Nuo komiko iki Ukrainos herojaus: ko nežinojome apie Volodymyrą Zelenskį?

Volodymyras Zelenskis su šeima / Socialinių tinklų ir „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Ukrainai patiriant beprecedentę Rusijos agresiją, šaliai vadovauja daug politinės patirties neturintis, bet drąsia širdimi pasižymintis prezidentas Volodymyras Zelenskis (44). Buvusio aktoriaus ir komiko asmenybė sužavėjo pasaulį – net ir didžiausio pavojaus akivaizdoje jis niekur bėgti nesiruošia. Lieka kovoti kartu su tauta.

„Слава Україні“ (liet. „Šlovė Ukrainai“), – taip pastarosiomis dienomis į savo tautą ne tik iš prezidentūros, bet ir tiesiai iš sostinės gatvių kreipiasi 44-erių Ukrainos prezidentas V.Zelenskis, aplink Kijevą krentant bomboms.

Mažiau nei prieš ketverius metus Volodymyras Zelenskis buvo vienas populiariausių Ukrainos televizijos komikų. Vis dėlto 2019 metais, triuškinamai laimėjus prezidento rinkimus, V.Zelenskio gyvenimas kardinaliai pasikeitė – ant jo pečių užgulė Ukrainos gerovė.

Tikriausiai tuomet retas galėjo pagalvoti, kad po kelerių metų kraupia realybe taps scenarijus, apie kurį net susapnuoti buvo baisu. O su juo susidurti būnant prezidentu – išbandymas, kurį pakeltų ne kiekvienas. 2022-ųjų vasario 24-ąją, Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, V.Zelenskis tapo kovos už laisvę veidu, nesibaiminančiu mirties.

„Priešui tapau taikiniu numeris vienas, o mano šeima – numeris du“, – prieš porą dienų socialiniuose tinkluose apie save kalbėjo Ukrainos prezidentas, feisbuke nuolat drąsinantis savo tautą.

Net ir tokiomis sąlygomis V.Zelenskio veide nebuvo matyti jokios baimės, o ir  niekur bėgti jis nesiruošia. Žmonės.lt domisi, kokia šio drąsa spinduliuojančio Ukrainos herojaus istorija?

Ми тут. Ми в Києві. Ми захищаємо Україну????????

Posted by Володимир Зеленський on 2022 m. vasario 25 d., penktadienis

Šeima susidūrė su Holokaustu

45-uosius metus einantis V.Zelenskis gimė Kryvyj Riho mieste Dniepropetrovsko srityje, kurioje dominuoja rusakalbiai. Paties V.Zelenskio gimtoji kalba yra rusų, o kilmė – žydų.

Kaip rašo „Washington Post“, V.Zelenskio šeimos istorija – skaudi. 2020-ųjų sausį, lankydamasi Izraelyje, V.Zelenskis Izraelio ministrui pirmininkui Benjaminui Netanyahui su pasididžiavimu pasakojo apie drąsiausius Ukrainos herojus, Antrojo pasaulinio karo metu gelbėjusius žydų vaikus. Tuomet jis prisiminė ir dar vieną istoriją apie šeimą, auginusią keturis brolius.

„Trys iš brolių, kaip ir jų tėvai, tapo Holokausto aukomis. Visus sušaudė į Ukrainą įsiveržę vokiečių okupantai. O ketvirtasis brolis išgyveno... Praėjus dvejiems metams po karo, jis susilaukė sūnaus, o po 31 metų – anūko. Dar po 40 metų tas anūkas tapo prezidentu ir šiandien jis stovi prieš jus, Ministre Pirmininke“, – tąkart kalbėjo jis. 

Volodymyras Zelenskis / „Scanpix“ nuotr.

Kaip tuomet pasakojo V.Zelenskis, jo močiutė, prieš susipažindama su seneliu, taip pat turėjo bėgti nuo nacių vykdomo genocido – ji pasitraukė į  Kazachstaną. Po karo moteris sugrįžo į Kryvyi Rihą ir tapo mokytoja.

V.Zelenskis pasakojo, kad užaugo „paprastoje sovietinėje žydų šeimoje“. Jo tėvas Oleksandras Zelenskis buvo Kryvyi Riho ekonomikos instituto profesorius, o jo motina Rymma Zelenska dirbo inžiniere.

Prieš pradėdamas eiti į pirmąją klasę, V.Zelenskis ketverius metus gyveno Mongolijos mieste Erdenete, kur dirbo jo tėvas. Būdamas 16 metų, puikiai besimokęs Volodymyras gavo stipendiją studijuoti Izraelyje, tačiau tėvas neleido jam išvykti.

Volodymyras Zelenskis / „Scanpix“ nuotr.

Pasišventęs „Liaudies tarnas“

Baigęs mokyklą, V.Zelenskis Kijevo nacionalinio ekonomikos universiteto Kryvyj Riho padalinyje įgijo teisininko išsilavinimą. Vis dėlto šioje srityje jis niekada nedirbo – susidomėjo komedija.

Būdamas jaunas V.Zelenskis dažnai rodydavosi pramoginėse rusiškose televizijos laidose, o paskui įsteigė savo prodiuserinę kompaniją „Kvartal 95“, kūrusią įvairias šou laidas, sulaukusias didžiulio populiarumo. Rodės, pats V.Zelenskis mėgavosi tuo, ką darė, o žiūrovai nekantriai laukė vis daugiau jo prodiusuojamų laidų. 

2015-aisiais V.Zelenskio žvaigždė dar ryškiau sužibo, jam pasirodžius didžiulio populiarumo sulaukusiame seriale „Liaudies tarnas“ („Sluha narodu“). Šio serialo pavadinimas iki šiol aidi visuomenėje. Net ir dabar juokaujama, kad tautos herojus V.Zelenskis Ukrainos prezidentu tapo dukart – pirmą kartą pasirodęs būtent šiame populiariame seriale, kuriame suvaidino istorijos mokytoją.

Volodymyras Zelenskis / Kadras iš serialo „Liaudies tarnas“

Įdomu tai, kad V.Zelenskio iškilimo į prezidento postą istorija buvo lygiai tokia pati, kaip jo įkūnyto serialo herojaus. Seriale „Liaudies tarnas“ („Sluha narodu“) istorijos mokytojas tapo prezidentu, smarkiai išplitus jo skambiam vaizdo pasisakymui apie korupciją Ukrainoje. 

Tapęs tikru kandidatu į Ukrainos prezidentus, V.Zelenskis taip pat pasisakė prieš korupciją, o savo komunikacija trynė ribą tarp politikos ir pramogos. Jis vengė interviu ar tradicinių kampanijos renginių, rinkėjus pasiekdavo per socialinius tinklus ir keliaudamas su savo komikų trupe. Dėl tokio požiūrio vietos žiniasklaida jį ne kartą kritikavo, o jo šansus tapti prezidentu vertino skeptiškai. Pasirodo, veltui.

Į politiką įžengęs V.Zelenskis iš pradžių buvo lyginamas su JAV prezidentu Ronaldu Reaganu, į politiką įsitraukusiu italų komiku Beppe Grillo ar buvusiu Baltųjų rūmų šeimininku Donaldu Trumpu. Visgi net ir patys didžiausi skeptikai į didelės politinės patirties neturintį Ukrainos prezidentą šiandien žvelgia su susižavėjimu, be jokios pašaipos – tokios drąsos jam pavydi daugelis.

Volodymyras Zelenskis / „Scanpix“ nuotr.

Prezidento šeima ukrainiečius žavi tvirtybe

Ukrainiečiai žavisi ne tik V.Zelenskio tvirtybe, bet ir gražia šeima. 2003 metais V.Zelenskis vedė architektę, scenaristę Oleną Kijaško, kuri po vestuvių pasirinko Zelenskos pavardę. O.Zelenska, prieš tapdama pirmąja šalies ponia, dirbo V.Zelenskio įmonėje „95 Kvartal“ – čia rašė scenarijus.

Pirmosios ponios pareigas einanti O.Zelenska 2019 metų gruodį žurnalo „Focus“ buvo įtraukta į 100 įtakingiausių ukrainiečių sąrašą. Jame užėmė 30 vietą.

V.Zelenskis ir O.Zelenska susilaukė dviejų vaikų – dukros Aleksandros ir sūnaus Kirilo.

Volodymyras Zelenskis su žmona Olena / Soc. tinklų nuotr.

2004 metais gimusi V.Zelenskio dukra Aleksandra nuo pat mažens išbandė tėčio, garsaus aktoriaus, kelią. Būdama 10 metų, mergaitė suvaidino filme  „8 new dates“. Jame pasirodė kartu su tėčiu.

Bet Aleksandra domėjosi ne tik tuo – ji puikiai piešė, išbandė tailandietišką boksą, o aplinkinius žavėjo ir puikiu humoro jausmu bei gebėjimu įsikūnyti į skirtingus vaidmenis. 

Kai Aleksandrai sukako 12 metų, mergaitė sudalyvavo šou „Laugh The Commedian“, kuriame vienas iš komisijos narių buvo... jos tėtis. Aleksandros pasirodymo įrašas kiek vėliau buvo patalpintas į „Youtube“ platformą, kur gali būti randamas iki šiol.

Jaunesnioji V.Zelenskio atžala – sūnus Kirilas – gimė 2013 metais. Tėčiui tapus prezidentu, berniuko gyvenimas tapo kur kas labiau saugomas nuo žiniasklaidos akių, nei iki tol buvo jo sesers.

Ukrainai galima padėti aukojant:
 
Organizacija BLUE/YELLOW
 
Pavedimui Lietuvoje
Banko sąskaita: LT17 7300 0101 4089 4869
Gavėjas: VšĮ Mėlyna ir geltona
Mokėjimo paskirtis: PARAMA
 
PAYPAL
info@foblueyellowukraineusa.org
 
PAYSERA
Paysera sąskaita: EVP5310001450732
Volodymyras Zelenskis (14 nuotr.)
+8
Skaitykite daugiau