Nuovargis be priežasties. Kada sunerimti?

Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.
Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-10-31 18:57
AA

Atvėsus ir subjurus orams jaučiamės kitaip nei vasarą. Tamsios ir niūrios dienos pirmiausia veikia nuotaiką. Natūralu, kad tada, kai už lango krapnoja lietus, juoktis ir linksmintis norisi daug mažiau nei saulėtą dieną.

O juk nuo mūsų emocijų neretai priklauso ir fizinė savijauta. Kartais pasikeičia kai kurie įpročiai ir atsiranda nauji. Kai jaučiamės be priežasties liūdnos, neretai įsitaisome namie, skaitome knygas, užkandžiaujame ar susitinkame su draugais.

Arba išsiruošiame į vakarėlį ir bandome atsipalaiduoti gurkšnodamos vyną ar skanaudamos saldumynus. O pirmadienio rytą jaučiamės nepailsėjusios. Kartais visą savaitę trūksta jėgų. Lyg ir nesergame, tačiau ir negalime pasigirti puikia savijauta.

Normalu, kad keičiantis sezonams keičiasi ir mūsų gyvenimo būdas bei savijauta. Nes ir miestiečiai tebėra priklausomi nuo gamtos – mus veikia saulės šviesos ir šilumos stygius, atvėsęs oras ir net laiko kaitaliojimas.

Tačiau ne visada dėl prastos savijautos kaltas tik ruduo. Neretai įvairių ligų žmonės nepastebi tik todėl, kad mano, jog tai laikini negalavimai. Tačiau rūpintis savo sveikata privalu visada. Galbūt kaip tik dabar metas profilaktinei patikrai? Rudeniniam liūdesiui ir nuovargiui nepriskirkite šių požymių.

1. Sutrikęs miegas. Jei kone kiekvieną naktį prabundate, sunkiai užmiegate, išsiaiškinkite priežastį. Galbūt patiriate daug streso. O gal per ilgai naršote internete, žiūrite televiziją ir per didelis informacijos kiekis jus išbalansuoja? Pasistenkite bent porą valandų prieš miegą užsiimti kitokia, raminančia, veikla.

Jei tai nepadeda, drąsiai kreipkitės į gydytojus. Kartais tai kokių nors rimtesnių negalavimų simptomas. Laiku išsiaiškinus, galima užkirsti kelią daugeliui ligų.

2. Nuotaikų kaita. Nornalu, kad dažniau apima melancholiškos nuotaikos, tačiau rudeninis liūdesys neturi nieko bendra su staigia nuotaikų kaita, pykčio, nerimo priepuoliais. Galbūt pervargstate ir jūsų kūnas siunčia signalus, kad laikas pailsėti ar net keisti veiklą. Įvertinkite savo dienotvarkę bei gyvenimo būdą. Galbūt pats metas pailsėti? Daugelis šiuolaikinių žmonių kenčia nuo pervargimo ir todėl suserga.

3. Mieguistumas. Jei žiovaujate darbe, vos neužsnūstate po pietų ir jaučiatės mieguista net ryte, verta sunerimti.

Galbūt dirbate sėdimą darbą ir beveik nebūnate lauke? Būtinai pasivaikščiokite, kraujas ims greičiau cirkuliuoti, organizmas gaus daugiau deguonies ir pasijausite žvalesnė. Peržvelkite savo meniu. Venkite saldumynų, verčiau valgykite daugiau daržovių. Jei vis tiek jaučiatės vangi ir mieguista, būtinai pasikonsultuokite su šeimos gydytoju. Galbūt sergate mažakraujyste ar kita liga.

4. Nenumaldomas potraukis saldumynams. Atvėsus orams organizmas ruošiasi žiemai, todėl norisi sotesnio ir daugiau maisto. Tačiau jei negalite nei dienos ištverti be šokolado, sausainių ir kitokių gardėsių, galbūt jais malšinate savo nerimą? Kartais taip raminasi depresija sergantys žmonės. Juk, užvalgius ko nors saldaus, trumpam pagerėja nuotaika. Tačiau dažniausiai – tai paprasta priklausomybė, kurios savo fizinės ir dvasinės sveikatos labui būtina atsikratyti.

5. Išnykęs noras mylėtis. Žinoma, mūsų lytinis potraukis priklauso nuo daugybės dalykų – tarpusavio santykių, amžiaus, nuotaikos, moteriško ciklo. Tačiau jei su partneriu sutariate gerai, organizme nevyksta natūralūs hormoniniai pokyčiai, bet kiekvieną kartą miegamajame jums ima „skaudėti galvą“, nebijokite to pasakyti savo ginekologei. Kartais didelių problemų sprendimai būna paprasti.