Nuo ŽPV pasiskiepijusi Ingrida Martinkėnaitė: „Nelaukite, kol bus per vėlu“

Ingrida Martinkėnaitė / Asmeninio albumo nuotr.
Autorius: Projekto partnerio turinys
Publikuota: 2021-10-14 08:49
Atlikėja Ingrida Martinkėnaitė įsitikinusi, kad savo sveikatos priežiūra reikėtų užsiimti ne tik esant nusiskundimams ar ligos simptomams, o rūpestis ginekologine sveikata turėtų būti kiekvienos save mylinčios moters pareiga. Devyniavalente vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) pasiskiepijusi moteris drąsina nedelsti – tai būtinas žingsnis siekiant išvengti gimdos kaklelio vėžio ir kitų vėžinių susirgimų.

„Tikrai daug dėmesio skiriu subalansuotai mitybai ir aktyviam gyvenimo būdui, tačiau man ypač svarbi ir išankstinė ligų prevencija. Esu girdėjusi apie ŽPV ir jo sukeliamas grėsmes, todėl labai džiaugiuosi, kad pagaliau nuo jų apsisaugojau – žinoma, tai kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas, tačiau aš rinkausi pasiskiepyti. Mano manymu, jeigu yra patikimų būdų išvengti pavojingų ligų ir jų pasekmių – tai padaryti reikalinga ir sveikintina“, – sako I.Martinkėnaitė.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja akušerė-ginekologė prof.Žana Bumbulienė aiškina, kad gimdos kaklelio vėžys yra viena iš nedaugelio onkologinių ligų, kurios priežastis yra gerai žinoma – tai būtent lėtinė aukštos rizikos ŽPV infekcija.

Pasak gydytojos, ŽPV virusas labai klastingas, nes žmogaus organizme be jokių simptomų gali tūnoti net dešimtmetį, o pasireiškus onkologiniams pakitimams, dažnai jau būna per vėlu. Statistika rodo, kad per metus Lietuvoje gimdos kaklelio vėžiu suserga iki pusės tūkstančio moterų – šie skaičiai yra vieni didžiausių visoje Europoje. 

Ingrida Martinkėnaitė-Urbonė
Ingrida Martinkėnaitė-Urbonė

„Pasiskiepijus dar prieš susiduriant su virusu, ŽPV vakcina gali užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui. Tyrimai rodo, kad dauguma žmonių su ŽPV infekcija susiduria per metus po pirmųjų lytinių santykių, todėl rekomenduojama skiepytis kuo anksčiau. Tačiau svarbu žinoti, kad ŽPV infekcija pavojinga ne tik moterims, bet ir vyrams, nes taip pat ji nulemia ir sunkiai gydomas lytinių organų karpas, išangės, burnaryklės vėžį bei kitus vėžinius susirgimus“, – sako gydytoja. 

Lietuvoje šiuo metu nuo ŽPV skiepijama trijų rūšių vakcinomis – dvivalente, keturvalente ir devyniavalente. Dvivalente vakcina šiuo metu valstybės lėšomis skiepijamos vienuolikos metų amžiaus sulaukusios mergaitės. Nusprendus skiepytis savo lėšomis, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja Ž. Bumbulienė visgi rekomenduoja rinktis devyniavalentę vakciną, kuri padeda žmogaus imuninei sistemai sukurti atsaką prieš daugiausia didelės rizikos ŽPV tipų. 

„Skiepijantis mano tikslas buvo didžiausia apsauga – todėl net neabejojau ir pasirinkau devyniavalentę vakciną. Juk rūpintis savo sveikata vertėtų ne tik tada, kai ji sušlubuoja. Užkirsti kelią ŽPV sukeliamiems vėžiniams susirgimams galima, todėl nelaukite, kol bus per vėlu. Ir jei galimybės leidžia, rinkitės efektyviausią prieinamą vakciną – juk tai yra investicija į sveikatą“, – antrina I. Martinkėnaitė. 

Daugiau informacijos apie žmogaus papilomos virusą galima rasti www.zpv.lt puslapyje.

Dėl vakcinacijos nuo ŽPV prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą. 

Skiepijimo programos leidimo nr.: LG-18

LT-GSL-00069

Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.

Naujausi straipsniai