Nuoširdumu „Euroviziją“ pavergęs portugalas nugalėtojo dainą atliko kartu su seserimi

Salvadoras Sobralis / Andres Putting (EBU) nuotr.
Salvadoras Sobralis / Andres Putting (EBU) nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-05-13 22:00
AA

Blizgučių ir gigantiškų dekoracijų kupiname „Eurovizijos“ konkurse laimėjo tas, kuris atrodė taip, tarytum atėjęs iš kito pasaulio. Tikrumo jausmo ištroškusi Europa nugalėtoju paskelbė portugalą Salvadorą Sobralį. Iki graudulio gražią dainą „Eurovizijos“ nugalėtojas sudainavo kartu su savo seserimi, kuri ir sukūrė šį šedevrą.

Skelbiant vertinimo komisijos balus aršiausia kova dėl pirmos vietos virė tarp trijų valstybių atstovų – Portugalijos, Bulgarijos ir Švedijos.

Portugalas Salvadoras Sobralis nė karto nepasitraukė iš pirmos lentelės vietos. Maksimalų 12 balų kiekį Portugalijai skyrė ir lietuviai. Lietuvos komisijos balus paskelbė žurnalistė Eglė Daugėlaitė.

Tiesa, komisijos balai sudarė tik pusę visų balų. Atskirai paskelbti žiūrovų balsai sumaišė kortas. Salvadoras Sobralis užtikrintai džiaugėsi pirma vieta. Antroje liko Bulgarija, o trečioje – Moldova.

„Euroviziją“ laimėjo portugalas Salvadoras Sobralis (25 nuotr.)
+19

Žiūrovų balsai sudaro pusę visų šalies skiriamų balsų. Kitą pusę nulemia speciali „Eurovizijos“ komisija. Lietuvoje kitų šalių eurovizinius pasirodymus šiemet vertina operos solistas Rafailas Karpis, dainininkė Giedrė Kilčiauskienė, muzikos agentūros vadovas Vaidas Stackevičius, režisierius Vytenis Pauliukaitis ir žurnalistė Viktorija Navickaitė. Jų vertinimai nulems 50 proc. Lietuvos skiriamų balų „Eurovizijos“ atlikėjams.

Per LRT rodomą „Eurovizijos“ transliaciją šiemet komentuoja Dariaus Užkuraičio ir Gerūtos Griniūtės duetas. Konkursą originalo kalba galite stebėti čia:

Šių metų „Eurovizijos“ finalas – be Baltijos šalių. Lietuviams „Fusedmarc“, latviams „Triana Park“ ir estams Koitui Toome'ui bei Laurai per pusfinalius nepavyko pavergti Europos.

„Eurovizijos“ finale dalyvauja: Izraelis, Lenkija, Baltarusija, Austrija, Armėnija, Nyderlandai, Moldova, Vengrija, Italija, Danija, Portugalija, Azerbaidžanas, Kroatija, Australija, Graikija, Ispanija, Norvegija, Jungtinė Karalystė, Kipras, Rumunija, Vokietija, Ukraina, Belgija, Švedija, Bulgarija ir Prancūzija.

„Eurovizijos“ vairas patikėtas televizijos laidų vedėjams Oleksandrui Skičko ir Volodymyrui Ostapčiukui. Ukrainos nacionalinę „Eurovizijos“ atranką organizuoti padedantis Timūras Mirošnyčenko ant scenos beveik nebūna – jam patikėta kalbinti atlikėjus.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

„Eurovizijos“ scenoje šeštadienį pasirodė ir ypatinga viešnia – buvusi ukrainiečių eurovizininkė Verka Serduchka. Andrejaus Michailovičiaus Danilko kuriamas personažas paskelbė balsavimo pradžią po to, kai pasirodė visi dalyviai.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

Kol visa Europa balsuoja, publiką užėmė 2005 metų „Eurovizijos“ nugalėtoja Ruslana. Ji šeštadienį pristatė savo naujausią dainą „Magic“. Su baleto trupe pasirodžiusi Ruslana užbūrė savo energija. Sunku net įsivaizduoti, kaip atlikėjai, pasipuošusiai tikru geležies nertiniu, sudėtinga judėti ant scenos.

Dar finalo išvakarėse Ruslana žadėjo, kad jos pasirodymas bus ne ką prastesnis nei amerikiečių superžvaigždės Justino Timberlake‘o, kuris surengė šou praėjusių metų „Eurovizijoje“.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

Renginio vedėjai sulaukė pagalbos iš labai žavios, jaunos damos. 2016-ųjų vaikų „Eurovizijos“ nugalėtoja Mariam Mamadashvili trumpai šnektelėjo ir pristatė visų atlikėjų vaizdo įrašų pakartojimus.

Vienuolikmetė Mariam – gruzinė, tačiau jau dvejus metus gyvena JAV. Vaikų „Eurovizijoje“ mergaitė laimėjo su daina „Mzeo“.

Koks gi „Eurovizijos“ finalas be praėjusių metų nugalėtojo? Jamala surengė nepamirštamą šou.

„EUROVIZIJOS“ FINALO PASIRODYMAI

1. Izraelis

Atidaryti „Eurovizijos“ finalą buvo patikėta Izraelio atstovui IMRI (tikras vardas Imri Ziv), kuris atliko dainą „I Feel Alive“. IMRI šou – tai futuristinis raumenų demonstravimas tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasmėmis. Galbūt tai atrodo neskoningai ir pigokai, bet „Eurovizijoje“ viskas galima. Gausus IMRI gerbėjų ratas tik įrodo, kad Izraelio pasirodymas yra tai, ko publika nori. O IMRI tokius dalykus išmano – jis jau trečią kartą dalyvauja „Eurovizijoje“. 2015-aisiais Vienoje IMRI buvo Navado Guedj pritariantysis vokalistas, o 2016-iaisiais Stokholme vaikinas pasirodė kaip Hovi Star pritariantysis vokalistas.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

2. Lenkija

Lenkijai šių metų konkurse atstovauja Kasia Mos su daina „Flashlight“. Kasia – viena iš „Fusedmarc“ vokalistės Viktorijos Ivanovskajos favoričių. Patraukli ne tik Kasios daina, bet ir jos sodrus, galingas balsas. Garsių muzikantų šeimoje užaugusi Kasia turi ir daugiau talentų – moteris griežia smuiku ir skambina fortepijonu.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

3. Baltarusija

Po nuotaikingo pasirodymo Baltarusijos atstovai „Naviband“ aistringai pasibučiavo. Dueto daina „Story of My Life“ lengvai įsimena, tad „Eurovizijos“ užkulisiuose skamba ypač dažnai. „Naviband“ žiūrovus paperka nuoširdumu ir trykštančia gera nuotaika. Žavi žiūrovus ir sceninės dekoracijos – duetas scenoje „plaukia“ motorine valtimi.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

4. Austrija

Dekoracijas į sceną atsitempė ir Austrijos atstovas Nathanas Trentas, į „Euroviziją“ atkeliavęs su daina „Running On Air“. Nathano pasirodymo atidarymo scena – įspūdinga. Atlikėjas sėdėjo ant žėrinčio mėnulio, o po jo kojomis driekėsi dūmų mašina sukurti debesų patalai.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

5. Armėnija

Armėnijos atstovė Artsvik ir jos daina „Fly With Me“ netelpa į tradicinius „Eurovizijos“ rėmus. Modernus skambesys čia persipina su armėnų liaudies muzikos ritmais. Autentikos pasirodymui suteikia ir šarvus primenantys sceniniai kostiumai.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

6. Nyderlandai

„Liaukis verkusi“, – tokiais žodžiais prasideda jausminga Nyderlandų atstovių OG3NE daina „Lights and Shadows“. Populiarią grupę sudaro trys merginos – visos jos seserys. Eurovizinę OG3NE dainą parašė ne kas kitas, o merginų tėvas. Šis kūrinys yra labai svarbus visai šeimai, nes dainą įkvėpė dainininkių mamos liga. Jau ne vienerius metus ji grumiasi su kaulų vėžiu. OG3NE tikisi, kad ši daina pamalonins jų motiną ir įkvėps kitus, kurie išgyvena skausmingą metą.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

7. Moldova

Vieną trijulę pakeitė kita – ant scenos pasirodė Moldovos atstovai „Sunstroke Project“ su daina „Hey Mamma“. Nors po pergalės pusfinalyje vyrukai juokavo, kad finale pasirodys su savo mamomis, juokai ir liko juokais. Bet kam tos mamos, kai ant scenos sukinėjasi vestuvinėmis suknelėmis pasipuošusios pritariančiosios vokalistės? Vienas nuotaikingiausių šių metų „Eurovizijos“ pasirodymų įsimena dėl labai mažų, bet neįtikėtinai linksmų vestuvių ant scenos.

Beje, „Sunstroke Project“ gerbėjų netrūksta ne tik arenoje. Lietuvių aktorė Jurgita Jurkutė-Širvaitė portalui Žmonės.lt pasakojo, jog susipažino su šia grupe viename dainų konkurse Gruzijoje. „Gerai pamenu, kad jie buvo vaikščiojantis geros energijos užtaisas. Man atrodo, tą savybę išlaikė“, – prisiminimais apie „Sunstroke Project“ dalijosi Jurgita Jurkutė-Širvaitė.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

8. Vengrija

Vengras Joci Pápai šįvakar pristatė savo dainą „Origo“. Joci pasirodyme gausu folkloro elementų (grojimas bidonu, muzikos ritmas, sceninis įvaizdis), kuriuos vengras derina su šiuolaikiniais atributais, pavyzdžiui, repu. Joci Papai kilęs iš muzikantų šeimos – jo tėvas vadovavo romų orkestrui. Nieko nuostabaus, kad eurovizinėje atlikėjo dainoje galima išgirsti ir romų liaudies dainoms būdingų elementų.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

9. Italija

„Eurovizijos“ užkulisiuose vis garsiau kalbama, kad šių metų favoritas yra ne kas kitas, o italas Francesco Gabbani. Vos tik laimėjęs bilietą į „Euroviziją“ jis tapo interneto sensacija – jo dainos „Occidentali's Karma“ vaizdo klipas peržiūrėtas daugiau nei 110 mln. kartų.

Sensacija Francesco tapo ne tik dėl nuotaikingos dainos melodijos. Smagus jo šou akcentas – šokanti gorila. Nepaisant to, „Occidentali‘s Karma“ nėra tik smagi dainuška. Savo kūriniu D. Gabbani pašiepia šiuolaikinę Vakarų kultūrą, asmenukes, priklausomybę nuo interneto. „Occidentali‘s Karma“ choreografija tokia paprasta ir smagi, kad nori nenori imi kartoti Francesco judesius. Viename iš interviu Francesco sakė, kad choreografija tyčia parinkta tokia paprasta, kad kiekvienas galėtų ją nukopijuoti. „Vis dėlto aš nesitikėjau, kad žmonės tai pasigaus taip greitai. Daina išplito akimirksniu. Vaizdo įrašai iš gerbėjų yra fantastiški. Žmonės šoka darbe, mokykloje, namuose, gatvėje. Jie šoka visur, visose pasaulio šalyse. To aš neplanavau.“

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

10. Danija

Danijai šiemet atstovauja „Australijos balso“ nugalėtoja Anja su daina „Where I Am“. Jausminga daina puikiai atskleidžia atlikėjos vokalines galimybes. Būtent tai ir yra Anjos koziris, nes šviesiaplaukė Australijos danė scenoje pasirodo visiškai viena. Jos pasirodymą papildo tik fejerverkai.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

11. Portugalija

Pasak lažybininkų, portugalas Salvadoras Sobralis yra didžiausias italo konkurentas. Jų pasirodymai visiškai skirtingi, o tai ir daro „Euroviziją“ įdomią. Salvadoras į „Euroviziją“ atsivežė dainą „Amor Pelos Dois“, kurią parašė ne kas kitas, o jo labai talentinga sesuo. Žiūrovų dėmesį Salvadoras prikausto ne specialiaisiais efektais ar scenos dekoracijomis, o savo charizma ir balsu. S. Sobralis toks tikras, toks nuoširdus, kad regis neįmanoma jo nemėgti. Jo keistumas žiūrovams kelia ne erzelį, o neįprastą susižavėjimą. Juolab, kad kiekvienas Salvadoro pasirodymas yra vis kitoks. Priešingai nei visi kiti „Eurovizijos“ dalyviai jis leidžia sau improvizuoti.

Tiesa, S. Sobralio Kijeve galėjo ir nebūti. Dainininkui reikia širdies operacijos, jam negalima skraidyti lėktuvais. Kelias savaites, skirtas pasiruošti „Eurovizijai“, Kijeve repetavo ne Salvadoras, o jo sesuo. Į Ukrainą portugalas atvyko tik pusfinalio išvakarėse.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

12. Azerbaidžanas

Dar vieną labai teatrališką pasirodymą surengė Azerbaidžano atstovė Dihaj. Ji atliko dainą „Skeletons“. Dihaj numeris nunešė žiūrovus į tamsiausius sielos užkaborius, kupinus mus draskančių prieštaravimų, vidinių demonų. „Eurovizijos“ scenoje nėra įprasta išnaudoti smulkias detales, bet Dihaj būtent taip ir patraukia dėmesį – ji rašo kreida ant sienų, pažymi kreida šokėjų nugaras.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

13. Kroatija

Kroatijos atstovas Jacques Houdekas – ypatingai charizmatiška asmenybė. Dviem skirtingais balsais dainuoti gebantis atlikėjas į „Euroviziją“ atsivežė dainą „My Friend“. Šis kūrinys turi būti atliekamas duetu, tad Jacques ir dainuoja dviem balsais. Jie tokie skirtingi, kad sunku patikėti, jog J. Houdekas scenoje yra vienintelis vokalistas.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

14. Australija

Australija į „Euroviziją“ išsiuntė Isaiah su daina „Don‘t Come Easy“. Nors dainininkui vos 17-ka, jis scenoje jaučiasi lyg žuvis vandenyje. Pernai Australijos „X Faktorių“ laimėjęs Isaiah yra kilęs iš vietos čiabuvių, o pirmą kartą lėktuvu skrido tuomet, kai vyko į Sidnėjų, kur vyko „X Faktoriaus“ atranka. Kasdienybėje kuklus Isaiah išlieka toks pat kuklus ir scenoje. Jo eurovizinė apranga klasikinė, be jokių blizgučių, o scenoje nėra nei šokėjų, nei akį traukiančių dekoracijų. Vienintelis daiktas scenoje – bėgtakis, kurį Isaiah išnaudoja judėjimui prieš kameras.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

15. Graikija

Graikija šių metų konkursą bando nugalėti tradiciniu šou. Tiek Demy pasirodymas, tiek jos apranga, tiek daina „This Is Love“ sukurti pagal visas „Eurovizijos“ klišes. Šou šarmo suteikia tik pati Demy – mergina ne tik graži, bet ir labai talentinga. Ji nuo mažens skambina pianinu, o visai neseniai gavo pagrindinį vaidmenį miuzikle „Mama Mia“.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

16. Ispanija

Ispanijai atstovaujantis Manelis Navarro visą Tarptautinį parodų centrą nukėlė į paplūdimį su palmėmis, bangletinininkais ir žuvėdromis. Kadangi Ispanija yra viena iš „Eurovizijos“ rėmėjų, šios šalies daina „Do It For Your Lover“ nukeliavo tiesiai į finalą.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

17. Norvegija

Norvegijai atstovaujantys muzikos prodiuseris JOWST (Joakim With Steen) ir vokalistas Aleksanderis Walmannas įrodė, kad „Eurovizijoje“ yra vietos ir kitokiai muzikai. Duetas su daina „Grab The Moment“ nacionalinėje atrankoje buvo priskiriamas autsaideriams. Vis dėlto vyrukai ne tik sugebėjo laimėti nacionalinę atranką, bet ir išplėšti bilietą į „Eurovizijos“ finalą.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

18. Jungtinė Karalystė

Jungtinė Karalystė į konkursą išsiuntė savo auksinę mergaitę Lucie Jones. Prie jos eurovizinės dainos „Never Give Up On You“ sukūrimo prisidėjo Emmelie de Forest. Tai ta pati danų dainininkė, kuri 2013-aisiais „Eurovizijoje“ išplėšė pergalę su daina „Only Teardrops“. Lucie savo pasirodymui naudojo unikalias veidrodines dekoracijas, dėl kurių bendras vaizdas scenoje priminė Sandro Botticelli paveikslą „Veneros“ gimimas.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

19. Kipras

Kipro atstovas Hovigas publiką pavergti bando modernumu. Dainą „Gravity“ į konkursą atsivežęs Hovigas iki smulkmenų ištobulino choreografiją, kuri čia sujungta su specialiaisiais efektais. Kiekvienas dainininko ir jo šokėjų judesys atsispindi ir šviesų efektuose, matomuose ant sienų ir grindų. Jei toks pasirodymas būtų surengtas „Eurovizijoje“ bent porą metų anksčiau, greičiausiai, Hovigas taptų nugalėtoju. Tačiau po Manso Zelmerlowo ir Sergejaus Lazerevo stulbinančių pasirodymų ankstesniais metais atrodo, kad Hovigas tiesiog per vėlai įšoko į traukinį.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

20. Rumunija

Rumunai Ilinca ir Alexas Florea „Eurovizijai“ paruošė sunkiai žodžiais apibūdinamą pasirodymą. Vaikiškai atrodančios vizualizacijos, žėrinčios patrankos, seksualia suknele pasipuošusi Ilinca, kuri dainuoja tirolietiškai, ir moderniai atrodantis bei dainuojantis Alexas – tokia nesuderinamų dalykų samplaika privertė ne vieną iš nuostabos pakelti antakį. Galbūt šiuo atveju tiktų garsaus radijo žurnalisto Terry Wogano pasisakymas apie „Euroviziją“: „Pasirodymai turi būti blogi. Kuo jie prastesni, tuo linksmiau“. Kad ir kaip ten bebūtų, jei jau dainininkai atsitempė į sceną patrankas, galėjo jomis ir iššauti.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

21. Vokietija

Vokietiją šiemet atstovauja dainininkė Levina, atsinešusi į konkursą dainą „Perfect Life“. Visas vokietės pasirodymas paremtas šviesų efektais. Akylesnis klausytojas galėjo pastebėti, kad Levinos daina atrodo kažkur girdėta. „Perfect Life“ įžangos melodija neįtikėtinai panaši į Sios ir Davido Guetta dainą „Titanium“. Tiesa, ritmas šiek tiek kitoks, tad plagiatu kaltinti Levinos jokiu būdu negalima.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

22. Ukraina

„Eurovizijos“ šeimininkė Ukraina konkursui delegavo grupę „O.Torvald“ su daina „Time“. Būdama šeimininkė Ukraina leido sau rizikuoti ir dalyvauti konkurse su roko grupe. Įprastai „Eurovizijoje“ rokas nepageidaujamas – tokio žanro grupės dažniausiai nepasiekia finalo. Tačiau „Eurovizija“ yra skirtas suvienyti, o ir šių metų šūkis yra „Švęskime įvairovę“. Taigi, nėra tokios muzikos, kuriai nebūtų vietos šiame konkurse. Jei galima dainuoti tirolietiškai, kodėlgi nesugrojus trankaus roko?

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

23. Belgija

Belgijos atstovė Blanche – dar viena dalyvė, patraukianti publiką savo pusėn ne specialiaisiais efektais, o jautrumu ir natūralumu. Jos eurovizinė daina „City Lights“ turi labai įdomią istoriją. Pirmiausiai Blanche sukūrė šią dainą nė neketindama dalyvauti „Eurovizijos“ atrankoje. Daina turėjo būti jauki, neįkyri, puikiai tinkanti kavinėms. Pirminė dainos versija buvo įrašyta išgalvota kalba, realūs žodžiai joje buvo tik du – „city“ ir „lights“. Tik po to, kai žmonės ėmė rodyti susidomėjimą daina, buvo parašytas ir angliškas tekstas.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

24. Švedija

Jei reiktų išrinkti šalį, kuri kasmet sugeba priblokšti Europą profesionalumu ir išradingumu, be jokios abejonės tai būtų Švedija. Šiai šaliai šiemet atstovauja Robinas Bengtssonas su daina „I Can‘t Go On“. Jokių specialiųjų efektų, tik puiki daina ir dar šaunesnė choreografija ant bėgtakių užtikrino Robinui „Eurovizijos“ gerbėjų simpatijas.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

25. Bulgarija

Bulgarijai „Eurovizijoje“ atstovauja 17-metis Kristianas Kostovas su lyriška daina „Beautiful Mess“. Pasirodymui šarmo suteikė specialiųjų efektų išnaudojimas. Kristiano kelią į „Eurovizijos“ finalą palydėjo skandalas. Ketvirtadienį, antrojo pusfinalio dieną, buvo paviešintas 2014 metais darytas įrašas, kuriame bulgaras kartu su kitais paaugliais dainuoja Kryme. Tik vėliau buvo išaiškinta, kad Kristianas koncertavo tuomet, kai Rusija dar nebuvo aneksavusi Krymo.

Žmonės.lt primena, kad Rusijos atstovė Julija Samoilova buvo neįleista į Ukrainą dėl to, kad koncertavo Rusijos aneksuotame Kryme.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.

26. Prancūzija

Patriotinėms nuotaikoms vyraujant Europoje šių metų konkurse neįprastai daug savo šalies nacionaline kalba atliekamų dainų. Štai ir prancūzė Alma dainą „Requiem“ atliko prancūzų kalba. Tiesa, šios dainos „Eurovizijoje“ galėjo ir nebūti. Almai grėsė diskvalifikacija, mat eurovizinė daina buvo įrašyta anksčiau nei reikalauja „Eurovizijos“ nuostatos.

„Eurovizijos“ vedėjai / Andres Putting (EBU) nuotr.
„Eurovizijos“ finalas (252 nuotr.)
+246