Nocebo efektas: pasitikrinkite, ar jis jus vargina

Skausmo kamuojama moteris / Vida Press nuotr.
Skausmo kamuojama moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-08-04 20:16
AA

Su gydytoju ar vaistininku tartis būtina, skaityti vaisto informacinį lapelį – taip pat. Tačiau per ilgai užtrukus skyrelyje „šalutinis poveikis“ atsiranda riziką pajusti nocebo efektą! Jį savo kailiu yra patyrę žurnalistai, rašantys ir kalbantys apie sveikatą, stropūs studentai medikai, galų gale, jį rizikuoja patirti kiekvienas, susidūręs su negalavimais, ligomis ir viską „paskaninęs“ nerimu ir prastais lūkesčiais.

Vikentijaus Veresajevo „Gydytojo užrašuose“ detaliai pasakojama, kaip jis, tirtėdamas iš baimės, ėjo operuotis sarkomos – vienos mirtiniausių vėžio rūšių. Vėliau paaiškėjo, kad „sarkoma“ tebuvo apgamas, kuris, rankovei nutrynus, ištino, tačiau viskas išties priminė požymius, aprašytus vadovėlyje. 

V. Veresajevo „sarkomą“ ikirevoliucinės mokyklos profesorius nupjovė skalpeliu be nuskausminimo, ir tai buvo pamoka studentui, kaip nepasitikėti savo akimis ir požymiais pagal knygą.  

Gydytojo ir rašytojo papasakota istorija – iš XIX a. pabaigos–XX a. pradžios. O 1961 m. šis efektas gavo pavadinimą „nocebas“ (lot. „nocere“ – kenkti). Į kompaniją placebui, apibūdinančiam poveikį, kai žmogus pagyja, vartodamas priemones, neturinčias gydomosios galios, kliaudamasis tikėjimu ir savitaiga. Nocebo priemonės taip pat neturi realaus poveikio, tačiau sukelia neigiamą reakciją. Ir net mirtį.

Moteris ir medikė / Vida Press nuotr.

Aštuntajame dešimtmetyje vienam vyriškiui buvo pranešta, kad jis serga kepenų vėžiu ir gyventi liko keli mėnesiai. Suėjus terminui pacientas tvarkingai mirė. Tačiau atliekant skrodimą paaiškėjo, jog auglys buvo kur kas mažesnis ir be metastazių, iš principo nemirtinas. Žmogų nužudė ne vėžys. Žmogų nužudė žinojimas, kad jis juo serga ir todėl turi mirti!

Įvairūs tyrimai patvirtino: tiems, kurie užsimerkę gali nurodyti vartojamų vaistų šalutinį poveikį, triskart didesnė rizika tą poveikį patirti. 

Įvairūs tyrimai patvirtino: tiems, kurie užsimerkę gali nurodyti vartojamų vaistų šalutinį poveikį, triskart didesnė rizika tą poveikį patirti. Įdomu, kad jis priklauso net nuo tablečių spalvos: žydros piliulės gali sukelti mieguistumą (mėlyna spalva tradiciškai laikoma raminama), rausvos – paspartinti širdies plakimą (raudona – tai nerimas, tempas, sužadinimas); pastebėta, kad odos spalvos tabletės skatina bėrimą.

Moteris ir medikė / Vida Press nuotr.

Moterys patiria nocebo efektą dažniau nei vyrai: daugiau nei trečdalis damų, dalyvavusių vaistų tyrimuose, jį išgyveno. Dažniau nukenčia užimti, įtampos varginami žmonės. 

Kur efekto šaknys?

Pirmiausia, aišku, galvoje. Ir patirtyje. Ypač neigiamoje: jei kas blogo yra įvykę praeityje, to paties tikimasi ir iš ateities. Pavyzdys? Apsinuodijus maistu dar ilgai bet koks įtartinas kvapas ar skonis, ar net mintis apie galimą nešviežumą sukelia pykinimą. 

Bet dar svarbesni yra lūkesčiai: jei ne itin pasikliaujate vaistu ar gydytoju, jei kas nors atsiliepė apie priemonę neigiamai ar (kas dažnai nutinka) aptikote negatyvios informacijos internete, didelė tikimybė, jog imsite stebėti save ypač atidžiai. O kas ieško ligos požymių – neišvengiamai randa. 

Kitaip nei hipochondrikai, kurie įsivaizduoja sergą, tie, kurie patiria nocebo efektą, išties kenčia nuo skausmo, bėrimo, pilvo sutrikimų.

Jei yra požymių, vadinasi, yra ir liga: kitaip nei hipochondrikai, kurie įsivaizduoja sergą, tie, kurie patiria nocebo efektą, išties kenčia nuo skausmo, bėrimo, pilvo sutrikimų. Kai 2006 m. poloniu buvo nunuodytas rusų perbėgėlis Aleksandras Litvinenka, keli žmonės, buvę tame pat Londono viešbutyje, atsidūrė ligoninėje. Jiems buvo diagnozuoti tie patys ligos požymiai, nors paaiškėjo, kad jie neturėjo jokių kontaktų su nuodais! 

Kažkodėl galvą visada ima skaudėti tada, kai vaistai palikti namuose. O tyrimai, atlikti su tais pačiais „galvasopininkais“, parodė, kad žmonės, įspėti, jog gavo silpnesnių vaistų, kentėjo nuo skausmo labiau! Nors iš tiesų medikamentai nebuvo pakeisti. 

Kaip mintis gali išprovokuoti kūno reakciją, patvirtina paprastas vyrų fiziologijos pavyzdys: erekcija gali kilti vien pagalvojus apie nuogą moterį... Nocebo principas – tas pats. 

Nauda iš kenkimo?

Nocebas – anaiptol ne vien britų mokslininkų tyrimams tinkantis objektas ar šiaip smalsumą žadinantis faktas, pavadintas įmantriu vardu. Šis reiškinys turi ir praktinės naudos, vadinasi, apie jį reikia žinoti! Pirmiausia, kai kurios jus varginančios negalios gali būti jo sukeltos. PMS, maisto netoleravimas, astma, alergija, realios priežasties neturintys skausmai, civilizacijos ligos – dėl visų jų gali būti kaltas nocebo efektas. Efektas, kuris gali turėti mirtinų padarinių (kaip pradžioje minėtam vyrukui, mirusiam nuo vėžio, kuriuo sirgdamas drąsiai galėjo gyventi). 

Dauguma chirurgų prisipažįsta negalintys pakęsti operuoti žmonių, kurie bijo mirti ant operacinio stalo, nes taip ir nutinka! 

Moterys, kurios bijo mirti nuo širdies smūgio, rizikuoja šį patirti keturiskart dažniau nei damos, kurių širdis yra tokios pat būklės, tačiau jos neturi tokios baimės. Dauguma chirurgų prisipažįsta negalintys pakęsti operuoti žmonių, kurie bijo mirti ant operacinio stalo, nes taip ir nutinka! 

Paaiškinimas lyg ir paprastas: piliečiai, nusprendę, kad jie, šiaip ar taip, mirs, dažnai ima ir elgtis atitinkamai, numodami ranka į sveiką gyvenimo būdą. Ir šitaip išprovokuoja bėdas, kurių tikisi. Patys atkakliausi net atsisako medicininių tyrimų: juk rezultatai vis tiek bus blogi, kam dar kankintis. 

Moteris ir medikė / Vida Press nuotr.

Nocebo efektas gali sutrikdyti gydymo kursą: pajutę (realiai pajutę!) šalutinį vaistų poveikį, žmonės meta juos vartoti; baimindamiesi šalutinio skiepų poveikio, atsisako vakcinuoti vaikus; reikalauja iš gydytojų vis naujų medikamentų... 

TAIP PAT SKAITYKITE: Natūralios medicinos gydytoja Tautvilė Šliažaitė: „Sveikatos problemos? Keiskite mitybą!“

Ironiška, kad realų šalutinį poveikį didžiausia grėsmė patirti pirmomis savaitėmis, tada jis būna ir stipriausias. Taigi vis pradedant naujų vaistų kursą rizikuojama patirti nesibaigiantį nocebo efektą! 

Antra vertus, žinojimas visada yra šviesa! Suvokimas, jog kai kurie simptomai ne šiaip jus aplankė, o kaltas nocebo efektas, gali padėti jų išvengti. 

Ar jus vargina nocebo efektas?

Pasitikrinkite, ar skiriate fantastiką ir realybę? O gal kenčiate nuo šalutinio poveikio, apie kurį skaitėte? 

  • Ar anksčiau jautėte vieną arba kitą simptomą? Galvos skausmas, tirpstančios galūnės, greitas nuovargis – jei tai daugiau ar mažiau visada buvo jums būdinga, didelė tikimybė, jog vaistai čia niekuo dėti. 
     
  • Kada viskas prasidėjo? Iš tiesų šalutinis vaistų poveikis dažniausiai pasireiškia pradėjus kursą, o ne keliais mėnesiais vėliau. Jei jus išbėrė po pusmečio, greičiausiai tai ne nocebo pobūdžio reakcija, o yra kita priežastis.
     
  • Ar skaitėte, ar girdėjote ką nors, kas galėjo paveikti jūsų požiūrį į kūno problemas? Jei būsena ar požymis atsirado iškart po „gydytojo Google“ konsultacijos, tai turbūt nocebo efektas.