Organizmo detoksikacija – reikia ar ne? Žinomų moterų pasisakymai

Julija, Vaiva ir Larisa / V. Ovadnevo ir G. Skaraitienės nuotr.
Julija, Vaiva ir Larisa / V. Ovadnevo ir G. Skaraitienės nuotr.
Šaltinis: „Laimė“
2018-04-08 14:39
AA

Pavasaris skatina kalbas apie detoksikaciją. Vieni mini kepenis, inkstus, žarnyną, kiti apibendrina: „Reikia išsivalyti organizmą!“ Bet ar tikrai to reikia? Argi žmogaus kūnas nėra gamtos užprogramuotas išsivalyti pats, be specialių dietų ir procedūrų?

Kryžiuojamos špagos

Detoksikacija turi ir šalininkų, ir priešininkų. Kurios pusės argumentai jums skamba svariau?

Taip!

  1. Organizmas geriau drėkinamas (nes detoksikuojantis paprastai geriama daug skysčių).
  2. Stimuliuojamas žarnyno darbas, šalinami toksinai.
  3. Padaugėja energijos.
  4. Pamažėja svoris.
  5. Pagerėja odos būklė.

Ne!

  1. Organizmas turi įgimtą detoksikacijos sistemą (kepenys, inkstai, imuninė sistema), kurią tereikia palaikyti subalansuotai maitinantis, išsimiegant, sportuojant.
  2. Ilgiau trunkanti detoksikacija badaujant gali sukelti būtinų organizmui maisto medžiagų stygių.
  3. Kyla rizika, kad sulėtės medžiagų apykaita.
  4. Detoksikacija sukuria silpnumą, stresą.
  5. Numestas svoris paprastai grįžta su kaupu.

4 nuomonės

Šių moterų darbas, amžius, patirtis skiriasi – juo labiau buvo įdomu sužinoti, ką jos mano apie detoksikaciją.

Inga Žuolytė, kūno rengybos trenerė: „Nemanau, kad organizmo detoksikacija – veiksminga. Darbas mane suveda su daug moterų, kurios trokšta pasigražinti kūno formas, numesti svorio. Jos yra išmėginusios įvairių dietų ir detoksikacinė – viena iš jų. Paprastai išgirstu, kad greitai palūžo: „Mėginau pagyventi vien su sultimis, tačiau ištvėriau tik porą dienų, nes jutau didelį silpnumą.“ Beje, svorio numetimas šitokiu būdu – dalykas, kuris ilgai nedžiugins, nes nutraukus griežtą dietą kilogramai grįžta bumerangu.

Tikiu, kad yra žmonių, kurie tam tikrą laiką gerdami vien skysčius – žalieji kokteiliai populiariausi – pajunta gerų pokyčių, tačiau savo aplinkoje nesu su tokiais pavyzdžiais susidūrusi. Sakyčiau, trumpalaikė detoksikacija – variantas žinantiems, kad blogai maitinasi, ir norintiems suteikti kūnui atokvėpį. Tačiau bėda ta, kad labai dažnai tokie žmonės po detoksikacijos puola kirsti maisto, nes juos kankina alkis. Vieną dieną išsivalo organizmą, kitą dieną grįžta prie senų įpročių...

Aš – už subalansuotą mitybą visus metus. Esu įsitikinusi, kad žmogus, kuris kasdien maitinasi sąmoningai, duoda savo kūnui visko, ko jam reikia: angliavandenių, baltymų, riebalų, mineralų, vitaminų (gaunamų iš kruopų, mėsos, žuvies, daržovių, vaisių), elgiasi tinkamai savo sveikatos atžvilgiu.“

Tinklaraštininkė Inga Žuolytė šventė 23-iąjį gimtadienį / Marek Germanovich nuotr.

Vaiva Budraitytė, būrėja, astrologė: „Visus veikia bėgantis laikas, tačiau galime rinktis, kaip senti, – mažiau ar daugiau sirgdami. Aš manau, kad detoksikacija organizmui naudinga, ir ją darau. Praktikuoju badavimą – kartais trumpesnį, kartais ilgesnį. Pirmą kartą išmėginau jaunystėje, nes ieškojau būdo, kaip pagerinti virškinimą. Rytų medicinos požiūriu, jei žmogus dukart per dieną nepasituština, jam būtina skubiai imtis priemonių, o pas mus yra gydytojų, kurie teigia, kad nieko baisaus, kai tuštinamasi dukart per savaitę...

Man taip buvo ir aš norėjau, kad padėtis pasikeistų. Kai žarnynas funkcionuoja tinkamai, organizmas kur kas geriau tvarkosi su toksinais. Laukdamasi sūnaus ir jam gimus irgi badavau. Rezultatas buvo nuostabus – mano vaikas nesirgo. Nuo tada, kai perkopiau per trisdešimt, pertraukų nebedarau ir reguliariai valausi organizmą gerdama tik vandenį. Pastebėjau, kad man tinka dešimt ir daugiau dienų trunkantis badavimas: jam pasibaigus protas tampa toks aiškus!

Iš Didžiosios Britanijos pas mane buvo atvežta visiškai išsekusi mergina, kurios 90 proc. valgiaraščio sudarė gruzdintos bulvytės ir kokakola. Ji laikė save vegane.

Mano vyras prieš kelerius metus badavo sausai, nevalgydamas ir negerdamas, paskui pasidarė kraujo tyrimą. Gydytoja konstatavo, kad jo kraujas – idealus. Mes su Gaudentu nesame ekstremalai, ir tie žmonės, kurie deklaruoja gyvenantys sveikai, bet atrodo perkarę, mums nekelia pasitikėjimo, jų pavyzdžiu sekti nesinori. Kita vertus, kai kurių žmonių suvokimas, kaip reikia maitintis, tiesiog šokiruoja. Iš Didžiosios Britanijos pas mane buvo atvežta visiškai išsekusi mergina, kurios 90 proc. valgiaraščio sudarė gruzdintos bulvytės ir kokakola. Ji laikė save vegane... O juk veganinė mityba, jei viskas daroma apgalvotai, puikiai detoksikuoja organizmą. Su sąlyga, kad nepuolama į kraštutinumus: viskas turi būti su saiku, laiku ir vietoje.

Tiems, kas nori išmėginti detoksikaciją, yra iš ko rinktis: galima nevalgyti ir gerti šilto vandens, valgyti vien vaisių ir daržovių, laikytis monodietos, gerti vandens ir maltų sėmenų mišinio triskart per dieną (1 šaukštas sėmenų stiklinei vandens)... Pastaruoju būdu per tris dienas organizmas išvalomas nuostabiai!“

Vaiva Budraitytė / Viganto Ovadnevo nuotr.

Larisa Kalpokaitė, aktorė: „Detoksikacija – toksinų išvalymas, bet kas jie tokie, tiesą sakant, nelabai įsivaizduoju. Alkoholis, nikotinas, visos kitos kenksmingos medžiagos, kurios vienaip ar kitaip patenka į organizmą... Kaip išsivalyti? Gerti daugiau vandens, bent laikinai atsisakyti to, kas tų toksinų parūpina. Prisiminiau pasninkus: jie juk ne šiaip sugalvoti, neatsitiktinai įvairios religijos ragina kurį laiką susilaikyti nuo maisto ir alkoholio. Taigi keliskart per metus daryti tokią detoksikaciją, matyt, sveika.

Esu išbandžiusi profilaktinį žarnyno, kepenų valymą medikų rekomenduotomis žolelėmis, kurių man atsiųsdavo iš JAV. Išbandžiau ir hidrokolonoterapiją, žarnyno valymą vandeniu, tačiau man vieno karto pakako, kad apie šį būdą daugiau nė pagalvoti nenorėčiau. Visiškas košmaras! O pasiryžau tai procedūrai dėl grožio, norėdama numesti svorio, nes juk detoksikacijos šalininkai teigia, kad ją praktikuojant ir svoris krinta.

Iš savo patirties galiu pasakyti, kad vienkartinės akcijos nieko gero neduoda: jei nori sulieknėti, neteršti organizmo, turi nuolat galvoti, ką valgai. Būtent laikydamasi griežtos dietos aš ir sulieknėjau, bet priežastis, kodėl galų gale smarkiai pakeičiau savo mitybą, buvo sveikata, o ne grožis. Kai dabar prisimenu, kaip elgiausi vartodama žoleles... Juk valgiau tą patį, ką ir anksčiau, nieko neatsisakiau ir toksinai tekėjo į organizmą tokiais pat kiekiais... Šiandien galiu pajuokauti, kad tuo metu toksinų, matyt, man labai reikėjo! Taip negalima elgtis. Beje, kas jau kas, o pirtis tikrai labai gerai detoksikuoja.“

Larisa Kalpokaitė / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Julija Steponavičiūtė, modelis, tinklaraščio kitchenjulie.com autorė: „Mano supratimu, detoksikacija – atsisakymas organizmo dirgiklių, to, nuo ko žmogus jaučiasi apsunkęs, pavargęs. Taip jaustis jis gali, jei pastaruoju metu vartojo daug produktų, kurie rūgština organizmą: tai – mėsa, saldumynai, pieno produktai, alkoholis, kava...

Kodėl keletą dienų nepavalgius daugiau žalio, gyvo maisto, t. y. daržovių, vaisių, neatsisakius paminėtų produktų ir tokių, kuriuose yra organizmui svetimų, jį galinčių dirginti priedų? Labai svarbu klausytis organizmo, o apie savijautą signalizuoja įvairūs pojūčiai: skrandis streikuoja, virškinimas stringa, galvą skauda...

Aš gyvenime vadovaujuosi saiko ir pusiausvyros principu, neabejotinai padedančiu palaikyti gerą savijautą. Esu mėginusi valyti organizmą tris dienas gerdama sultis, bet ryškaus skirtumo nepajutau – galbūt todėl, kad stengiuosi maitintis subalansuotai. Manau, kad pabandyti verta – kodėl gi ne? – tačiau dažnai daryti to nereikėtų, nes sulčių perteklius irgi nėra gerai. Turiu lėtaeigę sulčiaspaudę, kuri maksimaliai išsaugo vertingąsias vaisių ir daržovių medžiagas, ir retkarčiais išsispaudžiu sulčių, o žiemą praktikuoju imbierų „šotus“ nuo peršalimo.

Gražiausiai atrodau tada, kai valgau tai, ko norisi, įvairių produktų, ir esu rami, nepatiriu stresinių situacijų.

Esu daug skaičiusi apie tai, kaip žmonės išsigydo ligas badavimu. Nemėginau šiuo būdu valytis organizmo, bet būtų įdomu patirti: koks jausmas, kai dienų dienas nieko nevalgai... Tačiau, žinot, ką pastebėjau? Kad gražiausiai atrodau tada, kai valgau tai, ko norisi, įvairių produktų, ir esu rami, nepatiriu stresinių situacijų. Maistas juk neretai tampa būdu save paguosti, nuraminti, „suvalgyti“ blogas emocijas – tada jau nebekontroliuoji, ko ir kiek dedi į burną. Kai pernelyg kontroliuoji (o detoksikacija – vienas iš kontrolės būdų), pats kuri sau stresą ir save prievartauji.“

Julija Steponavičiūtė / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.