Paaiškėjo daugiau detalių apie „Burning man“ mirusį žmogų: pasklido melagiena apie Ebolos virusą

„Burning Man“ dalyviai po liūties įstrigo dykumoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.
„Burning Man“ dalyviai po liūties įstrigo dykumoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt, BNS
2023-09-04 14:59
AA

Dešimtims tūkstančių žmonių, dalyvaujančių festivalyje „Burning Man“ Nevados dykumoje, liepiama taupyti maistą, vandenį ir degalus, nes po smarkios liūties, kuri užklupo šią vietovę, uždaryti įvažiavimo ir išvažiavimo keliai, pranešė festivalio organizatoriai. Valdžios institucijos vėliau pranešė tiriančios renginio metu įvykusią mirtį.

Paskelbta naujų detalių apie žmogaus mirtį festivalyje „Burning Man“ po to, kai apie 70 000 dalyvių užstrigo dykumoje netikėtai užklupus audrai.

Savaitgalį „Burning Man“ virto chaosu, nes dėl didelio potvynio tūkstančiai žmonių įstrigo festivalio vietoje, dalyviai buvo raginami taupyti vandenį, maistą ir degalus.

Šeštadienį pareigūnai atskleidė, kad festivalyje Nevados dykumoje žuvo vienas žmogus. Galiausiai „Burning Man Communications“ pranešime paskelbta, kad mirtis „nesusijusi su oro sąlygomis“.

Pershingo apygardos šerifo biuras vis dar tiria mirties atvejį.

„Burning Man“ dalyviai po liūties įstrigo dykumoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Dėl šios mirties internete pasklido gausiai paplitusios ir paneigtos sąmokslo teorijos, įskaitant melagingus teiginius apie Ebolos viruso protrūkį.

Festivalio organizatoriai paskelbė, kad pirmadienio vakarą planuoja sudeginti savo simbolį „Degantį žmogų“, nes dėl smarkaus lietaus ir potvynių teko šią tradiciją atidėti.

„Žmogaus sudeginimas“ neįvyks šį vakarą, sekmadienį, dabar jis planuojamas pirmadienį, 21 val. vakaro“, – sekmadienio vakarą atnaujintame pranešime teigė festivalio organizatoriai.

„Burning man“ festivalio nelaimė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Primename, kad Nevados šiaurės vakaruose vos per 24 valandas nuo penktadienio iki šeštadienio ryto iškrito 2–3 mėnesių lietaus kiekio – iki 0,8 cm. Dėl itin stiprus lietaus dykumos teritorija virto tirštu, molingu purvynu, per kurį, pasak festivalio lankytojų, per sunku eiti pėsčiomis ar važiuoti dviračiu.

„Artimiausiomis dienomis tikimasi daugiau lietaus, ir nesitikima, kad sąlygos pagerės tiek, kad būtų galima įvažiuoti transporto priemonėmis“, – sakoma Žemės valdymo biuro pareiškime, kurį gavo laikraštis „Reno Gazette Journal“.

Tiria mirties atvejį

Pershingo apygardos šerifo biuras sakė, kad tiria „mirties atvejį, kuris įvyko per šį lietų“. Valdžios institucijos viešai ligšiol neįvardijo asmens vardo ir vis dar nepateikė išsamios informacijos apie mirties aplinkybes.

„Šeimai buvo pranešta, mirtis tiriama“, – paskelbtame pranešime spaudai teigė šerifo biuras.

Vėliau šerifo biuras pranešė, kad žmogus buvo rastas užtvindytoje teritorijoje be gyvybės ženklų.

„Burning Man“ dalyviai po liūties įstrigo dykumoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kai kurie festivalio lankytojai ėjo pėsčiomis kelis kilometrus, kad pasiektų pagrindinius kelius, o kiti tikėjosi, kad naktį prognozuojamos audros nepablogins sąlygų, rašo CNN.

Pirmą kartą festivalyje dalyvavusi Hannah Burhorn šeštadienį interviu telefonu CNN sakė, kad dykumos smėlis virto tirštu moliu, visur telkšo balos ir purvas. Žmonės, norėdami neįklimpti purve, batus apvyniojo šiukšlių maišais ir „Ziploc“ maišeliais, o kiti tiesiog vaikščiojo basi.

Vartai ir oro uostas į Black Rock City, atokią vietovę šiaurės vakarų Nevadoje, lieka uždaryti, o į miestą ir iš jo įvažiuoti ar išvažiuoti draudžiama, išskyrus greitosios pagalbos automobilius, pranešė organizatoriai X, socialinės žiniasklaidos platformoje, anksčiau vadintoje „Twitter“.

„Nevažiuokite į Black Rock City! Įvažiavimas į miestą uždarytas likusiam renginio laikui“, – rašoma viename iš pareiškimų.

Išlikimo vadovas

Savo interneto svetainėje organizatoriai teigė, kad šiuo metu gali važiuoti tik keturiais ratais varomos transporto priemonės su visureigių padangomis.

„Bet kuri mažiau galinga transporto priemonė užstrigs. Jei automobiliai įstrigs keliuose mūsų stovyklaviečių teritorijose arba netoliese, išvažiuoti bus dar sunkiau“, – teigiama internetiniame festivalio išlikimo vadove „2023 Wet Playa Survival Guide“.

Jame taip pat rašoma, kad prireikus galima nueiti aštuonis kilometrus per purvą iki artimiausio kelio, iš kur šviesiuoju paros metu autobusais žmonės bus vežami į Riną.

Organizatoriai taip pat sakė, kad įrengė mobiliojo ryšio bokštus ir suteikė viešą prieigą prie belaidžio interneto, kad dalyviai galėtų naudotis ryšio priemonėmis.

Jie pridūrė, kad tokiems įvykiams pasiruošė, dalyvaudami imitacinėse pratybose.

Praėjusiais metais festivalis susidūrė su dideliais karščiais ir stipriais vėjais, dėl kurių lankytojai taip pat turėjo nepatogumų.

„Burning Man“ dalyviai po liūties įstrigo dykumoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Brido per purvą

Amaras Singh Duggalis ir jo draugai sugebėjo palikti festivalį, nužygiavę apie 2 mylias purvu, pasakojo jis CNN. Vaikinas apskaičiavo, kad jiems prireikė maždaug 2 valandų, kol pasiekė pagrindinį kelią, kur buvo sutarta, kad juos paims ir nuveš į Rino miestą, esantį maždaug už 120 mylių į pietvakarius nuo renginio teritorijos.

Penktadienio vakarą pamatę, kad lietus nesiliauja, Amaras ir jo draugai susitarė, kad kitą rytą juos pasitiks vairuotojas. Jie nusprendė išvykti, nes baiminosi, kad tualetai nustos veikti ir gali pritrūkti maisto, sakė jis.

„Mums pavyko, bet tai buvo tikras pragaras [eiti] per purvą“, – sakė Amaras Singh Duggalis. „Kiekvienas žingsnis buvo labai sunkus. Atrodė taip, tarsi eitume su dviem dideliais skaldos blokais ant kojų.“

Kalifornijos Kings Beacho gyventoja Amber Kramer sakė CNN, kad su savo grupe apsistojo kemperyje ir „jaučiasi gerai, kol turi maisto ir vandens. Įsikūrėme ant stogo ir stengiamės iš to išpešti kuo daugiau naudos“, – sakė A.Kramer.

Ji sakė, kad nerimauja dėl palapinėse apsistojusių žmonių, nes prognozuojama, kad vietovėje bus dar daugiau lietaus.

„Žmonių su kemperiais stovyklų vadovai klausė, ar jie turi vietos žmonėms su palapinėmis, nes laukiama dar vienos audros“, – sakė ji.

A.Kramer sakė, kad ji matė daug žmonių, kurie po stovyklą klampojo su šiukšlių maišais, prie kojų pririštais lipnia juosta, kad galėtų praeiti per purvą.

Iš San Francisko (Kalifornija) atvykusi Burhorn sakė, kad purvas toks tirštas, jog „prilimpa prie batų“, todėl judėti dar sunkiau.

Ji pridūrė, kad ji su draugais nesitikėjo lietaus – tik didelio karščio. Burhorn sakė, kad dykumoje įstrigę žmonės turi ribotą mobiliojo ryšio ryšį, todėl beveik neįmanoma sužinoti naujienų apie oro sąlygas ar gauti naujienų iš festivalio organizatorių.

„Viską sužinojome tik iš lūpų į lūpas, – sakė ji. – Ką tik kalbėjau telefonu su savo vaikinu, kuris man pateikė naujausią informaciją apie orus“.

Geroji pusė, pasak Burhorn, yra ta, kad žmonės vaikšto iš stovyklos į stovyklą, kad patikrintų kitus ir įsitikintų, ar jie turi pakankamai maisto ir vandens.

„Žmonės vis dar tikrai rūpinasi vieni kitais, o tai yra tarsi meilės burbulas“, – pridūrė ji.

Kasmet savaitės trukmės renginyje, kuris šiemet vyksta rugpjūčio 28–rugsėjo 4 d., dalyvauja daugiau nei 70 000 žmonių. Neaišku, kiek iš jų įstrigo dėl oro sąlygų.

„Burning Man“ festivalio dalyviai įstrigo dykumoje (12 nuotr.)
+6

Laukia dar daugiau liūčių

Mieste laukiama daugiau liūčių, organizatoriai pranešė atnaujintoje orų prognozėje. Nacionalinė meteorologijos tarnyba teigė, kad liūtys ir perkūnijos tęsis visą sekmadienį. Darbo dieną, pirmadienį, kai planuojama renginio pabaiga, prognozės rodo, kad vietovė sušils ir išdžius, bus giedra.

Nacionalinės meteorologijos tarnybos pranešimai apie kritulius rodo, kad nuo penktadienio ryto iki šeštadienio ryto toje vietovėje iškrito iki 0,8 colio kritulių – maždaug dviejų–trijų mėnesių kritulių kiekis šioje vietovėje šiuo metų laiku. Net ir nedidelis kritulių kiekis gali sukelti potvynius sausoje Nevados dykumoje.

Žemės valdymo biuras, kurio jurisdikcijai priklauso festivalio teritorija, pataria į „Burning man“ festivalį vykstantiems žmonėms „apsisukti ir važiuoti namo“, nes keliai šioje teritorijoje lieka uždaryti, teigiama „Reno Gazette-Journal“ gautame pranešime.

„Per pastarąją parą lietus sukūrė situaciją, dėl kurios reikėjo visiškai sustabdyti transporto priemonių eismą vietovėje. Artimiausiomis dienomis tikimasi daugiau lietaus, todėl nesitikima, kad sąlygos pagerės tiek, kad į vietovę būtų galima įvažiuoti transporto priemonėmis“, – rašoma pareiškime.

1986 metais San Franciske pradėto festivalio „Burning Man“ tikslas – būti neapibrėžtu renginiu, esančiu kažkur tarp kontrkultūros šventės ir dvasinių rekolekcijų.

Iš pradžių festivalis „Burning Man“ buvo organizuojamas San Francisko paplūdimyje.

2018 metais festivalio „Burning Man“ biudžetas siekė beveik 45 milijonus JAV dolerių (41,5 mln. eurų).

Paskutinį kartą festivalyje dalyvavo daugiau nei 75 tūkst. dalyvių, t. y. mažiau nei 2019-aisiais.

Kasmet festivalio kulminacija – iškilmingas 12 metrų aukščio figūros sudeginimas.

Nuo 1990-ųjų jis rengiamas Juodosios uolos dykumoje – saugomoje teritorijoje Šiaurės vakarų Nevadoje.

Festivalis kiekvieną vasarą vyksta Black Rock City – laikiname metropolyje, kuris kasmet pastatomas festivaliui. Miestelyje įrengiamos įvairios paslaugos, avarinė, saugos ir sanitarinė infrastruktūra.

Kaip rašoma festivalio interneto svetainėje, dešimtys tūkstančių dalyvių keliauja į miestą ir iš jo dviejų juostų greitkeliu, kad patektų į festivalį. Dėl koronaviruso pandemijos festivalis buvo atšauktas 2020 ir 2021 m.