Nuolat taisote kitų gramatines klaidas? Jūs priskiriamas konkrečiam žmonių tipui

Virtualūs meilės žaidimai / Fotolia nuotr.
Virtualūs meilės žaidimai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-07-15 15:00
AA

Ar turite draugų, kurie nuolat taiso kitų gramatines klaidas, būtinai apie jas užsimena po vienu kitu straipsniu „Facebook“ puslapyje? Psichologiniai tyrimai rodo, kad tokie žmonės apskritai yra mažiau atviri, tačiau labiau linkę pastebėti kitų daromas gramatines klaidas.

Mokslininkai nustatė, kad žmonės, kuriuos nuolat trikdo gramatinės klaidos internete, yra mažiau linkę bendrauti nei tie, kurie į jas tiesiog nekreipia dėmesio.

Intravertai ir ekstravertai nevienodai pastebi klaidas

Apie tai, kuo skiriasi intravertai ir ekstravertai, kalbama daug. Šįkart pastebėta, kad jie skirtingai žvelgia ir į gramatines klaidas.

Mokslininkai nustatė, kad žmonės, kuriuos nuolat trikdo gramatinės klaidos internete, yra mažiau linkę bendrauti ir nėra tokie malonūs kaip tie, kurie į jas tiesiog nekreipia dėmesio.

Psichologai teigia, kad intravertai labiau linkę kritikuoti kitus dėl jų daromų gramatinių klaidų ir tarimo netikslumų. Be to, žmonės, kurie jautriai reaguoja į kitų daromas gramatines klaidas, sunkiau suvokia savo pačių prigimtį. O štai ekstravertai kur kas mažiau kreipia dėmesį į gramatines klaidas ir yra atlaidesni tiems, kurie jas daro.

Tyrime dalyvavo 83 žmonės

Mičigano universiteto profesorė Julia Boland teigia, kad žmonių asmenybės bruožai turi įtakos jų kalbos interpretacijai. Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 83 žmonės. Jie turėjo skaityti namų šeimininkės skelbimą. Jame buvo padarytos paprastos klaidos – tiesiog kai kuriuose žodžiuose raidės sukeistos vietomis arba praleistos. Žmonių buvo paklausta, ar jie pastebėjo ir kur matė klaidas bei kiek jos juos erzino, trukdė skaityti.

Po tyrimo mokslininkai paprašė dalyvių užpildyti asmenybės vertinimo testą, kuris parodo atvirumo, ekstraversijos / intraversijos, neurotiškumo lygį, taip pat atsakyti į klausimus apie jų amžių, lytį ir požiūrį į kalbą.

Pastebėta, kad tokias tipines netyčines klaidas dažnai daro nerūpestingi, į detales nekreipiantys dėmesio žmonės, tie, kurie skuba rašyti. Kai susiduriame su tokiomis klaidomis, nemanome, kad žmogus yra beraštis, nežino, kaip taisyklingai rašyti. Manome, kad klaida atsirado dėl techninių problemų, skubėjimo ar neįgudimo naudotis klaviatūra.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką žinote apie gražiausią kalbą pasaulyje?

Rytas darbe / Fotolia nuotr.

Kokie rezultatai?

Tyrimas parodė, kad ekstravertai dažniausiai ignoravo ir netyčines, ir gramatines klaidas, o intravertai labiau jas pastebėjo ir pagal tai vertino žmones. Viena iš priežasčių, kodėl mažiau bendraujantys ir ne tokie sukalbami žmonės gali būti labiau jautrūs gramatikos klaidoms, yra ta, kad jiems sunkiau pakęsti kitų nežinojimą ar tam tikrų dalykų nesuvokimą. Taip pat mokslininkai spėja, kad taip yra todėl, jog mažiau bendraujantys žmonės yra mažiau tolerantiški įvairiems nukrypimams nuo taisyklių ir įprastų normų.

Mokslininkai pabrėžė, kad nepastebėjo ryškių tendencijų tarp lyties, amžiaus ar išsilavinimo, todėl daro prielaidą, kad žmogaus asmenybės bruožai turi didelę įtaką tam, kaip reaguojama į gramatines klaidas. Norint patvirtinti šias išvadas, reikia atlikti daugiau mokslinių tyrimų. Visgi mokslininkai teigia, jog klaidų daro kiekvienas, bet tik intravertai ir mažiau linkę bendrauti žmonės nuolat jas pastebi, prikaišioja ir vertina.

Ankstesni tyrimai parodė, jog žmogaus smegenys linkusios atpažinti gramatines klaidas net jei sąmoningai to nesuvokiame. Tačiau tik nuo mūsų asmenybės bruožų priklauso, kaip smarkiai į jas sureaguosime.

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!