Paburkę ir tamsūs paakiai ryte? Gali būti kaltas ir metų laikas

Mergina / „Fotolia“ nuotr.
Mergina / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: vlmedicina.lt
2015-10-02 09:00
AA

Kartais atvaizdas veidrodyje ryte gali sugadinti nuotaiką visai dienai, o paburkę paakiai ar tamsūs ratilai po akimis sukelti didesnį rūpestį nei rimtas susirgimas.

Anatomiškai puri riebalinė ląsteliena, supanti akies orbitą, yra sudedamoji akies „apsauginio aparato“ dalis. Ties ja oda yra labai plona, todėl bet kokie skysčio pokyčiai organizme šiose zonose atsispindi ypač ryškiai, net ir nesant aiškiai matomų patinimų kitose kūno vietose.

Paburkusius paakius 50 proc. lemia pernelyg didelis alkoholio ar sūraus maisto vartojimas – dėl to organizme sulaikomi skysčiai, 30 proc. – sisteminiai inkstų susirgimai, alerginės reakcijos, 20 proc. – genetinės priežastys.

Tamsių ratilų po akimis priežasčių dar daugiau, bet dažniausios jų – vitamino K ir skysčių organizme stoka (priešingai, nes paburkusius paakius „dovanoja“ skysčių perteklius) bei padidėjęs kraujagyslių laidumas. Skylant hemoglobinui paakiai ne tik patamsėja, bet gali įgyti melsvą ar žalsvą atspalvį.

Ročesterio universiteto (JAV) specialistai aiškina, kad paburkę paakiai ir ratilai po akimis dažnai yra tik kosmetinis ir lengvai įveikiamas defektas, kurio priežastis – gero miego stoka ir sezono kaita. 82 proc. moterų tamsiais ir paburkusiais paakiais skundžiasi žiemos periodu, vasarą – tik 38 proc. moterų.

Taip pat skaitykite: Priežastys, kodėl jūsų paakiai pajuodę

Jie nustatė, kad žiemos laikotarpiu žmonės atrodo ketveriais metais ir aštuoniais mėnesiais vyresni. Saulės stoka lemia mažą vitamino D, K ir serotonino kiekį, dėl to padidėja nuovargis, rečiau aplanko malonūs pojūčiai. Oda tampa blyški ir perregima, o paburkimas paakiuose ir tamsūs ratilai ypač išryškėja.