Nyderlandai garsėja tiek tūkstančiais malūnų, tiek ir šimtais laisvių: ką būtina juose aplankyti?

Olandija – nuostabių atradimų šalis / „Shutterstock“ nuotr.
Olandija – nuostabių atradimų šalis / „Shutterstock“ nuotr.
Neringa Černiauskienė, žurnalui „Laimė“
Šaltinis: „Laimė“
2020-09-19 08:56
AA

Švęsti gyvenimą olandai moka be jokių deadline᾽ų. Nesibaigiančioje kasdienybės šventėje žydi tulpės, kvepia kava ir anyžiniai saldainiai. Žinoma, kad liejasi alus, vitrinose pilvus atkišę pūpso sūriai ir visur parkuojami dviračiai, kuriais, beje, ne visada grįžtama namo.

Žurnalą „Laimė“ prenumeruokite ČIA.

Patys olandai sako: taip jau yra. Po naktinio gyvenimo tirštų glamonių ir kvapnaus dūmelio, kurio nepajėgūs išsklaidyti tūkstančiai šalyje uoliai sparnais mosuojančių vėjo malūnų, nelengva minti.

Smarkiausi vakarėliai – sostinėje Amsterdame, persmelktame visuotinės laisvės. Visa šalis tokia ypatinga laisve dvelkia. Dar žavi bendryste, draugiškumu, sveika ironija. Visi atsipūtę, šypsosi, semia gyvenimą pilnomis rieškučiomis, veltui neleisdami nuvarvėti nė lašeliui. Būsena – tarsi valgytų varškėtukus su vyšnių uogiene. Patirti to jausmo, kai gera kaip pas mamą, į šalį ir traukiama. Vien Amsterdamą kasmet aplanko apie 10 mln. užsienio turistų. Vienas žaviausių Europos miestų ypatingas ir tuo, kad daugiau kaip 50 proc. teritorijos užima vanduo ir parkai. Jame ir 100 km ilgio kanalų kelias bei 1,5 tūkst. tiltų.

Amsterdamą kasmet aplanko apie 10 mln. užsienio turistų

Tikinama, kad gražiausias – vakarais 1,2 tūkst. šviečiančių lempučių tvieskiantis Magere Brug. Juo galima pasigrožėti ir iš vandens, plaukiant nuomotu laiveliu. Laiveliais po miestą susisiekia ir patys gyventojai, turintys leidimus prisišvartuoti krantinėse. Kai kam jie tampa ir namais – ant denio čirškinamos dešrelės, šąla žalios skardinės, induose žydi bites ir fotoaparatų blykstes viliojantys gėlynai. Amsterdamas tarsi pramogų, mados, naktinio gyvenimo gidas ir jeigu nesilaikote taisyklės must see ir nedegate noru aplankyti šimtus čia esančių muziejų, kurių išskirtinumas itin akcentuojamas, būkite tiesiog gatvėje ir tik stebėkite. Kiek čia kūrybiškų asmenybių ir laisvės! Visa tai kaip gaivus vėjas nupučia mūsų galvose sutupdytus stereotipus, kas norma, o kas – ne, nelieka jokios baimės būti, kuo esi, ir daryti, ką nori.

Amsterdamas / „Shutterstock“ nuotr.

Gyvenimas laisvas ir rieda dviračiais

Dviratis olandams jau seniai tapo greičiausia susisiekimo priemone ir gyvenimo būdu. Šalyje jų suskaičiuota apie 18 mln. Amsterdame dviračių yra daugiau negu žmonių ar automobilių. Trimis aukštais stotyse statomi, turistams dažnai primena dviračių muziejus. Ir eksponatų skaičius tik didėja – po naktinių šėlionių, nerandant savojo arba jam atsidūrus kanale, perkamas naujas. Ne kažin kiek paprasti ir kainuoja. Dviračiai tarsi draugai. Kaip ištikimi šunys išveda rytais iš namų, kantriai laukia ir link namų traukia. Nepaisant oro sąlygų, nukaksi, kur reikės.

Universiteto studentų sąjungos padeda lengvai integruotis ir užtikrina aukščiausią gyvenimo kokybę


 

Be meilės dviračiams, menui (šalyje didžiausias muziejų tankis visame pasaulyje – kone tūkstantis), alui, gėlėms, kurios, beje, jau auginamos ir Afrikoje, olandai garsėja liberalumu. Ko nori, tas leista. Ir tai nėra silpno būdo žmonių bruožas ar postas iš koučinimo pamokėlės „ai, tebūnie tėkmė“. Ne, čia kartais iriamasi smarkiai prieš srovę. Kad ir pirmiesiems priimant įstatymus legalizuoti gėjų santuokas, eutanaziją, kanapes ir kitų „lengvų“ narkotikų vartojimą, negudraujant prisipažinti, kad pusė šalies gyventojų yra oficialūs ateistai ir netiki nei į vieną religiją, nei į vieną dievą. Bet tai dovanoja ir valią, ir išskirtinumą. Šiandien Nyderlandai – laisviausia Europos šalis, garsėjanti tiek tūkstančiais malūnų, tiek ir šimtais laisvių. Dėl puikių sąlygų studentauti ir idealiai veikiančios socialinės sistemos ją renkasi ir studentai. Vien Delftas, spalvingos istorijos ir kultūros olandų universitetinis miestas, patogiai įsikūręs pusiaukelėje tarp Roterdamo ir Hagos, į technikos universitetą kasmet suvilioja apie 20 tūkst. studentų, kurie sudaro apie 30 proc. miesto gyventojų populiacijos. Universiteto studentų sąjungos padeda lengvai integruotis ir užtikrina aukščiausią gyvenimo kokybę nuo būsto paslaugų, įdomių laisvalaikio leidimo būdų iki nemokamo atsipalaidavimo kokteilio kartą per savaitę savo atstovybės bare ir tris kartus per parą patiekiamo omleto, kuris šalyje valgomas bet kuriuo paros metu.

„Dvi figūros peizaže“. 1968. Miesto muziejus, Amsterdamas / Vida Press nuotr.

Su charakteriu

Simbolių gausi šalis dar ir tankiausiai gyvenama Europoje (1 kv. km skaičiuojami vidutiniškai 487 žmonės). Jos gyventojai siekia būti išskirtiniai net kalbėdami – dialektai čia tokie stiprūs, kad vos už 30 km nuo sostinės esančiame kaimelyje girdėsi kitokį žodžių skambesį. Nyderlandus smagu ir girdėti, ir stebėti. Jie tvirti ir gražūs. Kaip Van Gogho saulėgrąžos. Keliaudami traukiniais piko valandomis apsidairykite aplinkui – pastebėsite gerokai daugiau itin aukštų žmonų nei kitose Europos šalyse.

Olandai mėgsta kartoti seną priežodį, esą Dievas kurdamas pasaulį pamiršo Olandiją

Vidutinis vyrų ūgis – 184 cm, moterų – apie 170 cm. Nepriklausomai nuo žmogaus amžiaus ar statuso, vyrai Olandijoje mėgsta naudoti daug plaukų priežiūros priemonių, tarsi būtų susiruošę į sceną. Keliaudami pastebėsite dar vieną šalies išskirtinumą – ji plokščia kaip lietiniai. 55 proc. šalies yra žemiau jūros lygio. Aukštumomis stebina nebent Roterdamo dangoraižiai, kuriuos staigiai ėmė ir pastatė. Olandai mėgsta kartoti seną priežodį, esą Dievas kurdamas pasaulį pamiršo Olandiją. Tad ši šalis – jų pačių jūrininkystės užgrūdintų rankų kūrinys. Tvirta tauta. Ar žinote, kad 30 proc. moterų nebijodamos drąsiai gimdo namuose? Nei kas smerkia, nei gąsdina, mosuodami komplikacijų statistika. Viena tolerantiškiausių šalių, kurioje leidžiama rinktis. Ir renkamasi.

Olandija – nuostabių atradimų šalis / „Shutterstock“ nuotr.

Vėliavos, silkė ir futbolas

Nyderlandai iš seno jūreivių ir upeivių kraštas. Tarp daugybės kanalų, su išskirtinai ant polių pastatytu Amsterdamu jie tokie vandeningi, kad siūlomų vandens maršrutų – devynios galybės. Vyksite – pasidomėkite. Nebūtina rinktis tik Amsterdamą. Teko plaukti laiveliu Githorne. Paguglinkite vaizdus, išsyk panorėsite. Nuostabaus grožio mūsų Rumšiškes primenantis, dailiai nušienautomis pievelėmis į kanalėlius subėgantis medinių namelių miestelis, kuriame karaliauja hortenzijos. Milžiniško kuplumo, įvairių spalvų jų galvos, nuo svorio nuolankios kaip tarnaitės, svyra po langais, į vandenį, žydi parkuose. Namelių interjere atsispindi daniškoji hygge kultūra – dėmesys detalėms ir 1000 žvakių. Nėriniai, pagalvėlės. Servetėlės ir vazonėliai. Absoliutus jaukumas. Čia pat – kontrastas. Trikdydamas hortenzijose nutūpusių vabzdžių ramybę, triukšmingai zuja įvairiausias vandens transportas.

Jeigu esate girdėję apie festivalį „Burning Man“, vykstantį Nevados Juodosios Uolos dykumoje, tai šėlionių jausmas panašus

O, dangau, kokių tik laivų ir interjerų čia nėra! Ir foteliai sutempti, ir senos kolonėlės visu garsu stūgauja – harmoningose pievose generuojamas nelabai harmoningas triukšmas, laivuose žybsi kokakolos traukinio lempelės, mėtosi padargai – nežinia kokie ir nežinia kam. Ant dėžių stalų – vaišės. Gausios olandiškos – žmonės čia valgo normaliai ūkiškai, daug pieno produktų ir jokio laktozės netoleravimo. Todėl, sako, dideli ir užaugo. Jeigu esate girdėję apie festivalį „Burning Man“, vykstantį Nevados Juodosios Uolos dykumoje, tai šėlionių jausmas panašus. Laivas paskui laivą, trantas paskui trantą, aistra paskui aistrą. Nepailstanti gyvenimo tėkmė neapsunkinančioje savęs egzistenciniais klausimais šalyje. Kiek panašus į Githorną, tik tylesnis, su subtilesnėmis emocijomis šalia Zaan upės esantis Zaanse Schans – autentiška ir istoriška šalies vietovė.

Futbolo komandą turi ir mažiausias miestelis. Mosuodami vėliavomis, stebėti rungtynių traukia visi jo gyventojai. Vėliavos – išskirtinis šalies simbolis, jas olandai dievina ir kelia kiekviena proga. Plevėsuojančių jų pilna visur ir visokių! Profesionalių ir savadarbių. Net grįžusi iš ligoninės kaimynė ar kaimynas gali tikėtis būti sutiktas su vėliava „Sveikas pasveikęs“ arba „Laimės tau“. Sakoma, kad pastarąją gaus ir švenčiantis gimtadienį. O jei ne vėliavą, tai prie medžio priklijuotą juokingą vaikystės laikų nuotrauką – suprask, pasenai. Dėl tos pačios priežasties sveikinant įstojus į senjorų gretas penkiasdešimtmečiams sukaktuvininkams atgabenamos jų drabužiais aprengtos žmogystos, vadinamos Sara ir Abraomu. Prabudai rytą, ir sėdi toks kitas „aš“ prie lovos. Tradicijos tokios, kad nebijoma pasijuokti iš savęs. O su šypsena ir balius bus įskaitytas, ypač jei bus patiekta silkės su įsmeigta olandiška vėliavėle į kiekvieną gabaliuką. Nes Nyderlandai – šalis, kurioje neliūdima.

Naudingos nuorodos

Mūsų pasiūlymai, ką nuveikti Nyderlanduose

  1. Būtinai paklaidžiokite vakarėjančiomis miesto gatvėmis stebėdami langus – jie tokie gyvi ir taip jaukiai apšviesti. Jokių užuolaidų. Matyt, ir slėptis nuo ko nėra. Atvirumas čia stebina visomis formomis.

 

  1. Apsilankykite „Gėlių fiestoje“. Didysis gėlių paradas vyksta tik vieną dieną, tačiau netoli Amsterdamo, Lisės vietovėje, du mėnesius veikia didžiausias pasaulyje Keukenhofo gėlių parkas.
Olandija – nuostabių atradimų šalis / „Shutterstock“ nuotr.
  1. Alkmaro mieste kiekvieną penktadienio rytą vyksta sūrio mugės, kur galima paskanauti šimtų jo rūšių. Nenuvils ypatingo skonio sūris su levandomis. Pirkdami sūrius žinokite, kad bet kurio pavadinimo sūris skirstomas į „žolės pieno“, jauną, plikytą, ekstra išlaikytą ir seną. Pastarasis, trupiningos tarsi kristalų struktūros, bus ir brangiausias.

 

Alkmaro sūrio turgus / „Shutterstock“ nuotr.
  1. Apsilankykite Kinderdeiko provincijoje. 1740 m. čia buvo suręsta 19 medinių vėjo malūnų, kurie išliko iki šių dienų ir yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

 

  1. Amsterdame iš centrinės stoties nemokamu keltu nuplaukite į šiaurinę miesto dalį. Buvusi industrinė dalis su loftais, hipiais ir kranais įdomi netradicinių kadrų medžiotojams.
  1. Užlipkite ant NEMO technologijų muziejaus stogo. Čia atsiveria miesto panorama su kanalais, centrine stotimi, bažnyčių stogais.

 

  1. Pabūkite garsiuosiuose coffe shop’uose, kuriuose prekiaujama ir kanapėmis. Į juos įleidžiami 18-kos sulaukę asmenys, turintys tai įrodantį dokumentą. Nesistebėkite, jei olandai paprašys dokumento ir šešiasdešimtmečio – daugelis, matyt, taip geri atrodo, kad lengva supainioti.

 

  1. Išgerkite kavos. Ji čia labai gera. Po skandinavų, olandai rikiuojasi kaip didžiausi kavos gėrėjai – 3,2 puodelio per dieną laikoma norma.

 

  1. Skirkite laiko muzikai. Tikrai smagu pasiklausyti gatvės muzikanto nukorus kojas į kanalą su sūrio gabalėliu ir nacionaliniu maistu jau vadinamomis bulvytėmis. Gyvi koncertai vyksta Amsterdamo Leidseplein aikštėje, legendiniuose bliuzo „Maloe Melo“, džiazo „Jazz Café Alto“ ir „The Waterhole“ baruose.

 

  1. Gėlių parduotuvės – dar vienas privalomas taškas. Nuo žiedų gausos, spalvų ir formų raibsta akys. Sėklų ar gėlių svogūnėlių verta pirkti ir lauktuvių. Net jei sudygusios tulpės vietoje juodų žiedų skleidžiasi geltonais. Ne sykį taip nutiko, bet gal jums pasiseks labiau.

 

  1. Senienų gerbėjams verta užsukti į sendaikčių turgus, kurių šalyje gausu. Jei tokiais domitės, apsilankykite žymiausiuose Amsterdamo turguose Waterlooplein ar Noordermarkt.
  1. Apsilankykite „Albert Heijn“. Žinomas parduotuvių tinklas yra pasiekęs kultinį statusą ir laikomas tokiu pat svarbiu, kaip dauguma valstybės institucijų. Vietiniai jį dažnai vadina tiesiog „Appie“. Čia gausu sveikų produktų, kurių olandai suvartoja daugiausiai, lenkdami prancūzus ir šveicarus.
  1. Ištieskite kojas sostinės Vondel parke, kur miestelėnai iš širdies mėgaujasi gyvenimu pramogaudami, o gatvės menininkai rengia įvarius pasirodymus.
Vondel parkas Amsterdame / „Shutterstock“ nuotr.
  1. Atsisveikindami su šalimi, pasiklausykite seniausio pasaulyje olandų himno, kurio muzika ir žodžiai atkeliavo iš XVI amžiaus.