Nitai gimė marokietės ir lenko šeimoje. Sulaukęs 12-os, pradėjo groti klarnetu ir, neilgai trukus, jau koncertavo profesionalioje scenoje. Būdamas penkiolikos, atrado meilę fortepijonui ir pasinėrė į improvizacijos pasaulį. Septyniolikos pirmą kartą laimėjo konkursą „Jazz Signs“ ir persikėlė į Tel Avivą, kad galėtų mokytis pas džiazo meistrus Amito Golano ir Yuvalo Coheno.

„Man patiko skambinti fortepijonu taip, tarsi gročiau saksofonu – po vieną natą“, – apie savo tuometinius muzikinius atradimus pasakoja Nitai. 

Vėliau menininkas susidomėjo kompozicija ir pradėjo kurti įvairiems atlikėjams iš Izraelio konservatorijos. Galiausiai ėmėsi klasikinės muzikos studijų, žinių sėmėsi iš garsaus Izraelio kompozitoriaus ir mokytojo Dr. Menahem Weisenberg ir klasikinio fortepijono mokytojo Amir Pedorovits. 

Nitai Hershkovits

Šiandien Nitai gali pasigirti tarptautiniais apdovanojimais, stipendijomis ir muzikos albumais, išleistais su įrašų milžinėmis. Jo koncertai vyksta prestižinėse koncertų salėse ir festivaliuose: „Salle Pleyel“, „Vienna Konzerthaus“, „l’Olympia“, „Alter Oper“, „North Sea Jazz Festival“, „Village Vanguard“, „Antibes Jazz Festival“, „Jazz à Vienne“, „Montreux Jazz Festival“, „Barbican Center“.

Nitai nuolat bendradarbiauja su pasaulinio garso atlikėjais ir kitų disciplinų menininkais – Avishai Cohen, Ari Hoenig group, Oded Tzur, Rejoicer (Yuvi Havkin), Georgia Anne Muldrow, Kurt Rosenwinkel, Mndsgn, Felix Colgrave, Amir Bresler, Yonatan Albalak ir kt.

Nitai Hershkovits

BBC yra pavadinę Jus vunderkindu. Kaip dėl to jaučiatės?

Su šiuo titulu nesitapatinu. Man tiesiog gera žinoti, kad žmonės jaučia tą stebuklą, kurį jaučiu aš, kai atlieku ar kuriu muziką.

Jūsų muzikinis kelias gan neįprastas – pradėjote nuo džiazo, vėliau susidomėjote klasikine muzika. Ko ieškote muzikoje šiandien?

Šiandien, kaip visada, tyrinėju garsus, kuriuos girdžiu galvoje. Dar pastaruoju metu man ypač aktualūs muzikos prodiusavimas ir atlikimas. Bendradarbiauju su skirtingais dainininkais ir atlikėjais, dirbu net prie kelių projektų iš karto.

Kas Jus labiausiai žavi muzikoje?

Mane iki šiol ir stebina, ir žavi faktas, kad muzika, visi tie garsai, liečia žmonių širdis. Be galo gražu, kad žodžiais neįmanoma visko pasakyti, aš ten ir gyvenu.

Nitai Hershkovits

Iš kur semiatės įkvėpimo kūrybai?

Šiuo metu klausausi daug filmų muzikos takelių. Nino Rota, Ennio Morricone. Įkvėpęs jų kaip oro, sėduosi prie pianino ir vystau gimusias idėjas kartais net kelias dienas iš eilės. Taip pat man patinka kurti kartu su kitais muzikantais – tokia kūryba įtraukia ir kviečia eiti į dar nepažintas teritorijas, be to, būna labai malonu, kai kiekvienas atskirai ir visi kartu atrandame bendrą skambesį.

Jūsų kūrinių pavadinimai labai poetiški. Kaip juos sugalvojate?

Dažniausiai improvizuoju, daug negalvoju. Mano nuomone, jie nebūtinai turi nešti prasmę, kaip, beje, ir pati poezija.

O ar galvojate apie kūrinio žinutę?

Taip. Jums neprivalo patikti mano muzika, bet prižadu, kiekvienas kūrinys yra kelionė su aiškia kryptimi. Noriu, kad žmonės, klausydamiesi mano muzikos, patirtų, išgyventų jausmus – ir tuos, kuriuos į kūrinį sudėjau aš, ir savuosius, galbūt pamirštus ar būtinus išjausti.

Kas yra Jūsų mėgstamiausi kompozitoriai ir atlikėjai?

Jų yra tikra galybė. Nuo Glenno Gouldo iki Ray‘aus Charles‘o. Tokie bendai kaip „Altin Gun“, „African High Life“... turkiškas folkas, marokiečių dainos. Pastaruoju metu žiūriu daug Andreso Segovia įrašų ir domiuosi jo gyvenimu – dabar šio menininko pasirinkimai ir muzika mane veda.

Nitai Hershkovits

Pandemija scenos gyvenime paliko randą. Kaip ji paveikė Jus?

Pastaruosius 6-erius metus gyvenau Niujorke ir pandemijai įsisiautėjus, grįžau į Izraelį. Norėjau būti arčiau savo šeimos ir draugų. Kartu su vietiniais muzikantais užsidarėme studijoje ir pradėjome kurti muziką, kuri gyvenant Niujorke niekaip negalėjo atsirasti. Tiesą pasakius, pandemijos metu užsimezgė kitoks požiūris į muziką ir kūrybą.

Galbūt mažiau judėjau fiziškai, bet muzikoje jaučiuosi nukeliavęs toli.

Visgi esate pratęs daug keliauti ir fiziškai. Kur Jūsų namai?

Šiandien – Tel Avivas, Izraelis. O kalbant bendriau, namai yra ten, kur draugai.

Jeigu galėtumėte keliauti laiku, kur keliautumėte ir ką darytumėte?

Vykčiau tiesiai pas Beethoveną ir tyliai kamputyje stebėčiau, kaip jis kuria sonatas fortepijonui.

Spalio 9 d. Paliesiaus dvaro koncertų salėje „Pasaga“ skambės Nitai Hershkovitso koncertas.