Norite pažinti vaiką – pieškite drauge

Mergaitė piešia. / Scanpix/Panthermedia nuotr.
Mergaitė piešia. / Scanpix/Panthermedia nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2015-04-09 13:05
AA

Vaikui augant formuojasi ne tik pasaulio, bet ir savęs suvokimas bei pažinimas. Psichologė-psichoterapeutė dr. Ieva Šidlauskaitė-Stripeikienė teigia, kad mažam vaikui sunku savo mintis ir jausmus išreikšti žodžiais, todėl žaidimai ir piešimas gali būti labai turtinga medžiaga, kurią pastudijavus kiekvienam suaugusiajam gali atsiverti platus mažylio pasaulis.

Ne tik lavina, bet ir veikia intelektą

Piešiant lavinama ne tik smulkioji motorika ir vaizduotė, ši veikla tiesiogiai veikia vaikų intelektinę raidą. Pirmieji piešiniai, kuomet vaikai pradeda piešti būdami 1–1,5 metų, primena paprasčiausias keverzones, vėliau jos pradeda įgauti formas. Vienas pagrindinių lūžio momentų – kai vaikas nupiešia apskritimą, nes tai reikalauja itin didelės koncentracijos ir motorikos valdymo. Antras lūžio momentas – „galvinio žmogaus“ piešimas, kai piešiamas žmogus be kūno, tai yra galva ir iš jos išeinančios rankos, kojos.

Anot dr. Ievos Šidlauskaitės-Stripeikienės, svarbu, kad tėvai ar pedagogai sudarytų tinkamas sąlygas piešti: „Parinkite vaiko amžių atitinkančias priemones, sutarkite su vaiku, kur jas laikysite, kad jis pats bet kada galėtų pasiimti piešimo reikmenis. Pieškite kartu – vaikams labai patinka stebėti, kaip piešia suaugusieji, taip mažieji bendrauja ir mokosi“.

Piešiniai vaiko – sielos veidrodis

Psichologė-psichoterapeutė pabrėžia, kad svarbu domėtis tuo, ką vaikas nupiešė, nes mūsų dėmesys vaikui yra didžiausias įvertinimas. Be to, ilgainiui iš vaiko piešinių galite daug sužinoti ir apie jį patį: „Ne veltui pagrindinės psichologų naudojamos technikos pažinti vaiko vidų – projekciniai piešiniai. Vaikai į neutralius piešinius „įdeda“ savo vidinius išgyvenimus, perteikia tai, kaip mato pasaulį.

Pavyzdžiui, jei paprašytas nupiešti  gyvūną vaikas piešia mažą susitraukusį peliuką, galima įtarti jį turint baimių. Jei nupiešia piktą agresyvią pabaisą – padidėjusį agresyvumo lygį.

Vaiko vidinius išgyvenimus gali atskleisti ir spalvos – šviesios ir ryškios paprastai rodo išgyvenamą laimę, džiaugsmą, tamsios – liūdesį ar pyktį“.

Skatinkite kūrybiškumą

Jei norite, kad vaikas pieštų, kurtų ar per meną išreikštų savo jausmus – susilaikykite nuo taisyklių, leiskite jam tyrinėti ir susipažinti su medžiagomis, formomis, kvapais, technikomis. Paraginkite vaiką nupiešti labai piktą ar liūdną piešinį – kartais tai gali būti puiki terapija.

Nesikoncentruokite vien į rezultatą („O, ką čia nupiešei?“), pastebėkite ir procesą, atkreipkite dėmesį, ar vaikas stengiasi, dirba susikaupęs ar įsijautęs, apimtas entuziazmo ar nepasitenkinimo. Galiausiai piešimą paverskite reguliaria veikla, suteikiančia gerų emocijų ir jums, ir jūsų vaikui.

Pakvieskite vaikus piešti

Jau dešimtus metus UAB „Skinija“ organizuoja taikomojo dizaino konkursą „Nusipiešk sau kojinytes“ ir visus vaikus kviečia piešti kojinių eskizus, o pagal nugalėtojų piešinius numezga pėdkelnės vaikams.

Kasmetinis „Skinijos“ konkursas skatina jaunuosius menininkus pagalvoti apie savo kūrinio praktinį pritaikymą. Piešdami kojinyčių eskizus vaikai ne tik išlieja savo fantaziją, bet ir kuria raštus, derina spalvas.

„Mes kviečiame drauge su tėvais ar mokytojais užsiimti smagia veikla, svajoti ir kurti, kartu ugdant stiliaus pojūtį ir mąstant apie praktiškąją meno vertę. Be to, šį konkursą galima išnaudoti ne tik kaip kūrybinį užsiėmimą, bet ir darbo komandoje įgūdžių stiprinimą. Mes netgi esame įsteigę specialų prizą už komandinį darbą“, – piešti kviečia Kęstutis Rudgalvis, UAB „Skinija“ generalinis direktorius ir konkurso „Nusipiešk sau kojinytes“ globėjas.

Per 9 konkurso gyvavimo metus „Skinija“ sulaukė 50 000 pieštų kojinių eskizų, o pagal nugalėtojų piešinius numegztos 48 dizainų kojinės ar pėdkelnės jau sudarytų vertingą lietuviškos vaikų mados kolekciją.

Pagal vaikų piešinius sukurtos „Skinijos“ kojinės ir pėdkelnės (2006–2014 m.) (53 nuotr.)
+47
10-ajame „Nusipiešk sau kojinytes“ konkurse kviečiami dalyvauti vaikai iki 18 metų, gyvenantys Lietuvoje ar užsienyje. Piešinių paprastu paštu laukiama iki šių metų balandžio 30 d. bendrovės „Skinija“ adresu Šilalės g. 14, LT-48315, Kaunas. Kojinių eskizus konkursui taip pat galima pateikti ir internetuskinija.lt/konkursas.