Plinka ir vyrai, ir moterys. „Stebuklingi“ šampūnai – ne išeitis

Plaukų šepetys / „Shutterstock“ nuotr.
AA

Plaukų slinkimas, retėjimas ir plikimas – itin dažna problema, galinti pasireikšti bet kurio amžiaus žmonėms. Didžiausia klaida, pasak specialistų, bandyti susigrąžinti plaukus kosmetikos priemonėmis.

„Užuot išsiaiškinę tikrąsias plaukų netekimo priežastis, moterys ir vyrai dažnai ieško „stebuklingo“ šampūno, kuris sustabdytų plaukų slinkimą ar išspręstų kitas galvos odos problemas. Deja, bet delsimas ir savigyda dažnai tik pablogina esamą situaciją“, – perspėja dermatologė Aušrinė Ramanauskaitė.

Priežastys gali nustebinti

Plaukai slenka, retėja ar net pradedama plikti nepriklausomai nuo amžiaus, lyties – dėl įvairių priežasčių ši problema kamuoja net pačius mažiausius.

Specialistė pastebi, kad plaukai slenka, retėja ar net pradedama plikti nepriklausomai nuo amžiaus, lyties – dėl įvairių priežasčių ši problema kamuoja net pačius mažiausius.

„Beveik visi žmonės tam tikru gyvenimo etapu turi vienokių ar kitokių su plaukais susijusių problemų. Dažniausiai žmones vargina plaukų slinkimas, retėjimas, plikimas, ankstyvas žilumas, plauko kokybės pokyčiai, plauko apimties mažėjimas, taip pat galvos odos niežėjimas, pleiskanojimas, bėrimai. Mano pacientai – ir kūdikiai, ir senjorai. Deja, kaip ir daugelis ligų, plaukų slinkimas ir retėjimas dažnesnis moterų tarpe“, – sako dermatologė.

Pasak jos, tam tikroms amžiaus grupių žmonėms ar priklausomai nuo lyties gali pasireikšti būdingesnės problemos, tačiau dažnai šios ribos susimaišo. Pavyzdžiui, vaikams dažniau pasireiškia reakcinis plaukų slinkimas, autoimuninis (židininis) plikimas, įgimtos plaukų vystymosi problemos ar tokie, plikimą nulemiantys elgesio sutrikimai kaip trichotilomanija – plaukų pešiojimas. Paauglystėje gali prasidėti genetinis hormoninis plaukų retėjimas (androgeninis plikimas). Vyresnio amžiaus moteris plaukų slinkimas dažnai vargina po gimdymo ar žindymo, o vyrams dažniau pasireiškia androgeninis (genetinis hormoninis) plikimas. Kartais plikimą lydi ir labai nemalonūs sutrikimai, kai oda ir plaukų folikulai surandėja, todėl išplikę plotai nebegali ataugti.

Pleiskanos / Fotolia nuotr.Specialistės teigimu, reakcinis plaukų slinkimas gali pasireikšti dėl trumpalaikio ir ilgalaikio streso, didelio šoko, hormonų svyravimo, įvairių ligų ir uždegiminių procesų organizme, medikamentų vartojimo, operacijų, chemoterapijos, fizinio išsekimo, psichologinių ir psichikos sutrikimų bei griežtos dietos. „Reikia nepamiršti ir fiziologinio plaukų slinkimo, kuris priklauso nuo plaukų augimo ciklų, sezono – pavasarį ir rudenį daugumai žmonių plaukai slenka intensyviau. Be to, moterims, kaip ir vyrams, gali pasireikšti androgeninis plikimas, kurį lemia hormonų pertekliaus“, – atkreipia dėmesį A. Ramanauskaitė.

Kada kreiptis pagalbos?

Paprastai per dieną žmogus praranda 40–150 plaukų, tačiau dėl įvairių priežasčių šis skaičius gali gerokai išaugti. Kartais tai lemia netinkamai pasirinktos ar nekokybiškos plaukų priežiūros bei formavimo priemonės, pavyzdžiui, šampūnas, taip pat neigiamos įtakos plaukams gali turėti jei per dažnai tiesinama, garbanojama džiovinama, galvos oda tempiama įvairiomis šukuosenomis. Visgi kur kas dažniau plaukų sveikata priklauso nuo bendros žmogaus organizmo būklės. A. Ramanuaskaitės teigimu, netiksliai išsiaiškinusios plaukų slinkimo priežastį, neretai moterys baiminasi dažyti plaukus, kasdien trinkti galvą šampūnu. „Plaukų svogūnėliai yra įsitvirtinę apie 3–4 milimetrus po oda, o ilgų plaukų siekia net poodžio audinius, todėl plaukai yra apsaugoti nuo cheminių medžiagų, naudojamų dažant ar atliekant ilgalaikį šukavimą, poveikio“, – sako dermatologė.

Ilgalaikis negydomas plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą. Į gydytoją dermatologą ar trichologą būtina kreiptis ilgai nelaukiant, jei intensyvus plaukų slinkimas užtrunka ilgiau nei 2–3 mėnesius, galvos oda gausiai pleiskanoja, niežti, atsiranda galvos odos paraudimų, atsiranda išplikimo židinių, pūlinukų.

Dermatologai bei trichologai, įvertinę pacientų plaukų ir odos būklę, skiria reikiamus kraujo tyrimus, atlieka mikroskopinį tyrimą ar pasėlį dėl grybo bei kitų parazitų, bakterijų, o jei reikia – ir odos biopsiją. Remiantis tyrimų rezultatais, paskiriamas individualus gydymas: vietinio poveikio priemonės (šampūnai, losjonai, tepami vaistai) arba sisteminis gydymas (geriami vaistai, vitaminai ir papildai), injekcinės terapijos, lokalūs leidžiami vaistai į poodį arba alternatyvios priemonės, pavyzdžiui, lazerinis gydymas.

„Kartais pakanka sureguliuoti mitybą ar vartoti vitaminus, kitais atvejais prireikia vartoti vaistus arba pasitelkti mezoterapijos, PRP procedūras. Tačiau pirmas žingsnis turi būti profesionali gydytojo trichologo ir konsultacija. Vėliau tyrimų rezultatų, gretutinių susirgimų, parenkamas tinkamas ir pažangus gydymo planas. Viena inovatyviausių procedūrų plaukų slinkimui ir plikimui gydyti šiuo metu – PRP mikroinjekcinė terapija. Jos metu naudojami iš paciento veninio kraujo atskirti trombocitai, kuriuose gausu augimo faktorių, stimuliuojančių plaukų augimą. Tai saugus, visiškai natūralus gydymo metodas, puikiai tinkantis ir žmonėms, kurių oda alergiška“, – sako A. Ramanauskaitė.

Skaitykite daugiau