Norite išeiti iš savo komforto zonos? Išbandykite šiuos žingsnius

Gyvenimas prasideda už jūsų komforto zonos ribų / 123rf.com nuotr.
Gyvenimas prasideda už jūsų komforto zonos ribų / 123rf.com nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-01-13 21:00
AA

Ką daryti, kad nustotumėte vengti nemalonių situacijų ir išmoktumėte reikiamu metu drąsiai žengti iš savo komforto zonos? Portale „Psychology Today“ pataria elgesio psichologijos profesorius ir knygos „Reach: A New Strategy to Help You Step Outside Your Comfort Zone, Rise to the Challenge, and Build Confidence“ autorius ​Andy Molinsky. Pateikiame jo įžvalgas.

Jums reikia kalbėti prieš didelę auditoriją, tačiau jūsų keliai pradeda drebėti dar net nepasiekus pakylos. Jums reikia plėsti savo veiklos sritį, bet jūs verčiau jau nusigraušite nagus nei megsite pažintis su nepažįstamaisiais. Savo nuomonės išsakymas per darbo susirinkimus pakeltų jūsų statusą viršininko akyse, tačiau jūs bijote pasirodyti neišmanėliu.

Tokias ir panašias daugelio mūsų profesijose reikalingas, tačiau asmeniškai kartais ir siaubą varančias situacijas kuo puikiausiai pažįstame kiekvienas. Ir kiekvienas iš mūsų esame davę lengviausią atsaką joms – paprasčiausią vengimą. Nes kam gi nervintis ir patirti stresą, kai to daryti nėra būtina?

Vis dėlto didžioji problema kyla tuomet, kai tą asmeniškai gąsdinančią užduotį jūs padaryti privalote.

Mes gyvename, mokomės ir augame, kopdami karjeros laiptais nuolat esame priversti susidurti su situacijomis, prie kurių turime pritaikyti ir savo elgesį, kad ir kaip kartais mums tai nepatiktų. Tokia yra neišvengiama šio pasaulio realybė.

Jei reikiamam šuoliui neturėsime pakankamų įgūdžių ir drąsos, praleisime visas mums siūlomas tobulėjimo galimybes. Pats metas nustoti sau prieš nosį uždarinėti duris!

Būkite nuoširdūs su savimi. Kuomet atmetėte galimybę viešai kalbėti per svarbią jūsų karjeroje konferenciją, ar tikrai tai padarėte dėl laiko stokos, ar dėl to, kad iš tiesų išsigandote kalbėti prieš didelę žmonių auditoriją? Ar atmetėte naują darbo pasiūlymą dėl to, kad esate patenkinti dabartine savo veikla, ar dėl to, kad iš tiesų bijote pokyčių? Susirinkite visą savo pasiteisinimų, kuriuos naudojate vengdami išeiti iš savo komforto zonos, inventorių ir pažiūrėkite, ar šiais pasiteisinimais nebandote sau meluoti.

O dabar pagalvokite, jei kas nors kitas jums pateiktų tokius pačius pasiteisinimus – ar laikytumėte tai rimtomis priežastimis? Atsakymas galbūt ne visada bus aiškus, tačiau atminkite viena – jūs niekada neįveiksite baimės veikti, jei patys sau visų pirma nebūsite nuoširdūs dėl savo motyvų.

Atpažinkite šias galimybes ir išmokite jomis pasinaudoti. Aš daugelį metų dirbu su žmonėmis, kurie bijo išeiti iš savo komforto zonos tiek karjeroje, tiek ir asmeniniame gyvenime, tad galiu pasakyti viena – mes turime daug daugiau laisvės ir galimybių padaryti taip, kad šios užduotys mums būtų lengviau įveikiamos nei iš pradžių mums tai gali pasirodyti.

Tarkime, nemėgstate megzti naujų pažinčių ir pradėti susipažinimo kalbų? Galbūt bus lengviau, jei kalbėsite jums puikiai žinoma ir įdomia tema, kuria galite daug ką pasakyti?

Jei bijote kalbėti prieš dideles auditorijas, tačiau jaučiatės kur kas komfortiškiau prieš nedidelę grupelę žmonių, ieškokite galimybių iš pradžių kalbėti prieš mažesnes auditorijas ir tik tuomet pereikite prie didesnių iššūkių sau.

Nustokite vengti ir veikite. Kad išeitumėte iš savo komforto zonos, jūs privalote veikti, net jei jums tai padaryti ir atrodo baisu. Susikurkite savo „prievartos mechanizmą“ ir neleiskite sau bėgti nuo baimę keliančios situacijos. Kas gali žinoti, galbūt situacija, kurios paniškai bijojote, pasirodys ne tokia jau bloga ir sunki? Nepabandę to net nesužinosite.

Aš ir pats anksčiau nepaprastai bijodavau kalbėti prieš didelę auditoriją, tad dar mokykloje nusprendžiau pradėti lankyti viešojo kalbėjimo pamokas. Jų metu per kiekvieną pamoką mokiniai turėdavo pasiruošti kalbą ir laikydami savo užrašus prieš save tą kalbą pasakyti.

Po keleto tokių pamokų mokytojas nusprendė kalbos paruoštukus iš visų mokinių paimti ir liepė mums kalbėti spontaniškai. Pamenu, mane apėmė panika, kaip ir visus mano bendraklasius. Bet žinote ką? Ši mokytojo strategija puikiausiai suveikė. Mes visi pasirodėme puikiai. Maža to, neturėdami savo užrašų sugebėjome pasakyti autentiškesnes ir natūralesnes kalbas. Vis dėlto be šio savo mokytojo „prievartos mechanizmo“, aš galbūt niekada nebūčiau išdrįsęs to padaryti.

Kiekvieną baimę įmanoma įveikti – tereikia tai daryti nedideliais, bet gerai apgalvotais žingsneliais.

Nepamirškite, kad net jei ir jaučiatės bejėgiai situacijoje, kuri yra už jūsų komforto zonos ribų, iš tiesų jūs galios turite kur kas daugiau nei manote. Tad pabandykite. Suteikę sau galimybę augti, mokytis ir tobulėti, savimi džiaugsitės kur kas labiau, nei ieškodami, kaip nuo šios situacijos pabėgti.