Nobelio ekonomikos premija atiteko už naujų aukciono formatų išradimus

Nobelio ekonomikos premija atiteko amerikiečiams Paului Milgromui ir Robertui Wilsonui / „Scanpix“/AP nuotr.
Nobelio ekonomikos premija atiteko amerikiečiams Paului Milgromui ir Robertui Wilsonui / „Scanpix“/AP nuotr.
BNS
Šaltinis: BNS
2020-10-12 16:26
AA

Amerikiečių ekonomistai Paulas Milgromas ir Robertas Wilsonas pirmadienį pelnė 2020-ųjų vadinamąją Nobelio ekonomikos premiją už savo darbą komercinių aukcionų srityje.

Jiedu buvo pagerbti „už aukciono teorijos patobulinimus ir naujų aukciono formatų išradimus“, sakoma pranešime.

Pripažinimą pelnė abiejų mokslininkų darbas, susijęs su tokiomis prekėmis ir paslaugomis, kurias sunku parduoti tradiciniais būdais – pavyzdžiui, radijo dažniai.

Nugalėtojus pirmadienį Stokholme paskelbė Švedijos karališkosios mokslų akademijos generalinis sekretorius Goranas Hanssonas.

Karališkoji Švedijos mokslų akademija pažymėjo, kad 72 metų P. Milgromo ir 83 metų R. Wilsono atradimai „davė naudos viso pasaulio pardavėjams, pirkėjams ir mokesčių mokėtojams“, rašoma pranešime.

Laureatai pasidalins 10 mln. Švedijos kronų (950 tūkst. eurų) piniginę premiją.

Apdovanojimas paskirtas daugybės pasaulio šalių ekonomikoms dėl koronaviruso pandemijos poveikio patiriant didžiausią nuosmukį nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos.

Robertas Wilsonas / „Scanpix“/AP nuotr.

Pernai ši garbė atiteko amerikietei prancūzei Esther Duflo, indų kilmės amerikiečiui Abhijit Banerjee ir amerikiečiui Michaelui Kremeriui už eksperimentinį darbą skurdo mažinimo srityje.

Ekonomikos premijos paskyrimas amerikiečių ekonomistams vainikavo savaitę trukusias Nobelio premijų paskyrimo ceremonijas ir formaliai vadinamas „Švedijos centrinio banko ekonomikos mokslų premija Alfredui Nobeliui atminti“. Šis apdovanojimas nuo 1969 metų buvo įteiktas 51 kartą ir dabar daugelio yra laikomas viena iš Nobelio premijų.

Nors tai yra prestižiškiausias apdovanojimas, kurio gali tikėtis ekonomistas, jis neįgavo tokio paties statuso, kokį turi A.Nobelio testamente išvardyti apdovanojimai – už nuopelnus medicinos, fizikos, chemijos, literatūros ir taikos srityse.

Naujausiu paskyrimu uždaromas 2020-ųjų Nobelio premijų dalybų sezonas, per kurį taikos premija atiteko JT Pasaulio maisto programai.

Šiemet tarp laureatų yra daugiau moterų nei įprasta – pavyzdžiui, literatūros premiją gavo amerikietė poetė Louise Gluck.

Be to, prancūzė Emmanuelle Charpentier ir amerikietė Jennifer Doudna trečiadienį tapo pirmąja moterų grupe, pelniusia Nobelį už mokslinius pasiekimus: joms buvo skirta chemijos premija už „genomo žirklių“ atradimą.

Nobelio premijas laureatams paprastai įteikia karalius Karlas XVI Gustafas per formalią ceremoniją, rengiamą Stokholme gruodžio 10 dieną. Tačiau dėl pandemijos ji bus pakeista per televiziją transliuojamu renginiu, per kurį laimėtojai atsiims prizus savo gimtosiose šalyse.