P.Vanago ir M.Drobiazko atviras laiškas prezidentui: neužtrenkite durų S.Ambrulevičiui ir A.Reed

Allison Reed ir Sauliaus Ambrulevičiaus, Povilas Vanagas ir Margarita Drobiazko / Scanpix ir Teodoro Biliūno nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2022-01-17 17:43
Legendinė čiuožėjų pora Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas atviru laišku kreipėsi į šalies prezidentą Gitaną Nausėdą dėl Lietuvos pilietybės suteikimo išimties tvarka šokėjai ant ledo Allison Lynn Reed. Laiške dailiojo čiuožimo žvaigždės priminė ir savo „labai slidų, sunkų“ kelią į tarptautinę olimpinę areną. Legendinė pora prašo šalies vadovą išgirsti, kitaip istoriniai rezultatai po keletos dienų taps tik įrašu vadovėliuose.

ATVIRAS LAIŠKAS LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTUI GITANUI NAUSĖDAI

„Ką tik pasibaigė 2022 m. Europos dailiojo čiuožimo čempionatas, kuriame puikiai pasirodė mūsų šokėjai ant ledo Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius užimdami istorinę 8-tą vietą. Jie yra pirmieji, po mūsų, pasiekę tokį aukštą rezultatą Europos čempionate. A.Reed ir S.Ambrulevičius ne tik atsidūrė pirmajame dešimtuke, bet pasauliniame keturių metų šokių ant ledo reitinge pakilo į 12-tą iš 134 reitinguotų porų, o šio sezono pasauliniame reitinge rikiuojasi aukštoje 7 vietoje. Jie taip pat iškovojo teisę antrajai Lietuvos šokių ant ledo porai dalyvauti 2023 m. Europos dailiojo čiuožimo čempionate, kuris vyks Helsinkyje (Suomija).

Saulius Ambrulevičius ir Allison Reed / „Scanpix“ nuotr.
Saulius Ambrulevičius ir Allison Reed / „Scanpix“ nuotr.

Tuometinis LTOK prezidentas atsisakė vežti mūsų porą į Albervilio olimpiadą, nes Margarita buvo ne Lietuvos, o Rusijos pilietė.

Mūsų kelias į tarptautinę olimpinę areną buvo labai slidus ir sudėtingas. Prisimename visas penkerias olimpines žaidynes, kuriose teko dalyvauti, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę.

Turbūt labiausiai įsiminė 1992 m. olimpinės žaidynės Albervilyje, kai tuometinis LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas atsisakė vežti, visą olimpinį ciklą kartu čiuožusią ir turėjusią tarptautinių varžybų patirtį bei laimėjimų, mūsų porą, nes Margarita buvo ne Lietuvos, o Rusijos pilietė.

Nuo mūsų ir Lietuvos čiuožimo federacijos buvo nuslėptas faktas, kad Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) buvo priėmęs sprendimą Albervilio žiemos olimpinėse žaidynėse buvusių sovietinių respublikų sportininkams netaikyti pilietybės reikalavimo.

Visa tai mes sužinojome 1992 m. sausio mėnesio gale po pirmojo savo Europos dailiojo čiuožimo čempionato Lozanoje (Šveicarija), kuomet  kreipėmės į Tarptautinio Olimpinio Komiteto direktorių Gilbertą Felli, kuris buvo ir Europos dailiojo čiuožimo čempionato Lozanoje organizacinio komiteto pirmininkas.

Iš jo mes ir sužinojome, kad galime vykti į Albervilio žiemos olimpines žaidynes. Mums būnant šalia, G.Felli paskambino A.Poviliūnui ir įsakė sušaukti neeilinį LTOK Vykdomojo Komiteto posėdį, kuriame būtumėm oficialiai patvirtinti Lietuvos olimpinės delegacijos nariais.

Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas / Organizatorių nuotr.
Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas / Organizatorių nuotr.

Tuo metu visa Lietuvos olimpinė delegacija jau buvo nuvykusi į Albervilį ir pradėjusi treniruotis. Mes tiesiai iš Lozanos, po neeilinio LTOK posėdžio, kur buvome patvirtinti tikraisiais olimpinės rinktinės nariais, vykome į Albervilio olimpines žaidynes. Jei tuomet mes nebūtumėm sudalyvavę savo pirmose olimpinėse žaidynėse, mūsų pora būtų iširusi, o Lietuvos vardas neskambėtų penkiose olimpinėse žiemos žaidynėse, iš kurių mes net trijose iškovojome prizines vietas.

Tik  didžiulių Tarptautinio olimpinio komiteto narių pastangų dėka, mes išvykome į pirmąsias savo gyvenimo olimpines žiemos žaidynes. 2000 m. Lietuvai iškovojome pirmuosius Europos bei pasaulio čempionatų bronzos medalius. 2002 m. Solt Leik Sičio žiemos olimpinėse žaidynėse pasiekėme aukščiausią 5 vietą, kurios iki šiol nepagerino nė vienas žiemos sporto šakų atstovas.

Šiandien situacija pasikeitusi. LTOK palaiko, finansuoja bei savo rekomendacijomis siekia, kad patys stipriausi Lietuvos žiemos sporto šakų atstovai vyktų ir reprezentuotų šalį olimpinėse žaidynėse, į kurias paskutinė vardinių paraiškų padavimo diena š.m. sausio 24 d. 

Visa Lietuva išgyveno ir liūdėjo, kuomet Lietuvos krepšinio rinktinė (kurie ne vienose olimpinėse žaidynėse yra iškovoję medalius), papildomose atrankos varžybose, neiškovojo kelialapio į 2021 m. Tokijo vasaros olimpines žaidynes. Visi galėjo išvysti, kaip nelengva iškovoti šį kelialapį.

Verta paminėti, kad mūsų šokėjai ant ledo Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius kelialapį į 2022 m. Pekino žiemos olimpines žaidynes iškovojo iš pirmo karto  kovo mėnesį 2021 m. pasaulio dailiojo čiuožimo čempionate, o ne papildomose atrankos varžybose, kurios vyko praeitą rugsėjį. Jie pataikė visus tritaškius, įmetė visas baudas ir nepaslydo, aplenkdami daugiau nei pusę porų.

Nuoširdžiai prašome Jūsų rasti galimybę suteikti Lietuvos pilietybę Allison Lynn Reed, kad ateityje ši be galo darbšti, nuoširdi, švytinti pagarba ir optimizmu sportininkė nebesusidurtų su sunkumais ir reprezentuotų Lietuvą ne vienose žiemos olimpinėse žaidynėse su Sauliumi Ambrulevičiumi.

Neužtrenkite durų veržliam ir be galo perspektyviam sportininkui S.Ambrulevičiui, kuris kaip Lietuvos pilietis atidavė visą save Lietuvos vardo garsinimui ir net 23 metus siekė galimybės atstovauti Lietuvą žiemos olimpinėse žaidynėse.

Dar būdamas pavienininku jis dalyvavo ne viename Europos bei pasaulio dailiojo čiuožimo čempionate, tačiau jo talentas atsiskleidė tik čiuožiant poroje kartu su Allison Reed. Mes galime matyti kaip ženkliai šoktelėjo jo rezultatai. Tad neatimkime galimybės šiam jaunam ir atsidavusiam sportininkui įgyvendinti viso gyvenimo svajonės – dalyvauti žiemos olimpinėse žaidynėse, kartu su partnere Allison Reed, be kurios nebūtų pasiekta tokių aukštų rezultatų.“

Atvirą laišką pasirašė penkių žiemos olimpinių žaidynių dalyviai, Europos bei pasaulio čempionatų šokių ant ledo prizininkai Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas.

Naujausi straipsniai

Slaugos namai Trakuose / Įstaigos nuotr.

Reklama