„Oskaras“ – prestižinė Holivudo statulėlė

„Oskarai“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2013-02-23 10:00
Ši paauksuota statulėlė tėra 34 centimetrų aukščio ir sveria vos 3,85 kilogramo, tačiau „Oskaras“ Holivude prilygsta šventajam Graliui.

Kino pasaulio simboliu tapusi statulėlė buvo sukurta 1929-aisiais, praėjus dvejiems metams po JAV Kino meno ir mokslo akademijos įkūrimo, vadovaujant kino studijos „Metro-Goldwyn-Mayer“ (MGM) galvai Louisui Mayeriui.

Šis sumanymas kilo MGM meno direktoriui Cedricui Gibbonsui, o pirmąją statulėlę, vaizduojančią ant kino juostos ritės stovintį riterį su kryžininko kalaviju, išraižė Los Andželo menininkas George'as Stanley.

Nors per ateinantį sekmadienį vyksiančią ceremoniją bus paskelbti nugalėtojai tik 24 kategorijose. Kino akademija visada būna iš anksto paruošusi daugiau „Oskarų“ – jeigu laimėtojų būtų daugiau, ypač kai apdovanojami geriausio metų filmo prodiuseriai.

Dėl metalo stygiaus per Antrąjį pasaulinį karą „Oskarai“ trejus metus buvo gaminami iš dažyto gipso.

Ant kiekvieno „Oskaro“ pjedestalo išgraviruotas serijos numeris ir užrašas, primenantis savininkui, kad statulėlė negali būti parduota, dovanota arba perduota kam nors kitam, negrąžinus jos Akademijai.

Akademija turi teisę išpirkti statulėlę už 10 dolerių ir 2008 metais laimėjo teisinę kovą su aktorės Mary Pickford palikuoniais, norėjusiais parduoti prestižinį apdovanojimą.

1993 metais „Oskaras“, kurį 1945 metais pelnė Joan Crawford už vaidmenį filme „Mildred Pirs“ (org. "Mildred Pierce"), buvo parduotas aukcione už 68,5 tūkst. dolerių, o pernai gruodį režisieriui Orsonui Wellesui įteikta statulėlė už filmą „Pilietis Keinas“ (org. "Citizen Kane") buvo nupirkta už 861 tūkst. dolerių.

Iš pradžių šios statulėlės buvo liejamos iš bronzos ir paauksuojamos, tačiau prie į kelerius metus buvo pereita prie britaniumo lydinio, panašaus į alavą, kuris padengiamas variu, nikeliu ir sidabro lydiniu, o galiausiai – 24 karatų auksu.

Dėl metalo stygiaus per Antrąjį pasaulinį karą „Oskarai“ trejus metus buvo gaminami iš dažyto gipso. Po karo laureatams buvo pasiūlyta pasikeisti savo statulėles į paauksuotas.

Nuo 1982 metų jas gamina Čikagoje įsikūrusi bendrovė „R.S.Owens“, o kiekviena statulėlė kainuoja apie 18 tūkst. dolerių.

Daugeliui kyla klausimas, iš kur kilęs šio apdovanojimo pavadinimas?

Oficialiai šios statulėlės vadinamos Kino akademijos garbės apdovanojimais, tačiau jos populiarus vardas siejamas su Akademijos bibliotekininke Margaret Herrick, vėliau tapusia jos vykdomąja direktore – ji kartą užsiminė, kad statulėlė jai primena jos dėdę Oscarą.

Kino akademija „Oskaro“ pavadinimą oficialiai pripažino tik 1939 metais, tačiau jau 1934-aisiais jis buvo pakankamai plačiai žinomas, kad Holivudo skiltininkas Sidney Skolsky pavartojo rašydamas apie Katharine Hepburn pirmąją pergalę geriausios aktorės kategorijoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Naujausi straipsniai