Nuolat niežti galvos odą? Kodėl taip nutinka ir kaip gelbėtis

Niežtinti galvos oda / Vida Press nuotr.
Niežtinti galvos oda / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-10-30 09:09
AA

Skalpas, kurį sudaro oda ir plaukai, – geras įrodymas, kaip mūsų organizme viskas susiję. Plaukai slenka, riebaluojasi? Kai ieškosite gelbėjimosi priemonių, turėkite omenyje ir odą.

Daugelis žmonių rečiau ar dažniau susiduria su nepatogybe, kai plaukai ne tik greitai riebaluojasi, bet dar ir galvos odą niežti! Pirmiausia bandoma keisti naudojamą šampūną, tačiau tai ne visada padeda. 

Tokiu atveju verta apsilankyti pas gydytoją dermatologą-trichologą, kuris gilinasi į problemas, susijusias su plaukais. Kai specialistai analizuoja jų būklę, įvertina ir galvos odą. Gal skamba keistai, bet plaukai juk irgi – oda, tiksliau, jos ataugos. Tos abi odos – nedaloma visuma.

Odos struktūra / Vida Press nuotr.

Kiekvienas galvos odos sluoksnis atsakingas už plaukams reikšmingus dalykus: epidermyje dalijasi ir atsinaujina ląstelės, dermoje telkiasi folikulai, hipoderma – maisto medžiagų sandėlis. Kita vertus, oda, o ne plaukai gali kelti rūpesčių.

Pirma tikėtina priežastis, kodėl niežti galvos odą – naudojamos priemonės, tokios, kaip ilgalaikiai dažai, formavimo produktai. Šitaip odą gali paveikti ir per dažnai naudojamas koncentruotas šampūnas ir netgi – ultravioletiniai spinduliai. Paprastai tariant, netinkamos priemonės išprovokuoja kontaktinį dermatitą.

Bet niežėjimas būdingas ir seborėjiniam dermatitui, kurio priežastis vis dar neišaiškinta, tačiau manoma, kad jį skatina daug kas: stresas, grybelis, genai, vaistai, depresija. Dažniau seborėja kamuoja žmones, kurių oda riebi. Ši liga gali „apdovanoti“ ypač bjauriu dalyku – gausiomis pleiskanomis! Jei į jūsų galvą įsisuko seborėja, svarbu su tuo kovoti tuoj pat, ligos pradžioje.

Yra įvairių augalinių ir sintetinių medikamentų, specialių šampūnų – galima jų įsigyti, kita vertus, nežinant, kas išties vyksta, vargu ar protinga imti gydytis savarankiškai.

Tas pat tinka ir slenkantiems plaukams. Žmonės dažnai puola naudoti „stebuklingus“ stiprinamuosius serumus, darytis masažus ir pan., t. y. griebiasi išorinių priemonių, tačiau plaukų kuokštai šepetyje gali signalizuoti ir apie rimtą ligą. Organizmas įvairiai praneša, kad kažkur kažkas negerai. Antra vertus, gal jam paprasčiausiai trūksta vitaminų, mikroelementų. 

Trichologų teigimu, kai plaukai pradeda slinkti, moterys dažnai liaujasi juos dažiusios. Bet plaukai aktyviai ima slinkti tada, kai pažeidžiami ne iš išorės, o iš vidaus. Tada, kai nusilpsta, aptingsta jų folikulai, o šie telkiasi ne epidermyje, bet giliau ir dažuose esančioms medžiagoms sunkiai pasiekiami. Taip, odą jos dirgina, bet folikulų gyvybingumą lemia kitos priežastys: genai, hormonai, dietos, patirtos operacijos.

Odos struktūra / Vida Press nuotr.

Su plaukais ir galvos oda susijusias paslaptis padeda sužinoti trichoskopija, kompiuterinė jų būklės diagnostika, ir kiti tyrimai, pavyzdžiui, odos biopsija ir audinių struktūros pokyčių tyrimas.

Kai niežti, žmogus dažnai nesąmoningai liečia tą vietą. Nuolat čiupinėjami plaukai greičiau riebaluojasi. Tada jie dažniau plaunami, o oda erzinama.

Dažnai manoma, kad galvos odą ima niežėti todėl, kad ji sausa. Tačiau kartu pastebima, kad plaukai greitai riebaluojasi, atsiranda pleiskanų. Toks derinys susiformuoja tada, kai galvos oda išsausėja ir organizmas imasi spręsti šią problemą liepdamas riebalinėms liaukoms dirbti intensyviau. Tačiau reikia turėti omenyje, kad tokiais požymiais gali pasireikšti ir seborėja. Kai niežti, žmogus dažnai nesąmoningai liečia tą vietą. Nuolat čiupinėjami plaukai greičiau riebaluojasi. Tada jie dažniau plaunami, o oda erzinama. Kad būtų išvengta užburto rato, galvos priežiūros ritualas privalo būti labai gerai subalansuotas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Modelius šukuojantis plaukų stilistas Andy Uffelsas – apie moterų daromas plaukų priežiūros klaidas

Specialisto komentaras

Grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ gydytoja dermatologė-trichologė Gitana Šabūnienė papasakojo apie galvos odos ir plaukų būklės kompiuterinį tyrimą ir kitas šiuolaikinės medicinos siūlomas priemones.

„Kompiuterinio tyrimo metodas „Trichoscan“ laikomas auksiniu galvos odos ir plaukų būklės vertinimo standartu. Vaizdas padidinamas iki 70 kartų, todėl įmanoma tiksliai įvertinti galvos odos būklę, plaukų skaičių, tankį, storį, nustatyti jų anageno (augimo) ir telogeno (ramybės) fazių santykį. Gerai tai, kad galima užfiksuoti dabartinę situaciją ir sekti, kaip ji keičiasi taikant gydymo ir puoselėjimo priemones.

Kartais gydytojai trichologai, atsižvelgdami į tyrimo rezultatus, pataria pacientams pavartoti vitaminų, pakeisti mitybą, pasinaudoti tam tikromis išorinėmis priemonėmis (masažu, gydomosios kosmetikos produktais), nes to pakanka problemai pašalinti. Jei tyrimas rodo, kad jų bus maža, yra stipresnių priemonių. Tai – vaistai, mezoterapija, kai į galvos odą leidžiama biologiškai aktyvių medžiagų koncentratų, PRP procedūros, kurioms naudojama specialiai paruošta paciento kraujo plazma su didele trombocitų koncentracija. Juose gausu augimo faktorių, stimuliuojančių odos regeneraciją, veikiančių plaukų augimą ir padedančių kontroliuoti tam tikro pobūdžio slinkimą.“