Norint grįžti į realybę su pramogomis ir kelionėmis – Covid-19 tyrimai: kada ir kurį pasirinkti?

Kelionės/ Covid-19 tyrimai / Shutterstock nuotr.
Kelionės/ Covid-19 tyrimai / Shutterstock nuotr.
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2021-06-01 08:52
AA

Atėjus vasarai daugelis pradeda planuotis savo atostogas ar asmenines šventes, ir nors Vyriausybė karantiną pratęsė iki birželio pabaigos, paskelbta ir daug atlaisvinimų. Tiesa, pandeminės situacijos valdymui užtikrinti šie atlaisvinimai vis dar išlieka su tam tikrais ribojimais, kurių gali nelikti atlikus Covid-19 testą.

Prieš savaitę Lietuvoje pradėjo veikti Galimybių pasas, kuris maždaug pusei šalies gyventojų iškart suteikė galimybę gauti daugiau paslaugų, išvengti tam tikrų ribojimų. Galimybių pasą iškart gali gauti tie asmenys, kurie pasiskiepijo nuo koronaviruso, ne daugiau kaip prieš 180 dienų šia liga persirgę arba atlikę Covid-19 testą, kuris yra ne senesnis negu 24 valandos. Kadangi Covid-19 testas Galimybių pasui galios 24 valandas nuo ėminio paėmimo, rekomenduojama tokiu atveju darytis antigeno testą, nes jis atliekamas paprasčiau ir greičiau.

Turėdami Galimybių pasą Lietuvoje turėsite didesnę laisvę švęsti asmenines šventes, dalyvauti renginiuose, sporto klubuose, maitinimo įstaigose, galėsite grįžti į darbą biure ir pan.

Taigi Lietuvoje Galimybių pasas kol kas yra laikinas sprendimas, siekiant grįžti į kaip įmanoma įprastesnį gyvenimo ritmą, tačiau ką daryti, jeigu tiek laiko susilaikę nuo kelionių į užsienį jaučiate, kad vasarą trūks plyš norite pakeliauti svetur?

Iš tiesų planuotis keliones užsienyje galima vis drąsiau, tik prieš pirkdami bilietus pasidomėkite aplankyti planuojamos šalies pandeminės situacijos taisyklėmis bei rekomendacijomis. Nors nemažai šalių pamažu jau atveria duris turistams, taisyklės gali gerokai skirtis priklausomai nuo tos šalies pandeminės situacijos.

Kelionės planavimas / Shutterstock nuotr.

Vis dėlto šiuo metu situacija tokia, kad kone kiekviena šalis, priimdama turistus, reikalaus neigiamo Covid-19 testo, taigi jau antrus metus gyvendami Covid-19 pandemijos sąlygomis, kai anksčiau buvusias įprastas mūsų veiklas veikia nauji ribojimai, taisyklės ir įstatymai, privalome prisitaikyti prie naujos keliavimo realybės ir testuotis.

Visą laiką gyventi užsidariusiems neįmanoma, todėl esame priversti išmokti pagal galimybes kontroliuoti situaciją, susigyventi su naujojo viruso grėsmėmis ir išlikti maksimaliai saugiems.

Tuo tikslu buvo įdiegti ir atitinkami SARS-CoV-2 tyrimai, kurie, priklausomai nuo situacijos, padeda apsisaugoti patiems ir apsaugoti kitus, o tuo pačiu – grįžti prie taip išsiilgtų pramogų bei kelionių.

Covid-19 tyrimas iš nosiaryklės / Shutterstock nuotr.

Covid-19 tyrimai – kada ir kurį pasirinkti?

SARS-CoV-2 tyrimų yra ne vienas – kada ir kokį reikėtų pasirinkti atsako „Medtest“ laboratorijos laboratorinės medicinos gydytoja Lina Shah. 

  • Pats tiksliausias ir patikimiausias yra SARS-CoV-2 PGR tyrimas, atliekamas iš nosiaryklės ir gerklės mėginio. Tiesa, jo atlikimas taip pat ir sudėtingiausias, todėl šiek tiek užtrunka – vietoje, per 15 min. gauti rezultato negalėsite, teks laukti nuo kelių valandų iki paros laiko. Visgi, atlikus šį tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, kuriam laikui galite būti ramūs, kad nesate užsikrėtę Covid-19 infekcija.

    PGR testas atliekamas, jei yra įtarimas, kad žmogus yra užsikrėtęs (virusas gali būti aptinkamas 2-7 paros nuo galimo užsikrėtimo), taip pat gali būti privalomas keliaujant į kitas šalis, vykstant į ligoninę, reabilitacijos įstaigą, atliekant kai kurias medicinines procedūras (pvz., endoskopiją), dalyvaujant gimdyme, renginyje ir kt.
SARS-CoV-2 PGR tyrimas, atliekamas iš nosiaryklės ir gerklės mėginio. / Shutterstock nuotr.
  • Kitas pažangus ir pakankamai tikslus SARS-CoV-2 tyrimas – antigeno nustatymas. Tai pigesnis ir paprastesnis tyrimas, todėl jo rezultatus galima gauti greičiau, – tą pačią dieną. 

    Mėginys tyrimui tamponėliais paimamas iš nosiaryklės, nesant užsikrėtimo rezultatas būna neigiamas. Teigiamas rezultatas rodo užsikrėtimą kai kartu pasireiškia ir ligos simptomai (testas aptinka virusą praėjus 3–7 dienoms nuo simptomų pradžios).

    Šio testo pakanka galimybių pasui, taip pat jį priima kai kurios oro linijų kompanijos keliaujant, tiriami moksleiviai ir darbuotojai.
SARS-CoV-2 tyrimas – antigeno nustatymas. / Shutterstock nuotr.
  • Jeigu persirgote Covid-19 liga, įtariate, kad galite būti ja persirgęs, arba esate pasiskiepiję ir norite pasitikrinti, ar susidarė imunitetas, reikėtų atlikti anti-SARS-CoV-2 (antikūnų) tyrimą. Tai kiekybinis IgG antikūnų tyrimas, atliekamas iš veninio kraujo.

    Nuo persirgimo arba antrojo skiepo turi būti praėję ne mažiau kaip 14 dienų. Tyrimo rezultatas atiduodamas tą pačią dieną. Antikūnų nerandama, jeigu gautas rezultatas yra < 0,8 V/ml (mūsų laboratorijoje atliekamu tyrimo metodu). Jeigu rezultatas viršija 0,8 V/ml – antikūnai rasti, yra susiformavęs imunitetas.

„Medtest laboratorijoje“ atliekami visų tipų Covid 19 tyrimai. Saugiai, greitai, sertifikuotai su QR kodu. Išlikime saugūs, rūpinkimės savimi ir aplinkiniais – testuokimės!

Anti-SARS-CoV-2 (antikūnų) tyrimas iš veninio kraujo. / Shutterstock nuotr.